Nielen vo svete, ale aj na Slovensku sa elektromobily tešia čoraz väčšej obľube. Každoročne sa na cestách objavuje stále viac týchto elektrických vozidiel. Postupný nárast sa však premieta aj do budovania nabíjacích staníc, ktoré sa líšia parametrami a cenami za nabitie. Pozreli sme sa preto na priemerné ceny za nabitie v okolitých krajinách v porovnaní so Slovenskom.

Takmer všetky automobilky prechádzajú postupne aj na výrobu elektrických áut. Tie budú nahrádzať autá so spaľovacími motormi a vďaka technológiám sa stanú dostupnejšími pre čo najväčšiu skupinu zákazníkov. Svoje zastúpenie medzi elektromobilmi má hlavne Tesla, Porsche, Jaguar, Volkswagen, Nissan, Audi, Mercedes, Renault či Hyundai, no sa pridávajú aj ďalšie značky.

Alfou a omegou pri elektromobiloch je ich nabíjanie. Veľkou témou je hlavne infraštruktúra spojená s nabíjacími stanicami a ich cenami. Nabíjacie stanice je možné nájsť väčšinou pri hypermarketoch, čerpacích staniciach, biznis centrách, v podzemných garážach či hoteloch.

Zobraziť celú galériu (4)
Elektromobil si nabiješ aj na parkovisku v obchodnom centre, @ShanghaiJayin/Twitter

O podrobnostiach o nabíjaní na Slovensku sme ťa informovali aj v samostatnom článku. Tak, ako u nás, aj v iných krajinách prevádzkujú nabíjacie stanice rôzne spoločnosti za rôzne ceny. Pozreli sme sa preto na ceny za nabíjanie elektromobilov v okolitých krajinách v porovnaní so Slovenskom, pričom sme brali do úvahy priemernú cenu v danej krajine.

Viacerí prevádzkovatelia a cenové rozdiely

Ako už bolo vyššie spomenuté, tak v každej krajine je viacero prevádzkovateľov nabíjacích staníc, pričom cenové rozdiely sú v niektorých prípadoch celkom veľké. Navyše, takmer každý prevádzkovateľ má rôzne druhy taríf, pričom aj samotná cena sa môže odvíjať od 1 kWh alebo od času strávenom na nabíjacej stanici. Väčšina nabíjacích staníc tiež poskytuje lepšiu cenu tým zákazníkom, ktorí sa zaregistrovali a vlastnia kartu, ktorú je možné prirovnať k vernostným kartám na zbieranie bodov v supermarketoch, no zároveň slúži aj ako nabíjacia karta.

Zobraziť celú galériu (4)
Dostupných je viacero druhov konektorov a spôsobov nabíjania, Twitter

Elektromobily je možné nabíjať dvoma spôsobmi, a to AC, alebo DC nabíjaním. Striedavým prúdom (AC) je možné elektromobil nabiť aj z bežnej zásuvky alebo zo štandardných nabíjacích staníc. Nevýhoda je hlavne v tom, že elektromobil musí striedavý prúd previesť na jednosmerný, a preto takéto nabíjanie trvá dlhšie.

Nabíjanie jednosmerným prúdom (DC) poskytujú hlavne tzv. „rýchlonabíjačky“, ktoré sa zvyknú označovať aj ako „fast charge“ alebo  „super charge“. Jednosmerný prúd už nie je potrebné prevádzať, a preto je takéto nabíjanie oveľa rýchlejšie. Väčšinou trvá pár desiatok minút.

Slovensko a Česko je na tom takmer rovnako

Na Slovensku prevádzkujú najväčšiu sieť nabíjacích staníc predovšetkým dodávatelia elektrickej energie ako napríklad ZSE, Enel, Východoslovenské elektrárne či spoločnosť GreenWay, s ktorou spolupracujú aj niektoré potravinové reťazce. U nás je priemerná cena za 1 kWh pri AC nabíjaní 0,30 € a pri DC nabíjaní 0,45 €.

Nenechaj si ujsť
Porovnali sme kúpu elektromobilu a auta so spaľovacím motorom: Výrazne ušetríš len v jednom prípade

Českej republike prevádzkujú najhustejšiu sieť nabíjacích staníc poskytovatelia elektrickej energie ČEZ, E.ON, či PRE (Pražská energetika). Výstavbu nových nabíjacích staníc podporuje aj česká vláda a v priebehu najbližších štyroch rokov by malo u našich západných susedov „vyrásť“ až okolo 500 staníc.

Pri porovnávaní ceny nabíjania sme do úvahy brali priemerné ceny za 1 kWh, pričom v Českej republike sa táto cena pohybuje na úrovni okolo 9 Kč/1 kWh pri AC nabíjaní a 11 Kč/1 kWh pri DC nabíjaní, čo  v prepočte podľa aktuálneho kurzu predstavuje 0,35 € a 0,43 €.

V Rakúsku dominuje platba za čas

Rakúsku patrí medzi najväčších prevádzkovateľov sieť SMATRICS, ktorá má v celej krajine približne 435 nabíjacích staníc. Z nich je okolo 210 vysokorýchlostných s výkonom 43 kW a 50 kW. SMATRICS  využíva na výrobu elektriny vodnú energiu a jej stanicu je možné nájsť približne po každých 60 km pozdĺž diaľnic, či v centrách väčších miest. Na väčšine rakúskych staniciach sa však platí za čas strávený na stanici.

Zobraziť celú galériu (4)
V Rakúsku patrí medzi najväčších prevádzkovateľov sieť SMATRICS, ktorá má po celej krajine približne 435 nabíjacích staníc. Z nich je okolo 210 vysokorýchlostných s výkonom 43 a 50 kW, Printscreen/SMATRICS

SMARTRICS poskytuje rôzne tarify, ktoré sú rozdelené podľa toho, ako často používateľ svoje auto nabíja. Niektoré tarify sú viazané na 12 mesiacov, pričom sa platí len mesačný poplatok. Pri základnej tarife bez viazanosti je cena za AC nabíjanie 0,15 €/min a pri DC nabíjaní zákazník zaplatí 0,45 €/min.

Vyššie tarify bývajú väčšinou cenovo zvýhodnené a navyše, ako už bolo spomenuté, fungujú na princípe viazanosti a mesačných poplatkoch. Priemerná cena za 1 kWh sa pohybuje približne na úrovni 0,39 € pri AC nabíjaní a 0,49 € pri DC nabíjaní.

V Nemecku nájdeme nabíjacie stanice takmer všade

V Nemecku je približne 17 500 staníc, pričom ich prevádzkuje dvanásť rôznych spoločností. Nemecké nabíjacie stanice fungujú väčšinou na paušálne sadzby, a to z toho dôvodu, že v staniciach absentujú takzvané kalibrované merače, ktoré by vedeli presne zmerať počet kWh. Na niektorých miestach sa  však predsa len nájdu stanice, ktoré účtujú ceny za 1 kWh. Pri AC nabíjaní je priemerná cena 0,39 €/1 kWh a pri DC nabíjaní 0,49 €/1 kWh.

V Maďarsku dominuje MOL

V Maďarsku zatiaľ nemajú príliš veľkú sieť nabíjacích staníc. Odhadom je v Maďarsku okolo 200 nabíjacích staníc, no tento počet sa bude postupne zvyšovať s pribúdajúcimi elektromobilmi na cestách. Aktuálne sa v krajine buduje 360 nových elektrických nabíjacích staníc.

V Maďarsku je väčšina nabíjacích staníc ešte stále bezplatných, no napríklad jeden z najväčších prevádzkovateľov, spoločnosť MOL, svoje stanice už spoplatnila. Ceny sú fixné, pričom za AC nabíjanie zaplatíš 1 990 forintov, zatiaľ čo pri rýchlejšom DC nabíjaní je to 2 990 forintov.

Zobraziť celú galériu (4)
V Maďarsku dominuje spoločnosť MOL so svojimi stanicami Plugee. Sú spoplatnené, no nevzťahujú sa ani na čas, či spotrebované množstvo, MOLPlugee

Po prepočte podľa aktuálneho kurzu ceny vychádzajú na 6,13 € a 9,21 €, no cena nie je viazaná na čas ani na množstvo spotrebovanej energie. Zákazník má zároveň možnosť využiť obsluhu, ktorá za neho vozidlo nabije a po nabití informuje majiteľa vozidla. Preto, že sa platí paušál a nie za 1 kWh, sme Maďarsko nezaradili do konečnej tabuľky.

Koľko ťa bude stáť 100 % nabitie?

Na základe vyššie uvedených informácií sa môžeme pozrieť na to, koľko by stálo nabitie elektrického vozidla na 100 %. Napríklad, Renault ZOE s kapacitou 40 kWh nabiješ v Česku za 14 € pri AC nabíjaní a DC nabíjanie ťa bude stáť 17,20 €. V Rakúsku zaplatíš za AC nabíjanie 15,60 € a za DC nabíjanie 19,60 €. V Nemecku ťa AC nabíjanie vyjde na 15,60 € a DC nabíjanie na 19,60€. Na Slovensku ťa 100 % nabitie vyjde na 12 € pri AC nabíjaní a 18 € pri DC nabíjaní.

Zobraziť celú galériu (4)
Renault ZOE nabiješ najlacnejšie na Slovensku pri AC nabíjaní a v Česku pri DC nabíjaní, Printscreen/Renault

Ceny nabíjania závisia predovšetkým od prevádzkovateľa a typu nabíjania. V každej krajine sú ceny odlišné, a preto je vhodné si pred dlhšou cestou spraviť malý prieskum nabíjacích staníc, ktoré budú počas tvojej jazdy dostupné. Takýmto spôsobom ťa nič neprekvapí a môžeš prípadne aj ušetriť. Ceny elektrickej energie by však mali vďaka väčšiemu množstvu elektrických áut na cestách a predovšetkým aj vďaka technológii pri výrobe elektrickej energie podľa predpokladov klesať.

[supsystic-tables id=68]

 

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP