Vedecký tím pod vedením Raúla Jiméneza z Inštitútu kozmických vied Univerzity v Barcelone (ICCUB) a Univerzity v Padove prináša revolučnú teóriu o zrode vesmíru. Táto teória naznačuje, že na vysvetlenie vzniku vesmíru nepotrebujeme hypotetické entity, ktoré nikdy neboli pozorované. Namiesto toho sa spolieha na známe fyzikálne zákony, konkrétne kvantové fluktuácie a gravitáciu. Výskum bol publikovaný v prestížnom časopise Physical Review Research.

Nový pohľad na počiatok vesmíru

Po desaťročia dominoval kozmológii inflačný model, ktorý predpokladá, že vesmír sa bezprostredne po veľkom tresku rozťahoval extrémne rýchlo, čím vytvoril podmienky pre vznik galaxií, hviezd a planét. Tento model však závisí od viacerých „voľných parametrov“, čiže čísel, ktoré vedci prispôsobujú, aby sedeli s pozorovaniami. To vyvoláva pochybnosti, či ide o skutočné predpovede, alebo iba o matematické doladenie.

Jiménezov tím navrhuje odlišný prístup. Vychádza z De Sitterovho priestoru, počiatočného stavu vesmíru, ktorý je v súlade s teóriou relativity a pozorovaniami tmavej energie. Tento koncept nevyžaduje nepozorované polia, ako inflačný model, ale stavia na prirodzených kvantových fluktuáciách časopriestoru.

Tieto fluktuácie, konkrétne gravitačné vlny, mohli byť dostatočne silné, aby v ranom vesmíre vytvorili drobné rozdiely v hustote hmoty. Tie sa postupne vyvíjali, interagovali a formovali zložité štruktúry, ako sú galaxie a hviezdy.

„Po celé desaťročia sme sa snažili pochopiť rané okamihy vesmíru pomocou modelov založených na prvkoch, ktoré sme nikdy nepozorovali. To, čo robí tento návrh vzrušujúcim, je jeho jednoduchosť a overiteľnosť. Nepridávame žiadne špekulatívne prvky, ale ukazujeme, že gravitácia a kvantová mechanika môžu stačiť na vysvetlenie štruktúry vesmíru,“ uviedol Raúl Jiménez.

veľký tresk
NASA

Overiteľná budúcnosť kozmológie

Nový model nie je len teoretickým cvičením, ale ponúka konkrétne predpovede, ktoré môžu vedci overiť budúcimi pozorovaniami, napríklad meraniami gravitačných vĺn alebo štruktúry vesmíru na veľkých škálach. Ak sa tieto predpovede potvrdia, môžeme byť svedkami zásadného posunu v chápaní vzniku vesmíru.

Tento minimalistický prístup, postavený na všeobecnej teórii relativity a kvantovej mechanike, eliminuje potrebu hypotetických polí či častíc, ktoré inflačný model vyžaduje.

Teória otvára nové dvere v kozmológii. Namiesto zložitých modelov s neoveriteľnými predpokladmi ponúka elegantné vysvetlenie zakorenené vo fyzike, ktorú už poznáme. Ak sa potvrdí, môže prepísať učebnice a zmeniť spôsob, akým uvažujeme o našom mieste vo vesmíre. Možno sme práve na prahu novej kapitoly v chápaní kozmu.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP