Mladoboleslavská automobilka Škoda, ktorá v domácej fabrike vyrába aj populárny elektromobil Škoda Enyaq, no najnovšie správy, s ktorými prišiel portál E15.cz hovoria, že vedenie koncernu VW chce stiahnuť výrobu Enyaqu z Čiech do Nemecka. Pre samotnú Škodu by to ale znamenalo obrovský problém.

Informáciu pre české média priniesol šéf odborov automobilky Škoda, Jaroslav Povšík. Podľa jeho slov rozhodnutie ešte nie je definitívne, no vedenie údajne špekuluje o tom, že výrobu napredávanejšieho elektromobilu u nás presunie z Mladej Boleslavi do nemeckého mesta Zwickau.

Vedenie Škody presun výroby popiera

Povšík uviedol, že presun výroby elektrickej Škody zatiaľ nie je definitívne potvrdený a finálne rozhodnutie padne až počas jesenných jednaní, pričom hlavné slovo bude mať v tomto smere predstavenstvo koncernu VW a tiež dozorná rada, píše aktualne.cz.

Škoda

Enyaq je ale pre mladoboleslavský závod dôležitý, nakoľko vďaka nemu fabrika spĺňa emisné limity a vyhýba sa tak vysokým pokutám. Ak by o výrobu Enyaqu prišli, mohlo by to továrni spôsobiť nemalé problémy.

České média tiež oslovili vedenie automobilky s otázkou, či je už presun výroby definitívny, alebo či sa o ňom aspoň uvažuje. Vedenie automobilky však akýkoľvek presun výroby Škody Enyaq poprelo a tak model aj naďalej zostáva v rukách českých inžinierov.

Enyaq je napredávanejší elektromobil u nás

Nedávno nás Škoda pozvala na prezentáciu, kde nám ukázala, akým spôsobom servisuje batérie svojich elektromobilov a pri tejto príležitosti s nami zdieľala aj niekoľko zaujímavých čísel z oblasti predaja.

FonTech

Podľa štatistík automobilky je Enyaq absolútne najpredávanejším elektromobilom u nás za prvých 5 mesiacov roka 2023, pritom ide o model, ktorý je na trhu už od roku 2020. Za prvých 5 mesiacov tohto roka bolo u nás registrovaných až 174 kusov Škody Enyaq, vďaka čomu si automobilka uchmatla až 20 % trhový podiel.

Úspech Enyaqu bez pochýb tkvie aj v jeho pomerne klasickom dizajne a spoľahlivej elektrickej platforme, na ktorej stoja aj ďalšie elektromobily koncernu VW. Čoskoro navyše vstúpi do predaja najluxusnejšia verzia L&K, ktorá si určite získa srdcia ďalších fanúšikov značky.

Enyaq L&K s úplne novou pohonnou jednotkou

Enyaq L&K dostal úplne novú pohonnú jednotku, pričom v oboch prípadoch je výsledný výkon 210 kW, teda 280 koní. Dvojkolka zrýchli na stovku za 6,7 sekundy a verzia 4×4 to zvládne za 6,6 sekundy.

Vylepšení sa dočkala aj samotná batéria, čo naznačuje číslovanie za označením vozidla. Enyaq L&K 85 a L&K 85x s pohonom všetkých štyroch kolies majú vylepšený manažment batérie, pričom automobilka neuvádza, či došlo aj k navýšeniu jej kapacity. Dojazd na jedno nabitie oboch noviniek činí 570 km podľa WLTP, respektíve 550 km pri verzii 4×4.

Vrcholná verzia Škoda Enyaq L&K s množstvom vylepšení

Automobilka tiež vylepšila nabíjaciu krivku, po novom sa Enyaq L&K nabije z 10 na 80 % už do 30 minút. V značnej miere k tomu prispieva integrácia predhrevu batérie, ktorý bude súčasťou všetkých nových modelov Enyaq pre rok 2024.

Škodovka dokonca vypočula prosby fanúšikov a predhrev batérie je dostupný aj skrz samostatné tlačidlo v novej verzii infotainmentu 4.0. Nie je teda potrebné zadávať nabíjací bod do vstavanej navigácie, predhrev akumulátora sa bude dať spustiť jednoduchým kliknutím.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú