Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Oblohu nad Českom počas uplynulej noci rozžiaril poriadne jasný výbuch meteoritu, upozorňuje portál iMeteo. Podľa dostupných informácií sa jednalo o bolid, ktorého úlomky bude zrejme možné nájsť v zatiaľ bližšie nešpecifikovanej oblasti.

Prekonal jas Mesiaca

Podľa Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) vstúpil spomínaný bolid do atmosféry nad Českom o 22:45, 26. júna a počas explózie rozžiaril nočnú oblohu natoľko, že jeho jas prekonal dokonca aj jas Mesiaca.

Bolid je označenie pre extrémne jasné meteory alebo meteority, ktoré počas vstupu do atmosféry nezvyčajne rozžiaria atmosféru – dôvodom je kombinácia rýchlosti, uhlu vstupu do atmosféry a najmä zloženia takéhoto objektu. Aby mohol byť meteor definovaný ako bolid, musí dosiahnuť magnitúdu aspoň -14.

Či dopadli úlomky včerajšieho bolidu aj na povrch je zatiaľ otázne a s identifikovaním možného miesta dopadu pomôžu experti z Astronomického ústavu, dodáva iDnes.cz. Podľa meteorológov má Česko jedného z najväčších expertov na bolidy a tiež špeciálnu kamerovú sieť, ktorej úlohou je práve pozorovanie takýchto javov a môže pomôcť s bližším špecifikovaním potenciálneho miesta dopadu.

Čoraz lepšia detekcia

Ľudstvu sa darí čoraz lepšie detegovať ako asteroidy, tak aj meteory a meteority. Len nedávno sa napríklad vedcom podarilo identifikovať asteroid mieriaci na Zem ešte skôr, než vstúpil do atmosféry. Čosi také sa doteraz podarilo len párkrát.

Môžu byť ešte extrémnejšie

Vyššou úrovňou sú takzvané superbolidy, ktorých magnitúda musí dosiahnuť najmenej -20. Známych je niekoľko extrémnych prípadov takýchto meteorov, ako napríklad Tunguská udalosť z roku 1908, kedy nesmierne silný výbuch objektu z vesmíru zrovnal so zemou viac ako 2 000 km2 lesov. V histórii moderných meraní je Tunguská udalosť najsilnejším zaznamenaným nárazom.

Mateusz Zmija/ASU AV ČR

Úspešné hľadanie úlomkov meteoritu bolo nedávno ukončené aj na Slovensku, keď sa koncom roka 2022 podarilo nájsť kusy meteoritu Pusté Úľany. Aj v tomto prípade išlo o bolid, ktorého úlomok s hmotnosťou len 8,6 g našiel pátrací tím 20. septembra.

„Ukázalo sa, že bolid prenikol hlboko do atmosféry, čo nasvedčovalo tomu, že došlo k pádu meteoritov na zemský povrch,“ vysvetlil Astronomický ústav AVČR. Českí astronómovia o udalosti rýchlo informovali aj slovenských astronómov z Astronomického ústavu SAV a čoskoro začalo hľadanie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú