Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vyššia hmotnosť elektromobilov nemusí byť vždy iba na škodu, práve naopak. Potvrdzuje to aj video, ktoré sa objavilo na facebookovej stránke Electrek. V hlavnej úlohe elektrický Hyundai Ioniq 5, nákladné auto a poriadna hromada snehu.

Elektromobily si vďaka svojim parametrom poradia aj v situáciách, kde by boli bežné spaľováky zrejme stratené. Napríklad také ťahanie nákladného auta, ktoré sa zaseklo v zasneženom kopci.

Priemerný spaľovák s výkonom okolo 150 koní, krútiacim momentom 200 Nm a s hmotnosťou okolo 1 200 až 1 500 kg by zrejme s ťažkým nákladným autom nikdy nepohol. Maximálny výkon a krútiaci moment sú navyše pri elektromobiloch dostupné omnoho skôr než pri klasických rodinných spaľovákoch.

Rodinný elektromobil Hyundai Ioniq 5 ale disponuje výkonom 225 koní, pričom verzia s pohonom 4×4 má až 320 koní. Nevieme, akú motorizáciu má model z videa vyššie, no hmotnosť takmer dve tony v zasnežených podmienkach určite zohráva prím. Domnievame sa však, že ak by nešlo o model 4×4, tak by mal elektromobil od Hyundaiu zásadný problém.

Je jasné, že ak by elektrickému SUV nákladiak vôbec nepomáhal, asi by s ním ani len nepohol. Určite by ale bolo zaujímavé sledovať, ako by si v takejto situácii viedlo porovnateľné SUV so spaľovacím motorom.

Vyššia hmotnosť elektromobilov vyvoláva aj obavy

Svet aktuálne rieši otázku, či je vyššia hmotnosť elektromobilov na škodu, alebo tých pár stoviek kilogramov navyše nemá zásadnejší vplyv na vozovku, okolie a bezpečnosť.

Dávnejšie sme informovali, že vysoká hmotnosť môže byť v budúcnosti problémom pri dopravných nehodách, ktoré budú mať fatálne následky. Ťažšie vozidlo má pri pohybe vyššiu energiu, teda pri náraze ťažký elektromobil spôsobí podstatne väčšie škody.

GMC/Taiwan English News

Aj keď veľké a ťažké vozidlá spravidla lepšie chránia pasažierov vo vnútri, nehoda spaľováku a viac než dvojtonového elektrického SUV môže byť fatálna práve pre posádku ľahšieho auta.

Nehovoriac o tom, že zastaviť vozidlo s hmotnosťou 1,5 tony trvá podstatne kratšie, než zastaviť takmer dvojtonový, či nebodaj štvortonový kolos. Napríklad Hummer EV potrebuje na zastavenie z rýchlosti 97 km/h dráhu dlhú 42 metrov, zatiaľ čo spaľovacej Škode Octavia stačí na zastavenie z rovnakej rýchlosti stačí iba 34 metrov. Patrí sa však poznamenať, že pri správne nadimenzovaných brzdách by rozdiel v brzdných dráhach mohol výrazne klesnúť.

Ťažšie autá výraznejšie ničia cesty

Nedávno sme tiež informovali, že Nórsko, tiež známe ako mekka elektromobility, sa chystá zaviesť novú daň, ktorá by sa odvíjala od hmotnosti nových vozidiel. Takýto systém by priniesol hneď niekoľko výhod a motivoval by ľudí kupovať si menšie, ľahšie autá s lepšou spotrebou, ktoré sú logicky zároveň ekologickejšie.

Hlavným dôvodom je, že ťažké elektrické SUV ničia cesty viac, ako menšie autá. Preto chce vláda od majiteľov veľkých áut, aby platili za údržbu ciest viac než majitelia menších modelov.

Fontech / TASR/AP

Od 1. januára 2023 by tak po schválení tohto návrhu mali Nóri platiť niečo málo vyše 1 € za každý kilogram pri elektrickom vozidle. Elektrické SUV vážia v priemere niečo cez 2 000 kg, a tak by sa tieto autá v Nórsku pri nákupe predražili o vyše 2 000 €.

Okrem toho vláda navrhuje, aby miestni obyvatelia pri kúpe elektromobilu neboli ďalej oslobodení od 25 % DPH a aby taktiež začali platiť plné mýtne poplatky a poplatky za parkovné rovnako, ako majitelia spaľovákov. Nórsko je totiž krajina, kde sa už dnes predáva takmer 80 % elektromobilov a pri tomto čísle straty na daniach štátna pokladnica určite cíti.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú