Už dávnejšie Slováci vedia, že si za elektrinu v roku 2020 výrazne priplatíme. Okrem toho sa zvyšovanie cien dotkne aj plynu, takže domácnosti budú musieť opäť siahnuť o niečo hlbšie do vrecka. Teraz však konečne poznáme všetky detaily.

Cena elektrickej energie v EÚ závisí od rôznych okolností, ponuky a dopytu, vrátane geopolitickej situácie, vnútroštátneho energetického mixu, od nákladov na sieť a mnohých ďalších. Ceny elektrickej energie stúpajú každý rok.

Ceny idú hore každý rok

V druhej polovici roka 2017 malo v Európe najdrahšiu elektrinu Nemecko spolu s Dánskom (0,3 €/kWh). Slovensko patrilo s cenou 0,14 €/kWh približne do stredu tabuľky, pričom sme mali lacnejšiu elektrinu ako v Českej republike či v Poľsku. Najlacnejšiu elektrinu mali obyvatelia Moldavska (0,10 €/kWh) a Ukrajiny (0,04 €/kWh).

V prvej polovici roka 2019 sa situácia o niečo zmenila. Najdrahšiu elektrinu majú aj naďalej v Nemecku a Dánsku, no ceny poskočili aj na Slovensku 0,16 €/kWh, pričom Česká republika sa nám o niečo vzdialila, no preskočili sme Poľsko, kde elektrina zlacnela. Medzi krajiny s najnižšou cenou elektriny aj naďalej patrí Ukrajina (0,04 €/kWh) ku ktorej sa pridalo Gruzínsko (0,09 €/kWh).

Aktuálne platný regulačný vzorec, počíta s cenami elektriny obchodovanej na komoditnej burze v Prahe. Pre výpočet cien sa vždy berie do úvahy vývoj za prvých 6 mesiacov predchádzajúceho roka. Cena na rok 2020 bude preto vychádzať z obdobia január až jún 2019. Cena sa tak v roku 2020 výrazne zvýši, čomu dopomôže aj vývoj cien ďalších položiek, ktoré ovplyvňujú cenu pre koncového spotrebiteľa.

V tomto prípade môže ísť o rôzne distribučné poplatky, dane, či tarifu za prevádzku systému (TPS). Ceny elektrickej energie závisia aj od samotného distribútora, no povráva sa, že zdraženie môže byť približne až do 10 %, čo už rozhodne pocítia nielen domácnosti, ale aj firmy. Dnes, teda 1. januára 2020, sme sa dozvedeli vďaka ÚRSO, že pre slovenské domácnosti sa zvýši koncová cena elektriny priemerne o 7,63 %.

Malé podniky zaznamenajú nárast koncovej ceny priemerne o 7,15 %. Podiel ceny komodity pritom tvorí už cca 42 % na koncovej cene elektriny. Ak teda zoberieme do úvahy čísla z Eurostatu pre rok 2019 v prípade Slovenska čo sa ceny elektriny týka, v roku 2020 budeme platiť po spomínanom zvýšení 0,172 €/kWh.

Riešením variabilná tarifikácia?

Cena elektrickej energie sa líši aj od času jej odberu. Najdrahšia je elektrina v takzvaných peak hodinách, teda v čase od 8 ráno do 20 večer. Najlacnejšia elektrina je naopak v off-peak časoch, čo sú všetky hodiny okrem tohto času.

Spotrebitelia tak môžu ušetriť hlavne pomocou inteligentných elektrických meračov a variabilnej tarifikácie. Takéto zariadenie dokáže spotrebu elektriny merať na hodinovej báze, čím vie zohľadniť vývoj cien v rámci jedného dňa. To je spôsob, ako vie spotrebiteľ alebo firma výrazne ušetriť.

„Ľudia s variabilnou tarifikáciou dokážu k spotrebe elektriny pristupovať racionálnejšie. To nám umožňuje pre nich nakúpiť elektrinu výhodnejšie. Tento benefit posúvame ďalej koncovým spotrebiteľom. V priemere sme im tak boli schopní ponúknuť až o 5 % nižšie ceny, než odberateľom z regulovaného segmentu,“ priblížil Martin Semrič, portfólio manažér spoločnosti Magna Energia.

Ako už bolo vyššie spomenuté, zdraženie je spojené predovšetkým s vývojom cien na burze v Prahe. „Pri výpočte cien pre rok 2019 sa vychádzalo z ceny 40,49 eur/MWh, pre rok 2020 je to už 51,85 eur/MWh. To znamená, že elektrina na burze medziročne zdražela o 28 %, čo sa logicky prejavilo aj v sadzbách pre končených spotrebiteľov,“ dodal Martin Semrič.

Nie sme na tom najhoršie

Okrem samotných domácností a firiem môžu zvýšenie cien elektrickej energie pocítiť aj majitelia elektromobilov. Priemerné ceny za nabitie elektrického vozidla sú vcelku prijateľné, o čom sme písali aj v samostatnom článku. Zdražením cien je však veľmi pravdepodobné, že v roku 2020 budú motoristi svoje autá nabíjať o niečo drahšie.

Niektorí majitelia elektromobilov využívajú na nabíjanie už spomenuté „Off-peak“ časy, keď je elektrická energia lacnejšia. Toto by však v budúcom roku pomôcť nemuselo, nakoľko sa očakáva, že aj v týchto časoch bude elektrická energia výrazne drahšia. Či však budú ceny za nabitie auta výrazne vyššie v porovnaní s rokom 2019, ukáže až prax.

Nepatríme síce medzi krajiny s najlacnejšou elektrickou energiou, no je potrebné spomenúť, že v tomto ohľade patríme stále medzi štáty, kde sa cena elektrickej energie pohybuje na pomerne prijateľnej úrovni.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP