Filmy a seriály sa už plnohodnotne aklimatizovali v streamovacom segmente. Už vyše dekády sa tu však vynára otázka hrania hier aj bez potreby vlastniť konzolu či herný počítač, pričom k plnohodnotnému pokroku došlo až v posledných dvoch rokoch.

K samotnému hraniu sa pritom dostaneš jednoduchšie, ako kedykoľvek predtým. Pokiaľ máš telefón alebo počítač pripojený k internetu, v podstate výmenou za pár klikov a často aj mesačný poplatok môžeš hrať aj najnovšie a na hardvér najnáročnejšie kúsky bez toho, aby si investoval horibilné čiastky do herného železa. Požiadavky na rýchlosť internetu a nevyhnutný hardvér si predstavíme už pri samotných službách, keďže obe premenné sa od služby k službe líšia.

Aktuálne máme na trhu hneď niekoľko herných streamovacích služieb, medzi ktorými vyniká štvorica veľkých hráčov. Nestoja za nimi len herní giganti, ale tiež technologickí priekopníci, pričom každý svoju streamovaciu službu poňal po svojom. Detailne sme sa preto pozreli na aktuálne možnosti a porovnali klady i zápory jednotlivých ponúk.

NEPREHLIADNI
Ktorú streamovaciu službu si vybrať a ako ušetriť na predplatnom?

Pri testovaní sme sledovali kvalitu grafiky a kompresiu obrazu, odozvu ovládania, ktorá je azda najdôležitejšia pri streamovaní a používateľský zážitok, kde sme pozerali na jednoduchosť používania a priamočiarosť prostredia aplikácií, respektíve ich technickú spoľahlivosť.

Testovali sme na:

 • Windows 10: 8 GB RAM, Intel Core i5-8250U, NVIDIA GeForce MX150
 • Android: 8 GB RAM, Snapdragon 855
 • PS4 Slim
 • Internetové pripojenie: Wi-Fi 5 GHz s rýchlosťou sťahovania priemerne 350 Mbps, LAN pripojenie s rýchlosťou sťahovania priemerne 450 Mbps
Sony PlayStation Now
 • Platformy: PC, PS4, PS5
 • Cena: 9,99 € mesačne
 • Odporúčaná rýchlosť: 5 Mbps
 • Bezplatné vyskúšanie: áno, 7 dní
 • Potreba kupovať hry: nie

Sony pri svojej streamovacej službe stavilo na kvalitu knižnice s hrami. Tie pozostávajú z tradičných PS4 titulov, pričom dlhé roky išlo o jediné miesto, ako si zahrať hry z PS3 a PS2. Ako vieme, mnohé z nich sa postupom času dostali aj za zvýhodnené ceny do ponuky obchodu.

Aj keď spoločnosť odporúča 5 Mbps rýchlosť internetu, určite si vyhraď pre jej plynulý chod minimálne trojnásobok. V konečnom dôsledku, hranie je plynulé a takmer vôbec nehapruje či už na Wi-Fi alebo skrz káblové pripojenie.

FonTech

Asi najväčším plusom je prítomnosť služby na počítačoch, kde ide o jediný spôsob, ako si, síce s kompromismi, no stále relevantne, zahrať exkluzívne tituly PlayStation mimo domovskú platformu. Na počítači funguje PS Now vo vlastnej aplikácii.

Jej najväčším záporom je technická stránka, kedy nemotorné ovládanie menu a nestabilnosť technickej stránky odrádza od jej používania. Na PS4 je zážitok neporovnateľné lepší, čo umocňuje aj sekcia s hrami, ktoré si môžeš stiahnuť.

Najväčším plusom knižnice je prítomnosť viacerých exkluzivít ako The Last of Us, Infamous: Second Son či Spider-Man. Nemalým faktorom je však aj prítomnosť hier z PS2 a PS3. Najnovšie kúsky ale chýbajú.

Vtedy služba funguje takmer identicky ako Xbox Game Pass u konkurencie, kde za mesačný poplatok získaš prístup ku knižnici s desiatkami hier, ktoré si vieš zahrať priamo z harddisku konzoly. Pri streamovaní, či už na počítači alebo konzole, totiž dochádza k masívnej redukcii kvality obrazu, kedy procesy vždy uprednostnia plynulosť pred vizuálom.

To možno nevadí pri PS2 a PS3 tituloch, no extrémne prekáža pri PS4 hrách, kedy hry vyzerajú horšie ako v rozlíšení 720p. Pochopiteľným kompromisom je aj nevyhnutá prítomnosť DualShock 4 gamepadu alebo jeho predchodcu v hrách, bez potreby interakcie s dotykovou plochou.

Google Stadia
 • Platformy: Google Chrome, Chromecast Ultra, iOS (cez prehliadač Safari) a Android cez dedikovanú aplikáciu
 • Cena: Zadarmo alebo 9,99 mesačne za režim Pro
 • Odporúčaná rýchlosť: 10 Mbps pri 1080p hraní a 35 Mbps pri 4K
 • Bezplatné vyskúšanie režimu Pro: áno, 30 dní
 • Potreba kupovať hry: áno – hry, ktoré nie sú v ponuke Pro

Stadia od Google je novým hráčom na poli videoherného streamingu a vzhľadom na nedávne informácie o uzatvorení štúdia vyvíjajúceho hry exkluzívne pre túto službu sa možno medzi nami dlho neohreje. My len dúfame, že tieto naše fabulácie sú nepresné, pretože Stadia boduje hneď na niekoľkých frontoch.

Stadia je prístupná azda pre najširšiu základňu hráčov, keďže na počítači funguje skrz Google Chrome. Jej druhým obrovským kladom je jednoduchosť používania, pričom aplikácia ani v jednej podobe nemá tendenciu padať, respektíve nereagovať ako PS Now na Windowse.

FonTech

Spúšťanie hier je promptné, rovnako ako prepínanie medzi nimi, či dokonca platformami. Google tvrdením „o jednoduchosti používania zrovnateľným so spustením videá na YouTube“ rozhodne nezavádzal. Spoločnosť ponúka aj vlastný gamepad, ktorého absenciu na Slovensku vyriešiš ktorýmkoľvek iným ovládačom či dokonca klávesnicou a myšou. Na mobile dokonca aj dotykom.

Zobraziť celú galériu (9)
Marek Pillár / FonTech

V našom teste sme nezaznamenali takmer žiadne prepady snímkovania či zhoršenie kvality. Keď bola ale odozva so serverom horšia, obraz sa na niekoľko sekúnd „rozkockoval“, ako keď sa ti napríklad načítava film na Netflixe.

Režim Pro obsahuje viaceré vynikajúco hodnotené kúsky, ako napríklad Hitman, relatívnu novinku Little Nightmares 2 či Resident Evil VII. Úplne novinky na službe dostupné sú, no len v rámci tradičného predaja. Tu nechýba Cyberpunk 2077, Assassin’s Creed Valhalla alebo Doom Eternal.

K degradácii kvality obrazu ale nedochádza takmer vôbec, pričom hry sú zrovnateľné s konzolovými, respektíve počítačovými verziami na stredných až vyšších detailoch. Rozlíšenie je buď 1080p alebo 4K po zaplatení programu Pro.

NEPREHLIADNI
Obrovské prekvapenie. Google spúšťa na Slovensku svoju hernú službu Stadia, vyskúšali sme ju

Rozpoltení ostávame z cenovej politiky. Hry si na platforme za tradičné cenovky (novinky za 59,99 €) môžeš zakúpiť, kedy v režime Pro za 9,99 € máš na výber hneď z niekoľkých desiatok titulov. Tie sa z času na čas obmieňajú, no úplné novinky tam nájdeš len sporadicky a často len na určitú dobu.

xCloud
 • Platformy: Android
 • Cena: v rámci programu Game Pass Ultimate, ktorý stojí 12,99 €
 • Odporúčaná rýchlosť: 10 Mbps pri 720p
 • Bezplatné vyskúšanie: nie, ale prvý mesiac je za 1 €
 • Potreba kupovať hry: nie

Projekt xCloud si berie to najlepšie z PS Now a Google Stadie. Za mesačný poplatok nielenže sprístupňuje cloudové hranie, ale zároveň otvára dvere do obrovskej knižnice Xbox hier. Skrz to, že Xbox Game Pass je relevantným predplatným programom aj u konzol, knižnica sa neustále rozrastá, často aj úplne nové kúsky.

Excelentne je na tom aj technická stránka v podobe mobilnej aplikácie. Pri našom teste pred spustením služby, ale tiež pri súčasnom testovaní, sme nezaznamenali žiadne prepady snímkovania či degradácie obrazu. To však môže byť spôsobené ako rýchlym 5 GHz Wi-Fi, tak aj zastrešením maximálneho rozlíšenia na 720p.

FonTech

Obrovským mínusom je aktuálna nedostupnosť xCloudu mimo Android, kedy sa však už v nasledujúcich mesiacoch očakáva spustenie aj na Windowse. S tým má prísť aj navýšenie rozlíšenia do Full HD, čo si určite bude vyžadovať vyššiu prenosovú rýchlosť ako aktuálnych 10 Mbps.

Nechýba široká podpora Bluetooth gamepadov, kde bezkonkurenčne najviac uprednostňovanou perifériou je model samotného Microsoftu. Ako naznačujeme vyššie, najväčším mínusom služby aktuálne je absencia na ostatných platformách a s tým spojené nízke rozlíšenie, ktoré nevynikne pri premietaní obrazovky smartfónu na veľké obrazovky.

xCloud ťaží najmä z prepojenia s programom Xbox Game Pass. Vďaka tomu si na telefóne môžeš zahrať viaceré diely exkluzívnej Forzy, Gears of War, Fable II, ale už aj GTA V. Výnimkou nie je ani zaradenie okamžitých noviniek, ako tomu bolo napríklad s akciou Outriders.

Zároveň veríme, že mesačný poplatok 12,99 € za prístup do obrovskej knižnice hier je viac než férová ponuka, ktorá sa mimochodom len teraz rozšírila o GTA V. Drobným bonusom je bezprostredná synchronizácia účtov a uložených pozícií medzi telefónom a konzolou či počítačom.

GeForce Now
 • Platformy: PC, Mac, Nvidia Shield, Android
 • Cena: Zadarmo alebo 9,99 € mesačne za režim Priority
 • Odporúčaná rýchlosť: 15 Mbps pri 720p, 25 Mbps pri 1080p
 • Bezplatné vyskúšanie režimu Priority: nie
 • Potreba kupovať hry: áno – v obchodoch, spárovaných so službou

Ako už názov napovedá, GeForce Now je službou spoločnosti NVIDIA. Žiaľ, ide o najhorší zážitok zo zoznamu, či už z technickej alebo používateľskej stránky. GeForce Now navyše funguje úplne inak ako vyššie spomínané služby, keďže neponúka žiadne hry zahrnuté už v predplatnom.

Keďže dlhšie herné seansy ako 1 hodina sú umožnené len v predplatnom, čiastka 9,99 € je pri dlhšom a pravidelnom hraní povinnosťou. Nemôžeš zabudnúť, že v režime zadarmo si na každé jedno zahratie musíš vyčkať radu na voľné „miesto“ na serveri. Obvykle to zaberie od jednej až po dve minúty.

FonTech

Hry, ktoré chceš hrať cloudovo skrz GeForce Now musíš mať zakúpené a zahrnuté v podporovanej knižnici, napríklad Steamu alebo Epicu. Výhodou v tomto prípade je, že si môžeš zakúpiť kľudne aj najnovšiu a najnáročnejšiu hru a zahráš si ju na cudzom počítači, uloženom vo vzdialenom dátovom centre.

To síce funguje, no zo všetkých spomínaných služieb sa na GeForce Now dá najmenej spoľahnúť. V knižnici Steamu máme napríklad Tomb Raider z roku 2013, ktorý bol raz nehrateľný inokedy bežal v relatívne dobrej kvalite. Pri testovaní sme ale mali pocit, že nehrateľné pokusy prevyšovali tie príjemnejšie.

Vzhľadom na rýchlosť káblového pripojenia sme sa skúšali vyhrať s nastaveniami, ktoré služba od NVIDIE poskytuje. Vtedy sme ale zistili, že správanie prenosu nie je závislé od pripojenia a ani od nastavení, ale od nami neovplyvniteľného a neznámeho faktora.

GeForce Now pristupuje k hraniu inak, ako konkurencia. Ťaží z prepojenia s ostatnými službami, kedy odpadá potreba budovania ďalšej dodatočnej digitálnej knižnice, ako v prípade Stadie.

Mínusom naopak je, že aj po zaplatení členstva neponúka prístup k žiadnym titulom. Zároveň treba brať na vedomie, že nie všetky hry v digitálnych obchodoch sú streamovaním od NVIDIE podporované.

Ešte horšie to je na mobilnom Androide, kde som sa dokázal do aplikácie prihlásiť až na niekoľký pokus. K návratu k GeForce Now nepomáha ani neustála potreba prihlasovania sa do účtu Steamu po zapnutí hry, a to aj tej, ktorú si už predtým hral. V oboch prípadoch však ide o technické nedostatky riešiteľné jednoduchou záplatou.

V ideálnom svete, kde GeForce Now funguje stopercentne, obraz pri stabilnom pripojení je kvalitný a zrovnateľný napríklad so Stadiou. Dokonca sme mali pocit, že tituly bežia ešte s vyššími detailmi ako spomínaná služba od Googlu, kedy sme sa ani tu nevyhli jemnejšiemu obrazu, spôsobenému stratovou kompresiou. Pocitovo dobre je na tom aj odozva ovládania.

Treba ale brať na vedomie, že GeForce Now ešte stále nie je vo finálnej verzii. To však nič nemení na fakte, že si jej autori za väčšinu času prakticky nehrateľných hier pýtajú mesačný poplatok. GeForce Now svojou myšlienkou má potenciál v budúcnosti preraziť, no teraz ju rozhodne odporúčať nemôžeme.

Ktorú službu aktuálne zvoliť?

S momentálnou ponukou a technickým stavom vyššie popísanej štvorky by sme zatiaľ siahali po Google Stadii. Jej mínusom však môže byť absencia synchronizácie s účtami ako u konkurencie, čo znamená, že zabehnutí hráči si budú musieť zakladať nové konto s úplne novou knižnicou. Zaujímavou voľbou je aj xCloud, ktorý by v prípade podpory hrania aj na PC tento súboj bez mihnutia oka vyhral.

PS Now je akousi šedou eminenciou v úzadí, bez akýchkoľvek výrazných prvkov. Navyše, tituly v knižnici nie sú najnovšie a plnohodnotne hrateľné sú len po stiahnutí, čo nie je dostupné pri všetkých takýchto hrách. GeForce Now by sme sa aktuálne vyhli.

Na druhej strane sa však na nej stále pracuje a keď bude jej technická stránka vycibrená do prijateľnej miery, veríme, že najmä prepojenosťou knižníc plnohodnotne nahradí aktuálne miesto Google Stadie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom