Premiéra jedného z najočakávanejších filmov roka je už za rohom. Zatiaľ čo sa fanúšikovia Matrixu tešia na Ressurections, štúdio Epic Games v spolupráci s Warner Bros. pripravilo hrateľné demo, ktoré demonštruje nový Unreal Engine 5, informuje Kotaku.

Na tvorbe tohto takmer 30 GB dema sa zároveň podieľali aj pôvodní tvorcovia Matrixu, vrátane Lany Wachowski, Jamesa McTeiguea a Johna Gaeta. Matrix Awakens je dostupný pre next-gen konzoly PS5, Xbox Series X a S a stiahnuť si ho môžeš už aj ty.

Pôsobivá ukážka Unreal Engine 5

Demo verzia Matrixu Awakens štartuje scénou, v ktorej sa objavuje digitálna verzia Keanu Reevesa. Ten sa hráčovi prihovára monológom o počítačoch a technológiách budúcnosti, ktoré umožnili ľuďom vytvoriť realistický virtuálny svet.

Postava Reevesa už v úvode strieda svoju terajšiu podobu s mladším „ja“, ktoré zohralo rolu v pôvodných dieloch Matrixu. Všetko to pritom pôsobí nanajvýš reálne, hoci nie je.

Playstation

Epic vytvoril toto úchvatné demo s jasným cieľom, ktorým bolo prilákať digitálnych umelcov a vývojárov hier na nový Unreal Engine 5. Ten oficiálne predstaví v budúcnom roku.

Využitie enginu, ktorý dokáže na obrazovky priniesť tak realistický obraz, môže v budúcnosti od základov zmeniť spôsob, akým bude hráčovi prezentovaná hra a jej príbeh, podotkla pre Variety CTO Epic Games, Kim Libreri.

Matrix Awakens napísala a režírovala Lana Wachowski, vďaka ktorej vzniklo uniklo unikátne demo so spracovaním, aké by si mnohí hráči želali vidieť napríklad v novom GTA 6.

NEPREHLIADNI
Nový trailer na Matrix Resurrections ťa priklincuje do sedačky. Dostaneš epický filmový zážitok

Úchvatný úryvok hry odhaľuje hranie budúcnosti

Po niekoľkominútovom úvode sa ukážka dema presúva do akčnej scény, v ktorej svoju úlohu zohrali mladé verzie Keanu Reevesa a Carrie Anne-Moss. Tí sa ocitajú v akčnej naháňačke s políciou a o adrenalín v nej núdza veru nie je.

Prenasledovanie vyústi do ostrej prestrelky a policajtov vystriedajú agenti, ktorí dvojicu neustále bombardujú streľbou zo zeme i zo vzduchu. Celá scéna pritom vyzerá akoby bola vytrhnutá priamo z filmu a demonštruje pokročilé možnosti enginu, ktorý v novom deme dokázal zažiariť.

Prestrelku strieda kinematická pasáž, pri ktorej padne celý most a dochádza k masívnemu výbuchu. V ďalšej časti demo odhaľuje pokojnejšiu prechádzku Carrie v Mega City, pri ktorej tvorcovia vypichli technické inovácie enginu.

Matrix Awakens už teraz bezplatne dostupný na stiahnutie pre PS5 a Xbox Series X a S, hráč sa tu môže prejsť mestom pešo, v ukradnutom aute, či dokonca si pozrieť mesto zhora pomocou režimu dronu. Práve tu sa odhaľujú aj tie najmenšie a prepracované detaily, ktoré pôsobia skutočne realisticky.

Plná verzia hry bude len zbožným prianím hráčov

Po dokončení dema sa hráč môže pohrať aj s nastaveniami simulácie, tu už však ide len o kozmetické doplnky a ďalšiu snahu autorov predstaviť už takto pôsobivé možnosti Unreal Engine 5. Epic k ukážke zverejnil niekoľko technických detailov, ktoré potvrdzujú, že samotné mesto má rozlohu zhruba 15,8 km2, pričom obsahuje 260 km ciest, 512 km chodníkov, 1 248 križovatiek, 17 000 simulovaných vozidiel v doprave. Taktiež tu možno nájsť viac než 40 000 zaparkovaných áut.

K tomu sa pridáva aj 35 000 tzv. MetaHuman obyvateľov mesta a chodcov, 7 000 budov a skoro 28 000 pouličných lámp. Demo tak dokonale demonštruje viacero funkcií Unreal Engine 5. Zatiaľ nie je známe, prečo tvorcovia nemajú na stole plnú verziu hry, po ktorej by nepochybne bažilo množstvo hráčov a fanúšikov Matrixu. Takúto hru by sme si totiž rozhodne kúpili.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú