Výmena batérie elektromobilu je najnákladnejší servisný úkon. Ak si ale v servise za novú batériu vypýtajú viac, než je cena nového spaľováku strednej triedy, výmenu si mnohí rozmyslia. O veľmi svojskom riešení takéhoto problému informoval aj portál InsideEVs.

Ľudia v severských krajinách majú radi elektromobily. „Mekkou“ elektromobility je síce Nórsko, no ani Fíni nezaháľajú a batériové autá sa rozširujú aj v tejto krajine a aj tu dominuje v predajoch automobilka Tesla.

Tesla je skvelá, pokiaľ nenastanú prvé komplikácie

O nákladnom a častokrát problematickom servise Tesly vie svoje aj mladík s YouTube kanálom Pommijätkät. Tento fínsky vlastník Modelu S si svoje vozidlo nevedel vynachváliť, no žiaľ iba prvých 1 500 km. Potom prišli prvé komplikácie a radosť z elektromobilu postupne začala upadať.

Kalich horkosti ale pretiekol len nedávno, keď sa majiteľ rozhodol navštíviť servis s požiadavkou výmeny batérie. Servis mu tento úkon vyčíslil na 20 000 €.

Mladík preto zavolal do servisu, že si po svoju Teslu príde bez výmeny batérie. Auto následne zavliekol do lomu, pripevnil naň 30 kg dynamitu a vyhodil ho do vzduchu. Ešte pred tým, ako sa celá šou začala, umiestnil do vnútra auta figurínu s podobizňou Elona Muska.

Nie je to prvýkrát, čo servis Tesly okráda zákazníkov

Keď sa na vozidle niečo pokazí, ihneď začneme prerátavať, koľko asi bude stáť oprava a čo všetko bude potrebné vymeniť. Pre tieto prípady je pri autách dôležitá aj konštrukčná jednoduchosť a opraviteľnosť, no ako sa ukázalo, inžinieri Tesly na tieto dva body akosi nemyslia.

NEPREHLIADNI
Tesla na servise opäť „okráda“ ľudí. Za úkon v hodnote 4200 € si pýta takmer štvornásobne viac

Povedal by si však, že ak si na Modeli 3 poškodíš zopár plastov, hadíc a matíc na chladiacu kvapalinu, budeš musieť vymeniť celú napájaciu jednotku aj s batériami? Presne to povedali Davidovi, majiteľovi Modelu 3 v autorizovanom servise, kde mu opravu vyčíslili na viac ako 13 500 €, čiže približne na polovičnú čiastku nového Modelu 3.

David so svojim Modelom 3 prešiel cez nerovnosť na ceste, pri ktorej si poškodil predný plastový kryt na spodku auta a poškodil tiež port na nádržke s chladiacou kvapalinou, ktorá následne vytiekla.

V autorizovanom servise mu povedali, že túto súčiastku nie je možné samostatne opraviť a je potrebné vymeniť celý systém s batériami. Davidovi však bolo odporučené, aby navštívil servis Electrified Garagekde jeho problém vyriešili veľmi elegantne, jednoducho a hlavne lacno.

Mechanici jednoducho odrezali poškodený port, do ktorého následne našróbovali spojovaciu súčiastku a všetko jednoducho spojili tak, ako to bolo pred samotným poškodením.

Cena materiálu na opravu sa pohybuje na úrovni 10 €, nápad a vyriešenie tohto problému Davida v servise stálo ďalších 590 €. Dokopy tak za opravu zaplatil približne 600 €, no stále je to podstatne menej ako 13 500 €, ktoré si účtovali v autorizovanom servise Tesly.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú