Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Medzinárodná súkromná spoločnosť Intelsat, fungujúca už od roku 1964, sa snaží zachrániť jeden zo svojich satelitov na obežnej dráhe Zeme, informuje portál SpaceNews. Firma nad ním stratila kontrolu kvôli solárnej búrke, ktorá následne spôsobila geomagnetickú búrku a vyradila satelit zo služby.

Ďalšia obeť vesmírneho počasia

Intelsat tvrdí, že komunikáciu so satelitom Galaxy 15 stratili 19. augusta a na vine je zrejme geomagnetická búrka. Kvôli nej došlo k vyradeniu elektroniky na palube, ktorá je zodpovedná práve za komunikáciu so Zemou a spoločnosť teraz nedokáže vydávať satelitu príkazy, vysvetľuje portál SPACE.

„Satelit inak operuje v rámci normy, udržuje sa nasmerovaný k Zemi a funkcia všetkého nákladu je v norme,“ tvrdí hovorkyňa Intelsatu Melissa Longo. Satelit sa nachádza pomerne vysoko na geostacionárnej obežnej dráhe s inklináciou 133 ° západne, pričom firma očakáva, že túto družicu čoskoro nahradí.

NASA/Goddard Space Flight Center

Firma si ešte v roku 2020 objednala od giganta Northrop Grumman náhradu v podobe satelitu Galaxy 33, ktorý sa má dostať do vesmíru ešte v októbri tohto roku na palube rakety Falcon 9. Tú prevádzkuje spoločnosť SpaceX a spolu s Galaxy 33 poletí aj družica Galaxy 34. Nejedná sa navyše o prvý satelit, ktorý bol stratený kvôli výbojom na Slnku.

Na Zemi sú časté

Geomagnetické búrky sú pomerne obvyklým javom, ktorý ohrozuje modernú civilizáciu možnými výpadkami elektronických systémov a zariadení. Okrem silnejšej polárnej žiary môže dôjsť napríklad k poškodeniu elektronických zariadení či výpadky rôznych navigačných a komunikačných systémov.

Geomagnetické búrky dokážu dosiahnuť aj oveľa silnejšie úrovne až do stupňa G5, pri ktorom dochádza k vážnym problémom s ovládaním napätia v elektrických sieťach, zlyhávajú ochranné systémy a niektoré siete môžu skolabovať kompletne, pričom hrozí aj vážne poškodenie transformátorov

SpaceX prišiel o desiatky

Straty spôsobené geomagnetickou búrkou sú v prípade SpaceX oveľa väčšie. Vesmírna spoločnosť Elona Muska stratila až 40 z celkového počtu 49 dávnejšie vypustených nových satelitov systému Starlink, ktorý po celom svete poskytuje satelitné internetové pripojenie a už je dostupný aj na Slovensku.

NASA/Úprava redakcie

„Je to ich doposiaľ najväčšia strata,“ povedal webu Business Insider harvardský astronóm Jonathan McDowell. Pripomenul však, že ide len o zlyhanie vypustených satelitov, nie zlyhanie rakety Falcon 9, ktorá zariadenia vyniesla. „Nemyslím si, že je to pre nich game-changer,“ uviedol však s tým že SpaceX možno zmení trajektóriu a spôsob, akým satelity umiesňuje na orbitu Zeme.

Na rozdiel od satelitov Starlink sú ale družice firmy Intelsat na oveľa vyšších orbitách, kvôli čomu nie je možné v prípade zlyhania ich nasmerovanie naspäť do zemskej atmosféry, kde by mohli zhorieť. Miesto toho sú odsúdené na tisíce rokov trvajúce obiehanie našej planéty.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú