Nedávny objav fosfínu na Venuši, ktorého prítomnosť si vedci zatiaľ nevedia rozumne vysvetliť, vyvolal rozruch po celom svete. Fosfín je totiž veľmi jedovatý plyn, ktorý na Zemi vytvárajú baktérie, čo môže naznačovať prítomnosť život na tejto nehostinnej planéte.

S tým určite súhlasia napríklad aj vedci z MIT, podľa ktorých prítomnosť veľkého množstva fosfínu v atmosfére indikuje prítomnosť určitej formy života na danej planéte.

Spomínaný objav bol prezentovaný vedcami z Cardiffskej univerzity, pričom malo ísť vôbec o prvú detekciu tohto plynu v kyslých oblakoch tejto nehostinnej planéty. Najnovší výskum publikovaný na webe Arxiv však naznačuje, že to vôbec nemusí byť pravda.

Autori tohto výskumu sa tiež domnievajú, že objav pomôže prehodnotiť názory mnohých vedcov, podľa ktorých má Venuša plne oxidačné prostredie, ktoré neumožňuje vznik fosfínu, alebo iných prvkov považovaných za známky života, o téme informoval aj portál Space.

Pioneer 13

Podľa dostupných informácií totiž NASA pravdepodobne objavila stopy fosfínu na Venuši už v roku 1978.  Sonda Pioneer 13 patriaca tejto vesmírnej agentúre totiž v decembri 1978 dorazila na orbitu našej „sesterskej planéty“ odkiaľ do jej atmosféry vypustila niekoľko atmosferických púzdier. Okrem samotných puzdier niesla sonda aj ďalšie špeciálne prístroje určené na meranie zloženia horných vrstiev atmosféry planéty.

Jedným z prístrojov, ktoré sonda vypustila do atmosféry Venuše, bol aj prístroj s názvom LNMS (Large Probe Neutral Mass Spectrometer). LNMS spustený na padáku postupne klesal cez atmosféru, odoberal z nej vzorky, ktoré následne nechal „prebehnúť“ hmotnostnou spektrometriou, čo je bežný spôsob identifikácie chemických zlúčenín, a údaje odosielal na Zem, píše web Extremetech.

Opätovné prezretie dát viedlo k nečakanému objavu

Po nedávnom ohlásení objavu fosfínu na Venuši si tím vedcov na čele s Rakesh Mogulom „posvietil“ na staršie dáta získané práve z prístroja LNMS, ktoré viedli k neočakávaným záverom. Mogul a jeho spolupracovníci zistili, že NASA už pred 42 rokmi pravdepodobne zaznamenala na tejto nehostinnej planéte stopy fosfínu, tie však až doteraz zostali nepovšimnuté.

NASA

Hlavným dôvodom nepovšimnutia týchto dát bola pravdepodobne nedostatočná technologická vyspelosť prístroja LNMS. Ten nebol určený na detegovanie plynov podobných fosfínu a iba veľmi ťažko by dokázal odlíšiť tieto plyny od iných molekúl s podobnou hmotnosťou. Navyše v tej dobe v tej dobe sa zlúčeninám na báze fosforu (ako je fosín) nevenovala príliš veľká pozornosť a študovali sa skôr iné chemické zlúčeniny.

Keď sa však spomínaná skupina vedcov opäť vrátila k týmto údajom, zistili, že LNMS zaznamenal určité signály, ktoré sa nápadne podobajú na fosfín. Konkrétne prístroj dokázal v plyne zaznamenať prítomnosť bližšie nešpecifikovanej molekuly, ktorá má rovnakú hmotnosť ako fosfín.

Okrem toho si Mogul a jeho kolegovia v týchto 42 rokov starých dátach všimli aj signály, ktoré by sa v oblakoch Venuše nemali vôbec nachádzať. Naznačujú totiž prítomnosť chlóru, kyslíka a peroxidu vodíka, teda ďalších látok, ktoré môžu naznačovať prítomnosť života.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom