Biometrické zabezpečenie smartfónov pozdvihol na novú úroveň Apple so svojim iPhonom X, ktorý ako prvý priniesol 3D rozpoznávanie tváre. Túto technológiu si dlho neadoptoval žiaden z výrobcov Android smartfónov, teda až donedávna. Najnovším priekopníkom v 3D rozpoznávaní tváre sa chce stať Vivo, ktoré má ešte dokonalejšiu technológiu skenovania s vyšším rozlíšením, než iPhone X.

Trvalo niekoľko mesiacov, kým výrobcovia Android smartfónov presedlali s obyčajného 2D skenovania tváre na bezpečnejšiu technológiu. V tomto segmente sa do svojich nových modelov rozhodlo 3D rozpoznávanie tváre implementovať zatiaľ len Xiaomi a Oppo. Práve druhá menovaná spoločnosť totiž pred niekoľkými dňami ukázala smartfón s nevídanými inováciami, ktorým reagovala na protivníka menom Vivo NEX. Výrobca tohto modelu však teraz v Šanghaji predstavil technológiu, ktorá hravo prekoná aj Face ID od Apple.

Face ID dostalo prvého premožiteľa

Popri špeciálnom vysúvacom mechanizme je to aj nádherný bezrámikový displej, ktorým Vivo NEX zaujme. Žiaľ, do tohto modelu sa už nevmestili senzory pre 3D rozpoznávanie tváre, avšak spoločnosť to chce v budúcnosti napraviť. Jej inžinieri totiž vyvinuli technológiu, ktorá dokáže v 3D mapovať krivky tváre vo vysokom rozlíšení. Pre dosiahnutie špičkovej kvality Vivo využilo senzory, ktoré produkujú až 10-násobne viac svetelných bodov ako Face ID v iPhone X.

Nenechaj si ujsť
Takmer úplne bezrámikový displej, výsuvná predná kamera aj snímač odtlačkov v displeji. Najrevolučnejší smartfón Vivo NEX je tu!

Celkovo 300 000 bodov tak pri skenovaní dopadne na tvár a následne sa odrazia späť do snímača. Základom tejto technológie je štruktúrované svetlo, ktoré však zvažovali aj iní výrobcovia smartfónov. Teraz by ich mohlo predbehnúť práve čínske Vivo. Technológia TOF, alebo tiež „Time of Light“, počíta čas, za ktorý sa všetky svetelné body odrazia od tváre používateľa a dopadnú späť na povrch snímača. S týmto 3D mapovaním dokáže nová technológia podľa tvrdení spoločnosti rozoznať tvár aj na vzdialenosť 3 metre.

Využitím TOF technológie by Vivo mohlo v budúcnosti skenovať dokonca celú postavu človeka, ktorú by potom umelá inteligencia pri fotografovaní automaticky vylepšovala. Do úvahy tiež spadá možnosť virtuálneho skúšania šiat. S tak kvalitným 3D skenovaním objektov by Vivo dokázalo mapovať povrch rôznych predmetov. Tie by sa mohli následne preniesť ako 3D modely do rozšírenej reality. Potenciál senzorov s tak vysokým rozlíšením je naozaj veľký a ostáva len na spoločnosti ako s ním naloží, no zatiaľ nie je jasné, kedy sa táto technológia dostane do komerčného využitia.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú