Microsoft už budúci týždeň, konkrétne 24. júna, hosťuje významnú udalosť, na ktorej sa podľa všetkého predstaví nová verzia operačného systému. Správy z minulého týždňa, napríklad tie o ukončení podpory Windows 10 v roku 2025, nás len utvrdzovali v tom, že za dverami je Windows 11.

Zábery z najnovšieho a takmer od základov zmeneného operačného systému však práve unikli na verejnosť. O uniknutom builde Windowsu 11 informoval napríklad MSPoweruser, ale aj niekoľké ďalšie weby, ktoré potvrdzujú viaceré dizajnové zmeny a najmä úplne nový panel úloh či ponuku Štartu.

Ako totiž môžeme vidieť na záberoch napríklad portálu The Verge, kontextové ponuky, okná, aplikácie, ale aj widgety dostanú zaoblené rohy.

Zmenia sa aj viaceré ikony naprieč prostredím, ako systémové položky v prehliadači súborov. V tomto prípade ale ide skôr o potvrdenie klebiet, keďže o identickom dizajne ikon sme písali prednedávnom.

Obrovským prekvapením je ale úplne zmenený panel úloh, kde sa ikony na ňom pripnuté presunuli do stredu obrazovky. Centrovanie ikon a najmä Štartu bolo doteraz možné len s programom tretích strán, respektíve špeciálnymi trikmi. Microsoft vždy sústredil ikony a ponuku Štartu primárne do ľavého dolného rohu.

Zamrzí, že podľa snímok zdroja MSPoweruser Microsoft v prípade nastavení ostal pri identickom dizajne, ktorý je síce modernejší ako archaický panel úloh, no stále pre nejedného konzumenta nepôsobí prakticky a prehľadne. Navyše okno s informáciou o verzii Windowsu 11 Pro nemá dokonca ani zaoblené rohy, ako zvyšok uniknutých záberov.

Dizajn mnohým pripomína dnes už zrušený Windows 10X, ktorý mal byť určený pre najlacnejšie a najmenej náročné zariadenia, pričom už od počiatku bol zamýšľaný ako priamy konkurent Chrome OS od Google. Microsoft však jeho vývoj pred niekoľkými týždňami zastavil.

Vyzerá to tak, že Microsoft zrušil Windows 10X práve kvôli nadchádzajúcej jedenástke, ktorá si surovo prepožičiava hneď niekoľko dizajnových prvkov. Je zaujímavé sledovať, ako Microsoftu pomaly unikajú útržky informácií o systéme, o ktorom sme si pred niekoľkými dňami ešte mysleli, že ide len o väčšiu aktualizáciu.

Úniky podľa všetkého pochádzajú z jedného zdroja

Okrem vyššie popísaných únikov sa dostal na verejnosť aj obraz Windowsu 11 (build 21996). To prakticky znamená, že ak ho v hlbinách internetu nájdeš, tak si najnovší Windows môžeš vyskúšať ešte pred predstavením. O uniknutom ISO súbore informuje portál Neowin. Obraz zároveň potvrdzuje, že Microsoft v tomto prípade ostáva pri tradičných edíciach Windowsu, a to Pro a Home.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom