Situácia v niekoľkých slovenských lokalitách je kvôli pretrvávajúcemu suchu spôsobenému nulovými zrážkami v nich kritická, niektoré sú nútené vyhlásiť aj mimoriadnu situáciu a požiadať občanov o šetrenie vody, informuje tlačová agentúra TASR. Klimatické zmeny si už vyberajú svoju daň.

Extrémne suchá sa zhoršujú

Mimoriadnu situáciu už vyhlásila obec Pača v okrese Rožňava, ktorej obecné vodojemy sú takmer prázdne a vodu do nej vozia pomocou cisterny. Pramene zásobujúce obecný vodovod sú údajne vyschnuté a v obci poriadne nepršalo už celé mesiace, pričom samospráva vyzývala obyvateľov na šetrenie pitnou vodou a žiadala, aby ľudia obmedzili polievanie záhrad či napúšťanie bazénov.

Podľa starostu je obec v dôsledku nedostatku zrážok odkázaná na dopĺňanie vodojemov z cisterien. „Našli sme aj jeden možný vodný zdroj neďaleko obce. Budeme mať stretnutie s hydrogeológom, musíme zistiť jeho výdatnosť,“ poznamenal Ladislav Zagiba, starosta obce. Ako dodal, riešenie spojené s novým vrtom by však trvalo mesiace a nevie, z kade by naň obec zobrala financie.

Intersucho

Podľa portálu Intersucho je odchýlka sucha na veľkej časti (až 36 %) územia Slovenska na úrovni S5, teda je na nej extrémne sucho. Od začiatku roka padlo na území Bratislavy viac ako 250 mm zrážok, čo predstavuje dlhodobý zrážkový normál. Avšak v Košiciach to bolo iba okolo 170 mm a v okolí Banskej Bystrice spadlo od začiatku roka iba 180 mm zrážok. Na Sliači to zas bolo za posledné 3 mesiace iba okolo 50 mm zrážok, píše Startitup.

„Najhoršia situácia je na veľkej časti východného Slovenska a miestami aj na strednom Slovensku. Extrémne sucho je aj na juhovýchode Podunajskej nížiny. V povrchovej vrstve je extrémne sucho na 39 % územia, a tiež zasahuje väčšinu východného Slovenska a časť stredného Slovenska,“ vysvetľuje Intersucho.

Viaceré obmedzenia

Kvôli kritickej situácii sú zavádzané obmedzenia vo viacerých obciach a mestách Banskobystrického samosprávneho kraja, napríklad na Horehroní, strednom Pohroní a aj v Honte. Aj v tomto prípade je zakázané napúšťanie bazénov či umývanie áut, píše TASR.

freepik

Ešte horšiu situáciu však hlásia v iných európskych krajinách. Jednou z nich je aj Taliansko, ktoré hlási obrovský nedostatok zrážok. Problémy má aj Pádska nížina, kde je najintenzívnejšie sucho za posledných 70 rokov. Vodu si musí šetriť aj Miláno, kde vyschli rieky. Situácia je tam dokonca až tak kritická, že uvažujú nad vypustením jazera Lago di Garda, čo by prinieslo vlahu do údolia, spomína iMeteo.

Klimatické zmeny podľa odborníkov tieto extrémy ešte znásobia a pre ich potlačenie ľudstvo nerobí ani zďaleka dostatok. Nepomáha pritom ani situácia okolo Ruska, kvôli ktorej sú veľké európske krajiny nútené opätovne spustiť uholné elektrárne.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP