Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Súkromná spoločnosť Orbit Fab oznámila spoluprácu so SpaceX, v rámci ktorej sa dostane na obežnú dráhu Zeme úplne prvá vesmírna čerpacia stanica. Orbit Fab ju chce použiť na dopĺňanie paliva satelitom, ktoré to potrebujú.

Množstvo spolupracujúcich firiem

Orbitálna čerpacia stanica Tanker-002 sa má dostať na geostacionárnu obežnú dráhu Zeme najskôr koncom budúceho roka na opakovateľne použiteľnej rakete Falcon 9. Pôjde o rideshare misiu podobne, ako v prípade misie Transporter-1, kedy SpaceX prekonal svetový rekord a jediným letom vyniesol do kozmu 143 satelitov.

Ako informuje portál Teslarati, Tanker-002 sa má nachádzať vo výške asi 36 000 km nad povrchom Zeme a jeho dizajn využíva stroj Sherpa spoločnosti Spaceflight. Sherpa je svojim spôsobom prídavný stupeň rakety, ktorý nesie satelity ďalej do vesmíru, alebo ich „rozosieva“ na ich určené obežné dráhy.

Orbit Fab/Twitter

Rusi takýto systém nazývajú doslovne „horný stupeň“, v angličtine sa používa termín „space tug“, teda vesmírny remorkér – toto označenie je o niečo menej mätúce, keďže ako „horný stupeň“ zväčša označujeme priamo stupeň rakety.

Inžinierske majstrovstvo?

Spoločnosť neoznámila množstvo detailov a nie je jasné, aké veľké zásoby paliva vlastne unesie. Podľa Teslarati to môže byť približne 300 kg, keďže práve toto je kapacita vesmírneho remorkéru Sherpa.

Na oficiálne čísla si ešte počkáme. Podľa oficiálneho vyjadrenia je systém navrhnutý tak, aby dokázal dočerpať palivo aj do veľkých vládnych satelitov. Palivo údajne udrží až 15 rokov a spoločnosť svoje technológie testuje už dlhšiu dobu.

Orbit Fab

Orbit Fab už prototyp svojho tankeru otestoval na Medzinárodnej vesmírnej stanici. Dostal sa tam v roku 2019 a podľa informácií, ktoré spoločnosť poskytla, dokázali typicky 2-ročný vývoj urýchliť na len štyri mesiace, pričom splnili všetky striktné požiadavky NASA.

Poletí aj lunárna sonda

Na palube rakety Falcon 9 sa dostane Tanker-002 do vesmíru ako druhotný náklad. Primárnym cieľom misie je dostať na Mesiac lunárny lander Nova-C IM-2, ktorý sa pokúsi o odobratie vzorky ľadu spod lunárneho povrchu.

Misia IM-2 ponesie aj niekoľko ďalších experimentov a nákladov, nejde však o prvú misiu tohto druhu. Ešte začiatkom budúceho roka dostane na povrch Mesiaca lander Nova-C IM-1. Táto misia je vôbec prvá v rámci NASA programu CLPS – Commercial Lunar Payload Services.

Intuitive Machines

Spoločnosť už má naplánovaný aj tretí let svojho landeru Nova-C, ktorý sa uskutoční v roku 2024, opäť pomocou rakety Falcon 9. Detaily tejto misie ale zatiaľ známe nie sú. SpaceX má celkovo v rukách asi tucet kontraktov na let k Mesiacu, pričom niektoré z nich vynesie mohutný Falcon Heavy, ktorý získava stále viac a viac kontraktov a začína nachádzať svoje využitie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú