Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Temná hmota je aj po desiatkach rokoch výskumu stále záhadná látka, ktorá tvorí viac než 85 % hmoty takmer každej jednej galaxie vo vesmíre. Hoci astronómovia poukazujú na viacero indícií naznačujúcich existenciu tejto podivnej látky, do dnešných dní sa ju nepodarilo detegovať.

I keď doposiaľ všetky pokusy o priame detegovanie temnej hmoty sa nestretli s úspechom, o jej existencii nepochybuje azda žiadny vedec. Zatiaľ o nej vieme iba toľko, že gravitačne ovplyvňuje okolité objekty tvorené bežnou žiarivou hmotou, nevyžaruje žiadne elektromagnetické žiarenie a je studená.

Existencia temnej hmoty je odvodená zo štúdia gravitačných efektov vo vesmíre, ako sú pohyby galaxií a ich zhlukov. Je to zásadný prvok, ktorý pomáha vysvetliť pozorované správanie vesmíru, ale zatiaľ nie je známe, aké častice ju tvoria. Ako teda objaviť niečo, čo je pre naše technológie a oči neviditeľné?

NASA/Goddard/A. Kashlinsky, et al.

Extrémne výbuchy vo vesmíre

Všetko vo vesmíre raz zomrie, dokonca aj tie najväčšie a najjasnejšie hviezdy. V skutočnosti tie najväčšie hviezdy vo vesmíre zomrú skôr, ako tie menšie. Veľké hviezdy totiž žijú iba pár miliónov rokov, kým nespotrebujú všetko „palivo“  a neprejdú do supernovy.

Screenshot/YouTube

V prípade, že hviezda presahuje 25-násobok hmotnosti Slnka, po supernove dôjde ku gravitačnému kolapsu, ktorý pokračuje až pokým nevznikne tak husté jadro, že z neho nedokáže uniknúť ani svetlo. Inak povedané, vznikne čierna diera.

Ak hviezda presahuje 8-násobok hmotnosti Slnka zrúti sa po supernove do neutrónovej hviezdy, ktorá má priemer len niekoľko desiatok kilometrov, ale môže vážiť až 2,3-násobok hmotnosti Slnka.

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú