Slnečná sonda Parker Solar Probe odštartovala svoju dlhú púť 12. augusta 2018. Od tej doby putuje vesmírom s cieľom dostať sa čo najbližšie k Slnku a zozbierať potrebné údaje, ktoré by nám o správaní našej najbližšej hviezdy povedali čo najviac. Jeden z blízkych preletov sa jej podaril aj 17. januára, teda v čase, kedy je aktivita Slnka opäť na vzostupe, o téme informoval portál Space.

Hoci sonda tento rok začala úspešne a svojim preletom sa dostala do perihélia, bodu na dráhe okolo Slnka, v ktorom je k nemu najbližšie, čaká na ňu ešte veľa práce. Presnejšie má sonda naplánované pre rok 2021 až štyri blízke prelety okolo Slnka.

Okrem toho Parker Solar Probe urobí aj dva prelety okolo Venuše potrebné pre jej manévrovanie. Astronómovia tak budú mať jedinečnú príležitosť zozbierať niekoľko ďalších údajov o našej sesterskej planéte.

Trajektória slnečnej sondy Solar Parker Probe. NASA

Tá v minulom roku neprestávala udivovať a postarala sa hneď o niekoľko prekvapení. Bezpochyby najväčším bolo detegovanie plynu s názvom fosfín, ktorý sa tam doposiaľ nevyskytoval. Na Zemi ho vytvárajú rôzne druhy baktérií, čo naznačuje, že môže byť znakom pre život na nehostinnej planéte.

Do perihélia sa dostala sonda v nedeľu 17.1. o 18:39 nášho času, čo znamená, že bola od Slnka vzdialená len 13,5 milióna kilometrov, pričom cestovala rýchlosťou takmer 470 000 km/h, informuje NASA na svojom blogu.

Pre porovnanie, na konci roka 2019 bola sonda od Slnka vzdialená 24 miliónov kilometrov a pohybovala sa rýchlosťou 246 960 km/h. Oba údaje uviedli sondu do siene slávy, keďže z nej automaticky spravili najrýchlejšie sa pohybujúci objekt vyrobený človekom a taktiež jediný objekt, ktorý bol vyrobený človekom a zároveň sa dostal tak blízko centrálnej hviezdy slnečnej sústavy.

Posledný podobný blízky prelet urobila ešte v septembri minulého roka. Od tej doby však stihlo Slnko prejsť do nového 11 rokov trvajúceho cyklu striedania sa obdobia nízkej a vysokej solárnej aktivity. Svoje solárne minimum, teda obdobie, počas ktorého je najmenej aktívne, dosiahlo Slnko v decembri 2019.

V tomto období sa však postupne preberá zo svojho „spánku“, čo je možné bádať aj na jeho aktivite. V súčasnosti sa naša najbližšia hviezda nachádza už vo svojom 25. solárnom cykle, ktorý vrchol (maximálnu intenzitu) dosiahne okolo júla v roku 2025. Prvej veľkej erupcie sa však dočkáme už v novembri 2024.

Podľa solárneho fyzika Douga Bieseckera z agentúry NOAA sa očakáva, že 25 cyklus bude rovnako silný ako jeho predchodca, ktorého úroveň aktivity bola síce pod priemerom, ale nie úplne bez rizika. Viac sa o solárnych cykloch a vyjadreniach Douga Bieseckera dočítaš na tomto odkaze.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú