V texte boli využité materiály z TASR

Juhokórejská automobilka Hyundai a jej dcérska spoločnosť Kia v pondelok oznámili, že nerokujú s americkým koncernom Apple o spoločnom projekte výroby autonómnych vozidiel. V reakcii na túto správu ich akcie klesli.

Oznámenie prišlo asi mesiac po tom, ako kórejská televízia informovala, že výrobca telefónov iPhone oslovil spoločnosť Hyundai s cieľom prediskutovať potenciálne partnerstvo pri vývoji elektrických vozidiel a batérií pre tieto vozidlá. Nedávno sa tiež objavila informácia, že Apple zainvestuje do koncernu nemalou čiastkou 3 miliárd eur.

Koncom minulého týždňa sa objavili špekulácie, že by mohli vyrábať automobily v americkom štáte Georgia. V pondelok však spoločnosti Hyundai a Kia v správach pre regulačné úrady uviedli, že „s Apple nerokujú o vývoji autonómneho elektrického vozidla“. Obe automobilky dodali, že o takýchto projektoch hovorili s viacerými firmami, rozhodnutie však zatiaľ nepadlo. Hyundai spresnil, že rozhovory s Apple boli v „počiatočnom štádiu“.

Google

Akcie Kia, ktorá bola lokálnymi médiami označovaná za pravdepodobného partnera Apple, v pondelok v Soule klesli o 14,98 % a akcie Hyundai o 6,21 %. V uplynulých rokoch vzrástol záujem spotrebiteľov o ekologické vozidlá, pričom americký výrobca elektromobilov Tesla sa do veľkej miery ujal vedenia v tomto odvetví.

Hyundai, najväčší juhokórejský výrobca automobilov, už uviedol na trh plne elektrické autá vrátane modelov Ioniq a Kona Electric. Apple však nikdy nepriznal rozhovory s Hyundai, a to aj napriek niekoľkým správam, ktoré tvrdili, že boli blízko k dohode.

Je teda otázne, či Apple s týmto projektom osloví inú automobilku, alebo je aktuálne celý Apple Car na mŕtvom bode.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP