Minulý týždeň sme zhrnuli všetko podstatné, čo potrebuješ vedieť o PlayStation 5, tentokrát prinášame detailný prehľad o pripravovanej konzole od Microsoftu. Xbox Series X. Už má svoje oficiálne predstavenie za sebou, tu je všetko podstatné, čo o novom hernom zariadení potrebuješ vedieť.

Dátum vydania

Pripravovaný Xbox zatiaľ nedostal žiadny oficiálny dátum vydania. Konzola od Microsoftu by sa do ponúk obchodov mala dostať pred tohtoročnými Vianocami. Predpokladá sa, že Series X by mohol byť komerčne dostupný počas novembra, Geekwire však varuje, že výrobné plány herných konzol od Microsoftu, Sony aj Nintenda môžu byť ohrozené a oneskorené v dôsledku koronavírusu.

Viaceré kľúčové časti herných konzol sú totiž vyrábané práve v Číne, ktorá s vírusom stále bojuje a v krajine už boli odstavené viaceré výrobné závody. Zároveň netreba robiť žiadne unáhlené závery a nateraz platí, že Series X sa hrajúci nadšenci dočkajú medzi októbrom a decembrom tohto roka.

Cena

Momentálne nie je známa cena, za ktorú bude Microsoft svoju novú konzolu ponúkať. Isté je, že cenová relácia sa bude úzko odvíjať od ceny konkurenčnej PlayStation 5. Očakáva sa, že obe konzoly prídu na trh s podobnou cenovkou, čo naznačil aj šéf Xbox divízie, Phil Spencer. Ten v rozhovore pre The Verge potvrdil, že Microsoft sa poučil z chýb pri štarte svojej súčasnej konzoly Xbox One:

Ak si spomeniete na začiatok tejto generácie, boli sme o sto dolárov drahší a áno, mali sme nižší výkon. Povedal by som, že lekcia, ktorú sme sa pri generácii Xbox One naučili je, že v oblasti výkonu alebo ceny už viac nebudeme stáť mimo. Na Project Scarlett (pozn. pracovný názov, pod ktorým bol Xbox Series X vyvíjaný) sme začali pracovať s cieľom dosiahnuť na trhu úspech.

Xbox One sa pri uvedení na trh v roku 2013 predával za 500 dolárov, o sto dolárov viac ako konkurenčná konzola od Sony. Vyššiu cenovku sa výrobca snažil odôvodniť bohatou ponukou funkcií, množstvo z nich však v domácnostiach nikdy nenašlo reálne využitie. Výkon Xbox One bol, navyše, v porovnaní s PS4 rádovo slabší, nebolo preto divu, že fanúšikom herných konzol sa nechcelo platiť viac peňazí za menej muziky. To sa však pri novom Xboxe podľa Spencera opakovať nebude.

Technická špecifikácia a výkon
Kľúčové vlastnosti:
 • 8-jadrový procesor AMD Ryzen (bez bližšej špecifikácie)
 • Grafický čip postavený na Radeon Navi (bez bližšej špecifikácie)
 • 16 GB DDR6 RAM
 • Hardvérová podpora ray-tracingu
 • Podpora 8K rozlíšenia
 • SSD Disk
 • 4K Blu-ray mechanika

Nový Xbox sa v oblasti výkonu rozhodne nenechá zahanbiť a technická špecifikácia naznačuje skutočný generačný skok. Series X má priniesť štvornásobne vyšší výkon v porovnaní s Xbox One X, ktorý je momentálne najsilnejšou hernou konzolou na trhu. Zamestnanci spoločnosti sa podľa Gamesradar vo veľkom búchajú do pŕs a okrem brutálneho výkonu sľubujú takmer nulové časy načítavania a najväčší generačný skok, aký sme na konzolách od Microsoftu mohli doposiaľ vidieť.

Phil Spencer sa už dávnejšie vyjadril, že prioritou Series X bude 4K rozlíšenie pri 60 snímkach za sekundu, ktoré by mali byť štandardom prakticky pri všetkých hrách. Konzola by však mala podporovať aj 8K rozlíšenie, dokonca sa objavili aj informácie o podpore 8K pri 120 snímkach za sekundu. Rovnako silné prehlásenia padali aj v súvislosti s výkonom PlayStation, aktuálne ich považujeme skôr za marketingové reči ako reálnu vec. Na podobné výkony pri AAA hrách totiž nestačia ani PC s podstatne vyššou cenovkou. Na výsledok si musíme počkať, všetko bude záležať na optimalizácii hier a využití výkonu, ktorý budú mať vývojári k dispozícii.

Samozrejmosťou bude podpora pokročilej technológie snímania a vykreslenia svetla, tzv. ray-tracing, o ktorej sa momentálne v súvislosti s hrami hodne rozpráva. Podobne ako PS5 by sa mal aj nový Xbox ray-tracing podporovať na hardvérovej úrovni. Nová technológia bola využitá pri tvorbe plánovej Xbox exkluzivity Halo Infinite, výsledok vyzerá úchvatne.

Nové konzoly americkej spoločnosti budú tiež vybavené NVMe SSD diskom, objavili sa informácie o rýchlosti čítania 3600Mb/s a zápisu 2200Mb/s. SSD disk bude môcť konzola využiť aj ako virtuálnu RAM. Podľa Techradar by sa tak mohol čas načítavania oproti existujúcim zariadeniam znížiť až 40-násobne. Existuje preto reálny predpoklad, že loading sa v hrách stane minulosťou, prípadne bude obmedzený na absolútne minimum.

Series X by na trh mala prísť vybavená pamäťou16 GB DDR6, z čoho 3GB majú byť uzamknuté pre potreby konzoly a zvyšných 13 GB by malo byť k dispozícii herným vývojárom. V súvislosti s grafikou sa hovorí o výkone 12 teraflopov, čo by bolo vskutku pôsobivé. WCCF Tech informuje, že konkurenčná PS5 by mala ponúknuť 9,2 TF, ak by sa tieto dohady potvrdili, Xbox Series X by bol najvýkonnejšou konzolou na trhu s takmer o štvrtinu vyšším výkonom ako PlayStation 5.

Maximálny výkon ani jednej z konzol zatiaľ oficiálne potvrdený nebol a informácie treba v tomto prípade brať s rezervou. Potvrdené naopak bolo, že Series X bude disponovať 4K Blu-ray mechanikou, obavy z čisto virtuálneho herného zariadenia sa teda nenaplnili.

Vzhľad

Microsoft sa pri dizajne Series X rozhodne nedržal zaužívaných zvykov a predstavil zariadenie, ktoré pripomína skôr počítač ako klasickú hernú konzolu. Vzhľad konzoly bol nečakane odhalený počas Game Awards 2019 a aj keď sa s ním možno nestotožnia všetci herní fanúšikovia, jedno sa Microsoftu musí nechať. Rozhodne zanechal dojem.

Konštrukcia hernej konzoly pripomína tower PC, potvrdené bolo, že položiť ju možno do horizontálnej i vertikálnej podoby. Aj keď presné rozmery zatiaľ neboli konkretizované, na základe vydaných trailerov i obrázkov sa predpokladá, že rozmery budú približne 310 x 160 x 160 mm. Ak by sme Series X porovnali s Xbox One.

Microsoft pri dizajne konzoly stavil predovšetkým na praktickosť i efektívne vetranie, na vrchnej strane má byť pod mriežkou umiestnený výkonný ventilátor. Potvrdené tiež bolo, že Series X má byť tichší ako predchodca Xbox One X.

Neogaf / CurryPanda

Vzhľad konzoly je minimalistický, no zároveň pôsobí moderne. Čiernu konštrukciu konzoly oživuje zelená farba pod vrchnou mriežkou, na prednej časti nájdeme iba otvor na Blu-ray disk s nenápadným tlačidlom pre jeho vysunutie. Uniknutý obrázok zadnej strany s portami naznačuje prítomnosť dvojice USB-A vstupov, ďalej porty pre Ethernet, HDMI, optické audio a napájací kábel.

Pomerne záhadne pôsobí port umiestnený vedľa HDMI vstupu. Podľa Thurrot, ktorého informácie majú pochádzať zo zdroja blízkeho Microsoftu, má tento port slúžiť na dodatočné rozšírenie úložného priestoru. Objavili sa však aj názory, že cez daný vstup sa bude robiť diagnostika zariadenia, na jeho účel, ako i potvrdenie pravosti obrázku si ešte budeme musieť počkať.

Neogaf / CurryPanda

Ovládač

S ergonómiou ovládača od Microsoftu sú fanúšikovia dlhodobo spokojní, spoločnosť pri jeho next-gen dizajne preto nemala žiadne dôvody na veľké zmeny. Nový ovládač je takmer identický so svojím predchodcom, oproti aktuálnemu ovládaču má byť o niečo menší a drobné zmeny môžeme očakávať aj pri jeho tvare.

Najväčšou zmenou je implementácia Share tlačidla, pomocou ktorého budú môcť hráči okamžite zdieľať fotky a videá. Phil Spencer v tomto prípade uznal, že nie sú prví, ktorí s nápadom prišli (ovládač na pS4 tlačidlo využíva od uvedenia na trh), v tomto prípade však vypočuli žiadosti hráčov a žiadaná funkcia bude v novom ovládači skutočnosťou.

Microsoft

Druhá významná zmena sa bude týkať hybridného D-padu (šípok), ktorého tvar bude zmenený z krížového štýlu na okrúhlejší, kruhovitý tvar. Nový ovládač bude v tomto smere pripomínať Xbox One Elite. Microsoft údajne zapracoval aj na rýchlejšej odozve, uvidíme, ako bude vyzerať v praxi.

Nový ovládač bude, samozrejme, súčasťou základného balenia Series X, Microsoft potvrdil, že bude plne kompatiblitný ako s PC, tak aj s Xbox One i staršími Xbox konzolami. To bude platiť aj opačne a nová konzola bude plne podporovať ovládač z Xbox One.

Spätná kompatibilita

Microsoft sľubuje plnú kompatibilitu s tisíckami hier zo štyroch konzolových generácií, ktoré je možné spustiť na Xbox One. Spätná kompatibilita bude dostupná od uvedenia konzoly na trh. V zásade platí, že pokiaľ hru podporoval Xbox One, možno ju spustiť aj na Series X. Očakáva sa, že hry podporujúce spätnú kompatibilitu budú vizuálne vylepšené buď automaticky alebo pomocou dodatočných patchov. Vylepšenia sa budú líšiť v závislosti od titulu, všeobecne sa ale pri herných tituloch očakáva 4K rozlíšenie a podpora HDR.

Hardvérové verzie

Názov novej generačnej konzoly „Series X“ napovedá, že nový Xbox nebude dostupný iba v jednej verzii. Tomu by zodpovedali aj správy o dvoch rôznych verziách, na ktorých má Microsoft údajne pracovať. Kódové označenie dvojice vyvíjaných konzol boli Project Scarlett a Project Lockhart. Z prvého menovaného sa stal Xbox novej generácie, o projekte Lockhart sa však stále veľa nevie.

Microsoft

Všeobecným predpokladom je, že Lockhart by mal byť menej výkonným next-gen variantom s ľudovou cenovkou. Príležitostní hráči tak dostanú výkonnejšiu konzolu, v porovnaní s Xbox One, za podstatne priaznivejšiu cenu ako Series X. Ak sa zákulisné informácie potvrdia, Xbox Lockhart by mal na trh prísť bez vstavanej čítacej mechaniky.

Microsoft už podobnú stratégiu pomerne úspešne vyskúšal aj počas tejto generácie konzol vo forme Xbox One S. Výkon herného zariadenia údajne cieli na rozlíšenie 1440p pri 60 snímkach za sekundu. Absencia mechaniky by sa mohla preniesť aj do menších rozmerov. Očakáva sa, že Microsoft na trh vyrukuje s oboma konzolami súčasne, teda koncom tohto roka.

Hry

Kým v oblasti výkonu, odhadovanej ceny i celkovej špecifikácie by mal byť nový Xbox One viac menej totožný s PlayStation 5, pri hrách sa herné spoločnosti vydali rozdielnou cestou. Sony pri PS5 plánuje predstaviť exkluzívne tituly, ktoré budú dostupné výhradne na novej konzole, zatiaľ čo Microsoft žiaden podobný krok neplánuje. Matt Booty, hlavná postava v Xbox Studios, totiž potvrdil, že všetky hry, ktoré budú vydané na generáciu X, budú dostupné aj na Xbox One:

Youtube / Xbox

Náš obsah bude nasledujúci rok-dva, vychádzať tak, že všetky tituly, podobne ako tomu je na PC, budú hrateľné na všetkých dostupných zariadeniach od Microsoftu. Chceme uistiť užívateľov, ktorí sa rozhodli kúpiť si Xbox teraz, alebo tak plánujú urobiť s Xbox Series X, že spravili dobrú investíciu. Naším cieľom je vybrať jeden či dva tituly, na ktoré sa budeme vo veľkom sústreďovať a ubezpečíme sa, že pri uvedení konzoly na trh využijú všetky jej možnosti. Pre nás to bude hra Halo Infinite.

Microsoft teda s novou konzolou predstavuje bezprecedentný krok, ktorý sa môže vyplatiť, no zároveň tiež predajom nového Xboxu dosiahnuť pravý opak. Na jednej strane totiž Microsoft nevyvíja na 100 miliónovú základňu hráčov žiaden tlak, aby si novú hernú konzolu zakúpili hneď v deň vydania a dáva im dostatok priestoru na prechod na next-gen. Na druhej strane majú užívatelia o dôvod menej nový Xbox kupovať, keďže Series X neponúkne prakticky žiadne exkluzivity a všetky herné tituly si budú môcť spočiatku zahrať aj na Xbox One.

Potvrdené hry pre Xbox Series X

Halo Infinite (Microsoft exkluzivita)

Lepší dôvod na kúpu nového Xboxu ako Halo Infinite pri štarte novej konzoly určite nenájdete. Ikonická sci-fi akcia je podľa vyhlásení zástupcov Microsoftu pripravená ukázať možnosti Series X v plnej sile, čo potvrdzuje aj nádherne vyzerajúca upútavka. Hra je postavená na novom engine Slipspace, ponúkne otvorené prostredie i pokračovanie príbehu Master Chiefa. Vývojári Halo Infinite označujú ako začiatok novej kapitoly Chiefovho života s ohľadom na jeho minulosť i udalosti, ktoré ho do novej etapy dostali.

Hellblade II: Senua’s Saga (Microsoft exkluzivita)

Prekvapivé odhalenie nového Xboxu sprevádzalo aj oznámenie pokračovania herného hitu od Ninja Theory. Hellblade 2 v roku 2017 patril medzi najväčšie herné prekvapenia a akčná adventúra si od hráčov i kritikov odnášala samú chválu. Pokračovanie bude tentokrát exkluzívnou záležitosťou pre Xbox a PC a aj keď o deji novej hry veľa nevieme, jedno je isté. Bude sa na čo pozerať. Odhalený trailer totiž po technickej stránke vyráža dych a ak sa hráčom na Series X dostane hra v rovnakej podobe, generačný skok, o ktorom sa v rámci konzol hovorí, bude skutočne citeľný.

The Lord of the Rings: Gollum

Adventúra z populárneho univerza Pána Prsteňov, v ktorej si hráči zahrajú za rozpolteného Gluma. Za hrou stoja vývojári z pomerne neznámeho štúdia Daedalic Entertainment, uvidíme teda, ako sa s populárnym námetom dokážu popasovať. Tvorcovia avizujú, že hlavného hrdinu vykreslia v doposiaľ nevidených podobách.

Watch Dogs: Legion

Ubisoft potvrdil, že pripravovaný akčný titul Watch Dogs: Legion sa dostane aj na novú konzolovú generáciu. Dátum vydania zatiaľ nebol konkretizovaný, finančná správa spoločnosti však naznačuje, že Ubisoft plánuje hru do sveta vypustiť koncom roka 2020, prípadne na jar 2021. Je teda celkom možné, že Legion bude jedným z launch titulov novej konzolovej generácie.

Gods and Monsters

Ďalší titul od Ubisoftu, ktorý bol potvrdený na existujúcu aj prichádzajúcu konzolovú generáciu. RPG titul má byť odpoveďou spoločnosti na masívny úspech jednej z najlepších RPG všetkých čias – Legends of Zelda: Breath of the Wild. Uvidíme teda, či si vývojári na seba neuplietli bič a God and Monsters obrovským očakávaniam dostojí.

Rainbow Six Quarantine

Populárna taktická strieľačka Rainbow Six sa dočká ďalšieho dielu, ktorý Ubisoft plánuje vydať v priebehu najbližšieho roka. Hra bola pôvodne odhalená na E3 2019, aj keď presný dátum vydania nikdy nedostala, herná spoločnosť jej uvedenie na trh dodatočne posunula. Či odklad súvisí s novou konzolovou generáciou nevieme, Rainbow Six je však ďalší ideálny kandidát na vydanie, spoločne s next-gen konzolami.

Predpokladané hry na Xbox Series X

Nižšie ponúkame zoznam hier, ktoré by sa mali na Xbox Series X postupne dostať. Práce na väčšine z nich už boli oficiálne potvrdené alebo prinajmenšom naznačené, zopár titulov však môže byť na zozname neoprávnene, keďže na svoje odhalenie stále čakajú.

 • Cyberpunk 2077
 • Everwild
 • Diablo 5
 • Dreams
 • Deathloop
 • Dying Light 2
 • The Elder Scrolls VI
 • Call of Duty: Black Ops 4
 • Starfield
 • Beyond Good & Evil 2
 • GTA 6
 • Assassin’s Creed: Ragnarok
 • Battlefield VI
 • Call of Duty Black Ops 4
 • Sniper Elite 5
 • Nové ročníky športových hier FIFA, NHL, NBA, WWE
 • Overwatch 2
 • Dragon Age 4
 • Marvel’s Avengers
 • BioShock 5
 • Mafia IV
Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie informácie zo sveta technológií

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.

Iné zariadenia