Prípady útokov na zdravotníkov starajúcich sa o covidových pacientov na Slovensku eskalujú. Antivaxeri doteraz napadli zdravotnícky personál v mnohých nemocniciach v Bratislave alebo aj vo Svidníku.

Vyhrážky a agresívne správanie voči nim však podľa zistení Denníka N podnecuje prostredníctvom komunikačnej aplikácie Telegram aj Slovák, ktorý sa spoza hraníc vysmieva aj policajtom.

Slovák sa zo zahraničia vyhráža zdravotníkom aj policajtom. Burcuje proti nim ľudí

Muž menom Daniel Bombic totiž podľa zdroja využíva to, že sa nachádza mimo Slovenska a tvrdí, že je proti nemu bezmocná aj polícia. Cez súkromnú četovaciu appku Telegram zverejňuje citlivé a súkromné údaje zdravotníkov a policajtov, ktorých potom obťažujú a napádajú pobúrení Slováci. Denník N informoval, že tento internetový agresor vystupuje pod menom Danny Kollár.

Kvôli jeho konaniu tak čelia lekári a policajti vyhrážkam a slovným útokom, ktoré ľudia posielajú na ich súkromné čísla, alebo ich kontaktujú telefonicky. Obeťou sa pred časom stal aj infektológ Peter Sabaka, ktorému sa Bombic vyhrážal po hospitalizácii lekára Michala Pijáka. Ten bol jedným zo známych odporcov očkovania.

Snímka obrazovky/Facebook

Bombic sa Sabakovi v správe na Telegrame vyhrážal údajným zverejnením citlivej zložky, pokiaľ by sa Pijákovi v nemocnici niečo prihodilo. Sabaku taktiež obvinil z dusenia ľudí, v dôsledku čoho čelil slovenský intektológ bombardovaniu telefonátmi od antivaxerov a pobúrených ľudí, ktorí Bombicovym správam uverili.

Pod pseudonymom Danny Kollár sa Bombic snaží vystopovať a získať súkromné čísla zdravotného personálu aj policajtov, no taktiež sa má, podľa Denníka N, zameriavať aj na získavanie citlivých informácií o aktivistoch, štátnych pracovníkoch či novinároch.

NEPREHLIADNI
Vyhrážky policajtom na Facebooku môžu byť trestný čin, upozorňuje slovenská polícia

Zverejnil množstvo citlivých informácií

Informácie potom zdieľa so svojimi fanúšikmi, ktorí sa zdravotníkom či policajtom potom vo veľkom vyhrážajú. Bombic mal taktiež zverejniť súkromné čísla policajtov, ktorí zasahovali proti odporcom pandemických opatrení v Lidli v Piešťanoch, keď si odmietali nasadiť rúška. Neskôr sa mal zamerať aj na hygieničky, ktoré zasahovali v prípade otvorenej predajne burgrov Hollywood v Trnave.

Polícia sa týmto prípadom zaoberala, voči Bombicovi vzniesla obvinenie za nebezpečné vyhrážanie a útok na verejného činiteľa. Zároveň požiadala o spoluprácu aj úrady vo Veľkej Británii, no o výsledku podľa Denníka N policajný prezident Hamran neinformoval. Prípadu Dannyho Kollára sa policajný prezident Hamran venoval počas tlačovky 20. decembra (vo videu od 15:21).

Sám Bombic sa pritom na Facebooku chválil svojimi výpisom z registra trestov v Británii, kde za 14 rokov dostal 2 podmienky, 22-krát bol zatknutý, 3-krát mu zobrali vodičský preukaz, 4-krát ho pristihli opitého za volantom, 10-krát ho zatkli kvôli bitke a dokopy tam dostal aj 200 hodín verejnoprospešných prác.

NEPREHLIADNI
Faceboové hoaxy potrestajú. Začali riešiť lekárov-antivaxerov, hrozí aj polícia

Ani Telegram nie je 100 % bezpečný

S využitím Telegramu a pobytom v zahraničí sa Bombic prezentuje ako „nedotknuteľný“. Ani samotný Telegram pritom nie je tak úplne bezpečný, ako by sa mohlo zdať.

Aplikácia ruského pôvodu je zameraná na súkromnú komunikáciu a posielanie správ s využitím špeciálneho MTProto protokolu. Kvôli bezpečnostným opatreniam je komunikácia medzi adresátom a odosielateľom chránená, no samotné správy sú ukladané na serveri kvôli synchronizácii.

Freepik

Bežnú komunikáciu však aplikácia dopĺňa funkciou tajného četu, v ktorej poskytuje šifrovanie a správy na serveri potom nie je možné bez dešifrovacieho kľúča prečítať.

Napriek silnej prezentácii bezpečnosti čelil Telegram v minulosti aj viacerým útokom. Len vlani sa napríklad dostali na Darknet uniknuté dáta miliónov používateľov, informoval Cointelegraph.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú