Špičková stíhačka Spojených štátov a zároveň najpokročilejšia bojová stíhačka na svete, F-35 Lightning II, má na konte ďalšiu haváriu. Tentoraz našťastie bez obetí, no pomerne komickú. Aj napriek nej sa však stále jedná o stroj, ktorého sa boja všetci nepriatelia a plánujú ho kúpiť hneď niekoľké spojenecké krajiny.

Ostrých akcií sa F-35 zatiaľ zúčastňujú len minimálne a je na to jeden dobrý dôvod. Jedná sa totiž o nový stroj, ktorý je v službe len pár rokov a zatiaľ ho krajina nestihla nasadiť do takmer žiadnych bojov, až na pár výnimiek. Niektorí dokonca volajú po jej nasadení na Ukrajine – ako totiž píše Business Insider, podľa odborníkov bola F-35 stvorená práve pre takýto druh vojny.

Najpokročilejšia stíhačka na svete

Ako na svojej webovej stránke vysvetľuje spoločnosť Lockheed Martin, stíhačka F-35 je najpokročilejšou na svete a jej pilotom dáva poriadnu výhodu nad prakticky akýmkoľvek nepriateľom, na ktorého môžu v reálnom svete naraziť. F-35 je stíhačkou piatej generácie, ktorou je údajne aj ruská stíhačka Su-57, avšak s oveľa horšími vlastnosťami a prakticky nulovými stealth schopnosťami v porovnaní s F-35.

US Air Force/MSgt John Nimmo Sr.

Rozhodne sa ale nejedná o lacnú záležitosť a len prilba, ktorá je pre pilota kľúčom k spojeniu sa so strojom a jeho efektívnemu ovládaniu, stojí až 400 000 amerických dolárov, spomína The Washington Post. Letový počítač stíhačky pritom obsahuje až 8 miliónov riadkov kódu.

Zásadnou výhodou tejto stíhačky sú už spomínané stealth schopnosti, ktoré zabezpečujú ťažkú pozorovateľnosť a detekciu prostredníctvom radarov. Ani to však nepomôže pri technických problémoch, ktoré mohli spôsobiť nepríjemnú nehodu pri testovaní verzie F-35B so schopnosťou krátkeho vzlietnutia a vertikálneho pristátia (STOVL)

Katapultovanie sa na poslednú chvíľu

Ako informuje portál FlightGlobal, k nehode došlo 15. decembra počas testovacieho letu, na konci ktorého sa sa stíhačka po dosadnutí na zem odrazila, takmer prevrátila aj s pilotom a nakoniec sa ešte po boku posúvala areálom letiska. Príčinou môže byť technická porucha, zlyhanie pilota či kombinácia oboch týchto možností.

Táto verzia, F-35B, sa dostala do prevádzky ako prvá a to ešte v roku 2015. Tá je špecifická práve schopnosťou STOVL a aj keď je veľkosťou podobná F-35A, jej parametre sú zásadne odlišné. Má približne o tretinu nižšiu kapacitu paliva a namiesto 9 g zvládne preťaženie maximálne 7 G. Dôvodom je, že má práve kvôli schopnosti STOVL výkonný ventilátor (SDLF) zabezpečujúci stabilitu pri vertikálnom pristávaní.

Čo presne sa stalo počas nehody zatiaľ známe nie je, avšak podľa videa sa zdá, že po dosadnutí a následnom opätovnom vyskočení do vzduchu došlo k vypnutiu SDLF, kým hlavný motor naďalej fungoval a bol nasmerovaný nadol. Došlo preto k otočeniu celého stroja okolo ťažiska, pričom stíhačka narazila prednou časťou o zem a prevrátila sa na bok.

Éra bezpilotných stíhačiek

Okrem klasických stíhačiek sa začínajú objavovať aj ich bezpilotné verzie. Jednu takúto stíhačku predstavila aj turecká spoločnosť Baykar, ktorá je známa najmä dronmi Bayraktar TB2 pomáhajúcimi Ukrajine. Záujem o nákup tureckých bezpilotných lietadiel s palebnou silou prejavili Malajzia a Indonézia, pričom 20 kusov už bolo dodaných Spojeným arabským emirátom (SAE).

Nemecko pre nich obetuje 10 miliárd

Svojimi schopnosťami si stíhačka F-35 získala množstvo fanúšikov a to aj medzi našimi spojencami, ako je napríklad Nemecko, píše Reuters. To sa chystá nakúpiť za 10 miliárd eur hneď 35 týchto strojov, pričom majú nahradiť jediné nemecké stíhačky schopné niesť jadrové bomby – Tornado, ktoré je v prevádzke od roku 1979 a bolo ich vyrobených takmer 1 000 kusov.

Lockheed Martin/Flickr/Úprava redakcie

Ako vysvetľuje v tohtoročnej decembrovej správe Lockheed Martin, firma vyrobila už 875 kusov F-35 a produkcia naďalej pokračuje. Na domácej pôde ich používa už 9 krajín a stihli nalietať vyše 600 000 hodín. Ich kúpu plánuje aj množstvo ďalších krajín, medzi ktorými je dokonca aj Poľsko s plánom kúpiť 32 kusov F-35A, teda ešte viac, než Nemecko. Japonsko chce kúpiť dokonca až 105 týchto strojov a k tomu, navyše, aj 42 F-35B.

V popularite pomáha aj cena, ktorá dlhodobo klesala od roku 2015 do 2021 klesla o približne polovicu. Ako však píše DefenseNews, to sa čoskoro zmení a rôzne problémy môžu spôsobiť, že cena nezačne len stagnovať, ale dokonca rásť. Dôvodom je, okrem iného, aj zlepšovanie schopností, ktoré pochopiteľne spôsobuje zvýšenie ceny zariadenia.

Nevídané parametre

Verzia F-35A dosahuje dĺžku 15,7 m a rozpätie krídiel 11 m, pričom prázdna váži 13 290 kg. Maximálna vzletová hmotnosť dosahuje viac ako dvojnásobok a to až 29 900 kg, pričom vyše 8 200 kg z toho môže tvoriť palivo. V boji dokáže uraziť 1 240 km a dokáže letieť maximálne do výšky 15 km.

Lockheed Martin/Flickr

F-35A je možné vybaviť širokou škálou zbraňových systémov a okrem hlavného 25 mm kanónu so 182 nábojmi dokáže niesť napríklad rôzne strely vzduch-vzduch, vzduch-zem či protilodné strely AGM-158C LRASM s plochou dráhou letu. F-35A ale unesie aj jadrové bomby B61 Mod 12 a tiež laserovo navádzané bomby Paveway.

Verzie F-35B a F-35C vnútorný kanón nemajú a miesto toho sa spoliehajú na verziu s 220 nábojmi. Stroj je zároveň vybavený špičkovou avionikou a senzormi, ktoré umožňujú orientovať sa v boji tak, ako to nedokáže žiadna iná stíhačka v tejto kategórii. Kompozity tvoria 35 % konštrukcie a výsledný stroj je o poznanie ťažší, než ľahké stíhačky, ktoré nahrádza. Maximálnu rýchlosť je však možné dosiahnuť aj pri najvyššej vzletovej hmotnosti.

Špeciálne vyvinutý motor

Na rozdiel od mnohých iných poháňa stíhačku F-35 len jeden motor a to Pratt & Whitney F135, ktorý bol vyvinutý špeciálne pre tento stroj. Jedná sa o nástupcu Pratt & Whitney F119 a je schopný vyvinúť ťah do 191 kN, pričom dosahuje hmotnosť len približne 1 700 kg. Na dĺžku meria až 5,6 m a jeho priemer sa pohybuje okolo 1,1 m.

Lockheed Martin/Flickr

Produkcia týchto motorov prebieha v americkom Connecticute, avšak komponenty pochádzajú z rôznych krajín, ako napríklad Kanada či dokonca Poľsko, ktoré má o výsledný produkt vážny záujem. Motory ale počas vývoja narazili aj na problémy a pri manévroch s vysokým preťažením dochádzalo k príliš silnému treniu, ktoré spôsobovali nárast teploty až na 1 000 °C, čo je ďaleko za limitom prítomného materiálu – 540 °C.

Problémy s motormi sa vyskytovali pomerne často a v niektorých prípadoch museli byť odoberané z flotily. Väčšina nedostatkov však bola v priebehu rokov vyriešená a F-35 je spoľahlivým strojom, ktorý odstrašuje všetkých nepriateľov. Nehody pritom nie sú ničím nezvyčajným a narážajú na ne prakticky všetky stíhačky.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP