Moderná kozmológia vychádza z predpokladu, že vesmír je vo veľkom meradle homogénny a izotropný. Tento tzv. kozmologický princíp hovorí, že ak sa pozrieme dostatočne ďaleko, vesmír vyzerá približne rovnako vo všetkých smeroch a na všetkých miestach. Tento predpoklad tvorí základ štandardného modelu kozmológie, známeho aj ako Lambda-CDM model, ktorý opisuje vývoj vesmíru od Veľkého tresku až po jeho súčasnú expanziu.

V rámci tohto modelu sa očakáva, že štruktúry ako galaxie, hviezdne zoskupenia a superklastre budú rovnomerne rozptýlené, pričom žiadna jednotlivá štruktúra by nemala byť väčšia ako približne 1,2 miliardy svetelných rokov. Tento limit vyplýva z predpokladu, že na dostatočne veľkých škálach by sa fluktuácie hustoty hmoty mali vyhladiť v dôsledku inflácie a gravitačného kolapsu, čo vedie k rovnomernému rozloženiu hmoty.

Objav Hercules-Corona Borealis Great Wall

V posledných rokoch však astronómovia objavili štruktúry, ktoré tento kozmologický princíp spochybňujú. Najvýraznejším príkladom je Hercules-Corona Borealis Great Wall, čo je gigantický útvar tvorený zhlukom galaxií a kvazarov. Tento útvar svojim rozmermi ďaleko presahuje všetko, čo by malo byť podľa štandardného modelu možné.

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Fontech PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
Zobraziť všetky mesačné predplatné
Arrow down

Čítajte viac z kategórie:

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia
Zabezpečené šifrovaním
Trust pay
Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP