Astronómovia vykonali ďalšie pozorovanie časti oblohy, z ktorej ešte v roku 1952 zmizli v priebehu necelej hodiny až tri hviezdy. Ako upozorňuje portál Universe Today, ani nová štúdia v tejto oblasti nič nenašla a doteraz nevysvetlená záhada naďalej pretrváva. Možnosti je však niekoľko a v skutočnosti nemusí ani len ísť o hviezdy.

Nemuseli zmiznúť

Náhle zmiznutie troch objektov, považovaných za hviezdy, si v roku 1952 všimlo observatórium Palomar počas prieskumu nočnej oblohy. V rámci nového výskumu sa po vyše 70 rokoch vedci pokúsili prieskum zopakovať v nádeji, že vysvetlia toto záhadné zmiznutie. Ako však vysvetľujú v štúdii zverejnenej portálom arXiv, všetky tri objekty z tohto priestoru aj naďalej chýbajú.

Ak šlo skutočne o hviezdy, v priebehu hodiny museli stmavnúť až o 10 magnitúd. Fyzické zmiznutie vedci vylučujú, keďže čosi také nie je možné – aspoň nie prirodzenou cestou. Ani náhle stmavnutie však vedci nechápu, keďže nie je fyzicky možné, aby tri hviezdy naraz stratili svoj jas tak rýchlo a drasticky. Existujú však iné možnosti.

Palomar Observatory/Solano a spol.

V skutočnosti totiž nemuselo ísť o tri hviezdy, ale len o jednu, ktorá na chvíľu zvýšila svoj jas práve v momente, keď medzi ňou a Zemou prechádzala čierna diera. Gravitačná sila čiernych dier môže fungovať ako gigantická vesmírna šošovka, ktorá zakrivuje svetlo a v niektorých prípadoch môže objekty zduplikovať.

Hviezdy z temnej hmoty

I keď majú tieto incidenty možno jednoduché vysvetlenie, vedci nedávno prišli s teóriou, podľa ktorej okolo nás vo vesmíre vybuchujú neviditeľné hviezdy tvorené temnou hmotou. Takéto procesy majú vysvetľovať javy, ktoré vedci v kozme pozorujú a zatiaľ ich nedokážu vysvetliť existujúcimi modelmi.

Nestalo sa to len raz

Vedcom sa však vysvetlenie pomocou čiernej diery takisto príliš nepozdáva, keďže aj jeden takýto incident je extrémne veľkou náhodou. V skutočnosti však takéto skupiny hviezd zmizli už viackrát a v niektorých prípadoch sa od seba nachádzali oveľa ďalej, čo znamená, že ich zakrivenia nemohla spôsobiť len prechádzajúca čierna diera.

Jedným z možných riešení záhady je, že v skutočnosti nešlo ani len o hviezdy. Astronómovia predpokladajú, že mohlo ísť o objekty z Oortovho mračna, ktoré obklopuje našu slnečnú sústavu. Čo mohlo spôsobiť ich náhly nárast jasu síce isté nie je, avšak takáto teória vysvetľuje, prečo ich ďalšie pozorovania nenašli – pomerne rýchlo totiž zmenili pozíciu relatívne voči Zemi.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú