Slováci si dnes len ťažko dokážu predstaviť vodíkové vlaky premávajúce na slovenských železničných tratiach. Veľká časť našich železníc stále nie je elektrifikovaná a spoliehať sa tak musíme na dieselové vlaky. Budúcnosť však môže byť omnoho ekologickejšia.

S rokom 2021 ako Európskym rokom železníc je správny čas podotknúť, že vodíkový pohon má svoje miesto aj v tomto odvetví dopravy, kde by dokázal nahradiť nielen dnešné dieselové vlaky, ale taktiež by svojimi výhodami v istých prípadoch predbiehal aj batériový pohon. Hoci sa dnes mnohé odvetvia dopravy sústredia práve na elektrifikáciu nových prostriedkov, vodíkový pohon môže byť aj u nás ideálnym „doplnkom“ k batériovému pohonu.

NEPREHLIADNI
ROZHOVOR: Slováci postavili prvý vodíkový autobus. Kedy sa ním odvezieš a v čom je lepší ako zahraničné?

Batéria vs. vodík

Nie všade je totiž možné efektívne uplatniť elektrický pohon na batériu, obzvlášť, ak sa jedná o ťažkú nákladnú alebo osobnú diaľkovú dopravu, kde spadá práve aj železnica. Prvý batériový nákladný vlak už síce existuje a bol odhalený len pred pár mesiacmi, no ani v jeho prípade sa spoločnosť Wabtec neplánuje vyhnúť sprievodným vodíkovým článkom, informoval The Guardian. Aktuálna verzia by však mala v prevádzke fungovať v hybridnej zostave aj s klasickými lokomotívami.

Táto takmer 23 metrov dlhá „batériovo-elektrická lokomotíva“ FLXdrive, ako ju výrobca označuje, ponúka až 500 lítium-iónových batériových modulov, ktoré sú schopné v prevádzke znížiť spotrebu nafty až o vyše 23-tisíc litrov a zredukovať tak spotrebu paliva o 11 %. Dokopy majú tieto moduly obsahovať až 20-tisíc batériových článkov, ktoré sú schopné dodať 4400-koňovému pohonu energiu na trať dlhú 563 km.

Wabtec

Aj v prípade takéhoto batériového nákladného vlaku sa však objavuje niekoľko „ALE“. Wabtec počas prezentácie uviedol, že jeho lokomotíva zvládla po USA prejsť necelých 21-tisíc kilometrov pri spotrebe 2,4 MW/h, no už nespomenul samotné nabíjanie. Samozrejme, aj tu je využitá rekuperácia energie pri brzdení, ale stále nie je jasná otázka nabíjania. Doplniť energiu tak veľkej batérii je poriadne ťažký oriešok, nehovoriac o tom, koľko takýchto nabíjacích staníc, prípadne špeciálne upravených dep, by bolo potrebné vybudovať.

To môže byť jeden z dôvodov, prečo sa americká firma nespolieha výlučne len na vývoj batériového vlaku, ale zvažuje aj myšlienku využitia sprievodného vodíkového pohonu, ktorý by mal byť podľa jej slov schopný úplne eliminovať emisie počas prevádzky vlaku. Momentálne však takýto vlak premáva v hybridnej zostave s dieselovými lokomotívami.

Dva kritické termíny, ktoré musí dodržať aj Slovensko
Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú