Tesla sa vo svete stala známou hlavne vďaka Elonovi Muskovi a výrobe elektromobilov. Niet pochýb o tom, že práve Tesla sa stala akýmsi priekupníkom v oblasti elektrických vozidiel. Je známa aj svojím prepracovaným autopilotom, ktorý už neraz dokázal zachrániť ľudský život. 

Americká automobilka nie je čistokrvný výrobca. Môžeme povedať, že pre Teslu je najdôležitejší vývoj softvéru a umelej inteligencie, ktorá je prítomná v elektromobiloch tejto značky. Sústreďuje sa hlavne na to, aby mal vodič dokonalý zážitok z jazdy, k čomu by mal prispieť aj vyššie spomenutý autopilot.

Tesla Autopilot je dostupný v každom modeli. Ide o pokročilú funkciu asistencie pre vodiča, ktorá obsahuje napríklad sledovanie jazdných pruhov, adaptívny tempomat, automatické parkovanie, privolanie vozidla do garáže, či na parkovacie miesto. Okrem toho systém dokáže riadiť, regulovať rýchlosť, detekovať prekážky v okolí či brzdiť. Výhodou je aj možnosť rozposielania OTA aktualizácií bez toho, aby vodič musel navštíviť servisné centrum.

Autopilot toho dokáže naozaj dosť

Je potrebné si uvedomiť, že Tesla Autopilot zatiaľ nemá úplne nahradiť ľudského vodiča. Môže však pomôcť vodičom pri jazde po diaľniciach alebo pri parkovaní. V určitých momentoch je možné riadenie ponechať v kompetencii autopilota, no ak systém dosiahne vrchol svojich možností, vyzve vodiča, aby  riadenie vozidla prevzal.

Pri jazde po diaľnici môže vylepšený autopilot ovládať rýchlosť vozidla na základe premávky v okolí, určiť, či ostať v jazdnom pruhu alebo sa preradiť do iného. Systém podľa businessinsider.com tiež dokáže zvládať zákruty a cesty s komplikovanými tvarmi.

Zobraziť celú galériu (4)
Systému nerobia problémy ani komplikované cesty rôznych tvarov s ktorými si dokáže poradiť bez zásahu vodiča, Printscreen/Tesla

Vodiči majú tiež možnosť privolať vozidlo do garáže alebo ho z nej zavolať bez toho, aby sedeli za volantom. Tesla však do každého vozidla montuje hardvér na úplné a autonómne riadenie, ktoré by sa mohlo aktivovať, keď sa zavedú potrebné softvérové a vládne nariadenia.

Podľa Tesly dokážu senzory a kamery autopilota zostaviť podrobný obraz okolia, čo umožňuje vozidlu predvídať možné kolízie s vozidlami, chodcami, cyklistami, zverou či prekážkami. Dokáže tiež  čítať dopravné značenia či semafory.

Kamery, radary a mnoho ďalšieho

Vozidlá vyrobené po roku 2016 umožňujúce autonómnu jazdu sa spoliehajú na viaceré technológie. Tie dokážu zachytávať okolie a predvídať možné kolízne a nebezpečné situácie, pričom ich cieľom je v dostatočnom predstihu takýmto situáciám zabrániť.

Tesla Autopilot používa napríklad špeciálny radar, ktorý dokáže vidieť až 160 metrov pred vozidlo takmer cez čokoľvek. Dokáže vidieť dokonca cez piesok, hmlu či sneh. Radar je primárny senzor používaný na detekciu okolia vozidla.

Autopilot využíva aj osem kamier, ktoré sú určené na rôzne činnosti. Výbava pozostáva z úzkej kamery, ktorá má dosah až 250 metrov, hlavnej kamery, ktorá zachytáva 150 metrov predného priestoru, širokouhlého fotoaparátu, ktorý zachytáva 60 metrov predného priestoru a fotoaparátu, ktorý zachytí zábery z 80 metrov z bočnej strany vozidla.

Okrem toho sa tu nachádza aj širokouhlý fotoaparát, ktorý slúži na zachytávanie dopravných značiek a semaforov. Ďalšie kamery sú umiestnené v zadnej časti vozidla, pričom majú dosah až 100 metrov. Ultrazvukový 360-stupňový sonar dokáže v okruhu ôsmich metrov zaznamenať rôzne prekážky. Ultrazvukové senzory dokážu spozorovať napríklad dieťa či zviera. Na vozidle sa nachádza až 12 takýchto sonarov.

Všetkému pomáha aj GPS, ktoré dokáže zistiť polohu vozidla na ceste a hľadať optimálnu trasu do daného cieľa. Aktuálna verzia autopilota dodáva viac ako 40-násobok výpočtového výkonu v porovnaní s  predchádzajúcou verziou, pričom používa neurónovú sieť vyvinutú Teslou. Tá „vidí“ okolie vozidla interpretáciou údajov získaných pomocou kamier, radarov a ultrazvukmi.

Medzi ďalšie štandardné bezpečnostné prvky patrí automatické núdzové brzdenie, varovanie pred bočným nárazom, varovanie pred kolíziou či automatické nastavenie svetiel.

Ohromujúci výkon „superpočítača“

Z technologického hľadiska Tesla využíva čip Nvidia Drive PX2, pričom podľa informácií portálu TechRepublic.com bol k systému pridaný aj ďalší čip Nvidia Parker SoC. Tieto informácie však Tesla nepotvrdila.

Súčasnú platformu Nvidia Drive PX2 možno opísať ako prvý „superpočítač“ s umelou inteligenciou na svete pre automobily s vlastným pohonom. Jeho výpočtový výkon je porovnateľný s približne 150 MacBookmi Pro. Tesla však podľa portálu Electrek.com údajne pracuje aj na svojom vlastnom SoC hardvéri, pričom sa spomína spolupráca so spoločnosťou Samsung.

Zobraziť celú galériu (4)
Nvidia Drive PX2 možno opísať ako prvý "superpočítač" s umelou inteligenciou na svete pre automobily. Jeho výpočtový výkon je porovnateľný s približne 150 MacBook Pro, Nvidia

Takmer každý výrobca automobilov pracuje aj na autonómnych systémoch svojich vozidiel, no momentálne má pred všetkými obrovský náskok práve Tesla. Je to hlavne z toho dôvodu, že sa viac zameriava na vývoj softvéru a umelej inteligencie, než na výrobu samotných vozidiel. To však neznamená, že vyrába nekvalitné vozidlá. Zo začiatku bola síce Tesla kritizovaná za to, aké nekvalitné autá vyrába, no dnes by už mala byť situácia o poznanie lepšia. Pre Teslu je však najdôležitejšie to, aby sa v aute nachádzal stopercentný softvér.

Tesla má oproti konkurencii veľký náskok

Vďaka prepracovanému systému, množstvu rôznych kamier či radarov dokázal autopilot v mnohých prípadoch zabrániť zrážke, vďaka čomu bolo zachránených viacero životov. O mnohých prípadoch sme ťa informovali dokonca aj v našich článkoch. Portál gearbrain.com uvádza, že podľa Tesly je úmrtnosť na cestách vrátane chodcov oveľa nižšia, ak sa použije autopilot.

Zobraziť celú galériu (4)
Vďaka prepracovanému systému, množstvu rôznych kamier, či radarov, dokázal autopilot v mnohých prípadoch zabrániť zrážke, vďaka čomu bolo zachránených viacero životov, Tesla

Autopilot určite nezabráni všetkým nehodám, nakoľko je to nemožné, no v každom prípade s jeho použitím je oveľa nižšia pravdepodobnosť výskytu dopravnej nehody. Pri jazde s vozidlom, ktoré disponuje autopilotom, je podľa Tesly až 3,7-krát menšia pravdepodobnosť vzniku smrteľnej dopravnej nehody.

V umelej inteligencii je Tesla oproti svojej konkurencii ďaleko vpredu a bude veľmi ťažké, ak nie nemožné, ju v tomto smere predbehnúť. Automobilka je pritom stále veľmi mladá a nachádza sa v štádiu učenia sa a vylepšovania doterajších procesov. Bude preto zaujímavé sledovať, kam až môže táto technológia zájsť a čomu sa zrejme v budúcnosti pri doprave nevyhneme.

Čítajte viac z kategórie: Elektromobilita

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP