Elon Musk nie je iba „otcom“ Tesly a SpaceX, stojí tiež za nemenej populárnou spoločnosťou Boring Company, ktorá buduje podzemné tunely pre elektromobily Tesla. Jeden taký sa už finalizuje pod kongresovým centrom v Las Vegas a Musk pozval novinárov, aby sa na vlastné oči presvedčili, ako funguje preprava v tomto „metre pre autá“. Na tému upozornil portál Business Insider.

Prvotným cieľom podzemných tunelov pre autá je odľahčiť dopravu na povrchu. To síce stále platí, no aby sa tento efekt reálne prejavil, muselo by byť tunelov Boring Company v Las Vegas omnoho viac, než ich aktuálne je.

Tunel pod kongresovým centrom v Las Vegas (LVCC Loop) má však iný primárny cieľ – je ním urýchlenie presunu naprieč centrom o rozlohe viac ako 800-tisíc metrov štvorcových. Dĺžka tunela je 2,7 kilometra a disponuje celkovo tromi stanicami, kde môžu ľudia nastúpiť alebo vystúpiť.

Pri plnej prevádzke dokáže tunel prepraviť až 4400 osôb za hodinu a celkovo „pojme“ až 62 vozidiel. Autá by v ňom mali byť schopné jazdiť rýchlosťou až do 250 km/h, no počas testovacích jázd s novinármi sa elektromobily Model 3 „plazili“ tunelom rýchlosťou iba 56 km/h, píše CNET.

Vďaka tunelu majú typicky 45-minutové presuny pešo po povrchu trvať iba jednu až dve minúty. Niekdajšie informácie, že jazda tunelmi bude autonómna, žiaľ, zatiaľ neplatia. Každá Tesla bude mať svojho vodiča, no do budúcna by mali vozidlá skutočne jazdiť autonómne.

NEPREHLAIDNI
Prvá stanica je takmer hotová. Muskove tunely od The Boring Company finišujú práce, voziť v nich budú Tesly

Počas prezentácie však nepadla ani zmienka o špeciálnych 12-miestnych vozidlách, ktoré by boli navrhnuté priamo pre tunely Boring Company. Pri spustení LVCC Loop sa v ňom teda budú premávať zatiaľ iba klasické Tesly, ktoré môžeš vidieť aj na záberoch nižšie.

Do plnej prevádzky sa má LVCC Loop dostať už v júni tohto roku. Ako sme ťa informovali dávnejšie, v budúcnosti by mala sieť tunelov rozrásť pod celým Las Vegas. Skráti 30-minútové presuny autom po normálnych cestách na trojminútové presuny tunelom v Tesle. Veľká sieť tunelov spojí už existujúci loop pod kongresovým centrom s niekoľkými kľúčovými bodmi, ako sú hotely, kasína či letisko.

LVloop

Projekt LVCC Loop s celkovou hodnotou 43,4 milióna € je bezpochyby revolučným počinom, no až v praxi sa ukáže, či je jeho využitie naozaj praktické a či sa v rozširovaní siete tunelov naprieč celým Las Vegas oplatí pokračovať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom