Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

„Uhlík je náš nepriateľ, použime všetko v boji proti nemu,“ vyhlásil hlavný inžinier a riaditeľ výskumného centra Toyota, Gill Pratt. Osoba, ktorá vlastní jeden z aktuálne najlepších elektromobilov na trhu, Teslu Model X, je však zásadne proti čistej elektromobilite. Ako uvádza portál Green Car Congress, Pratt, ako aj celá Toyota, vidí budúcnosť v hybridných a plug-in hybridných vozidlách.

Nie je žiadnym tajomstvom, že Toyota sa v porovnaní so zvyšnými svetovými automobilkami aktuálne uberá odlišným smerom. Zatiaľ čo drvivá väčšina veľkých hráčov sa aktuálne uberá smerom k čistej elektromobilite, japonský výrobca vidí budúcnosť vo vodíkových autách či dokonca v hybridoch.

Tento názor zdieľa aj samotný Akio Toyoda, riaditeľ automobilky. Podľa Toyodu budú vodíkové autá a hybridy konkurencieschopné pre batériové elektromobily minimálne najbližších 30 rokov. Tomuto vyhláseniu sa nemožno čudovať, Toyota sa totiž primárne sústreďuje práve na vývoj vodíkových či hybridných áut a ak by generálny riaditeľ tvrdil niečo iné, šiel by tým sám proti sebe.

Vedenie automobilky minulý rok oznámilo zrýchlenie svojich plánov vo vývoji elektromobilov, no aj naďalej sa Toyota bude držať svojej idei a v značnej miere bude pracovať na vodíkových autách a hybridoch.

Shigeki Terashi, výkonný prezident a člen predstavenstva automobilky, povedal v reakcii na otázku investora, že je ešte príliš skoro sústrediť sa iba na jednu technológiu. Do roku 2050 by tak mali automobilky pracovať na všetkých typoch áut, aby si neskôr mohli vybrať z toho, čo sa na trhu uchytilo najlepšie, píše Bloomberg.

„Vodu káže, víno pije“

Toto známe slovenské porekadlo sa dá krásne aplikovať aj na hlavného inžiniera japonskej automobilky, Gilla Pratta. Ten totiž vo svojom príspevku na portáli Medium píše, ako miluje elektrifikované vozidlá, že dokonca sám vlastní Teslu Model X, no aj on sám skôr vidí budúcnosť v hybridoch a plug-in hybridoch.

Aby jeho slová neboli úplne prázdne, podložil ich aj niekoľkými porovnaniami. Podľa neho je výroba batérií stále príliš nákladná a „neekonomická“, zároveň sa batérie v súčasnej dobe nevyrábajú v takom množstve, aby dokázali pokryť dopyt.

Netcarshow

Jednoducho povedané, čistý elektromobil potrebuje väčšiu batériu, a teda viac batériových článkov, ako plug-in hybrid alebo hybrid. V prípade hybridov a plug-in hybridov by tak dokázali výrobcovia batériami osadiť ďaleko viac vozidiel, ako keby sa jednalo o čisté elektromobily.

NEPREHLIADNI
Toyota zaujala voči elektromobilom jednoznačné stanovisko. Budúcnosť vidí v iných ekologických pohonoch

Ako ďalší príklad uviedol priame porovnanie plug-in hybridov Toyota s jeho vlastnou Teslou Model X. Nové Toyoty RAV4 Prime majú šestinovú batériu v porovnaní s jeho Modelom X. V praxi to znamená, že s rovnakým „objemom“ batérie, ako má jeho jedno auto, môže znižovať produkciu CO2 až šesť majiteľov plug-in hybridnej Toyoty.

V tomto prípade ale dodal, že veľmi záleží od toho, aké jazdy majiteľ auta vykonáva. Ak prevažne dochádza iba do práce v okruhu pár desiatok kilometrov, aj s plug-in hybridom dokáže väčšinu času jazdiť výhradne na elektrinu. Ak ale majiteľ auta denne prekonáva stovky kilometrov, je pre neho rozhodne lepší čistý elektromobil, prípade vodíkové auto.

Šíria aj dezinformácie o batériových vozidlách

Vedenie Toyoty sa chytá každej príležitosti, kedy môže batériové vozidlá nejakým spôsobom dehonestovať. Vo veľkom šíria informácie, že ťažba vzácnych kovov potrebných na výrobu batérií produkuje ešte viac emisií, a tým pádom je menej ekologická, než spaľovacie auto počas celého životného cyklu.

Toyota

Tejto otázke sa však už venovalo nespočetné množstvo odborníkov, ktorí vo svojich štúdiách dokázali, že elektromobil je aj viac ako 100-krát ekologickejší, než spaľovák, a to aj vtedy, ak sa pozeráme na celý životný cyklus oboch áut. Navyše, vzácne kovy z batérií sa dajú recyklovať a použiť pri ďalšom elektromobile, kdežto benzín, ktorý sa spáli, sa nenávratne premení na CO2.

Vo vodíkových technológiách patrí k špičke

Vodíkové technológie Toyoty aktuálne patria k tým najlepším na trhu. Vypichnúť môžeme napríklad vodíkovú Toyotu Mirai, ktorá sa mimochodom veľmi páči aj nášmu ministrovi hospodárstva, Richardovi Sulíkovi, ktorý sa v nej vozí.

Slovensko sa už pripravuje na príchod vodíka. Prvá čerpacia stanica na vodík bude v Bratislave. Realitou by sa pritom mala stať už počas septembra. Slovenskí motoristi tak dostanú možnosť tankovať aj vodíkové autá.

Toyota

Ako však priznal sám minister, zatiaľ máme na Slovensku iba jeden takýto automobil. Rezort hospodárstva dlhodobo pracuje na výraznejšom presadení vodíka. Vypracoval Národnú vodíkovú stratégiu, ktorá definuje strategickú úlohu štátu pri využití vodíkových technológií.

Následne vznikne akčný plán, v ktorom už budú konkrétne úlohy orgánov štátnej správy. Realizáciou opatrení a ich zavedením do praxe sa podľa ministerstva vytvoria podmienky pre dekarbonizáciu hospodárstva a energetiky, priemyselných procesov, dopravy a mobility.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú