Fanúšikovia AMD sa dlho nevedeli dočkať nových grafických kariet Vega, ktoré podľa predbežných správ mali rozdrviť konkurenciu. Skutočnosť však nakoniec bola iná a v niektorých prípadoch sa výkon len dorovnal. 

No ako ukazujú nasledujúce testy, čas kariet Vega ešte len prichádza. AMD RX Vega 64 totiž prekonala NVIDIU GTX 1080 Ti až o 23 % v pripravovanej hre Forza Horizon 7. Oficiálne sa táto hra začne predávať až 3. októbra, no ľudia z Computer Base k nej dostali prednostný prístup.

Testovací systém

Testovacia zostava obsahovala procesor Intel Core i7-6850K, ktorý bol pretaktovaný na 4,3 GHz, spoločne so 16 GB DDR4 RAM pamäťami s frekvenciou 3000 MHz. Samozrejmosťou boli aj najnovšie ovládače, ktoré sú oficiálne optimalizované pre Forzu 7. Počas testovania boli všetky grafické nastavenia na maxime, vrátane 8x MSAA. Nižšie sa už môžeš pozrieť na výsledky, ktoré prebiehali vo FullHD, 2K a 4K rozlíšení.

Práve vo FullHD rozlíšení bolo najviac cítiť rozdiel. Vega 64 poskytla až o 23 % vyššie fps, no rovnako dobre si viedli aj ostatné AMD karty, ktoré v priamej konkurencii NVIDIU porážali. Ďalšia analýza, ktorá je v tabuľke nižšie, poukázala na to, že RX 580 podáva hladší framerate ako GTX 1080 či dokonca GTX 1080 Ti.

Čím je však rozlíšenie vyššie, tým menší je rozdiel medzi kartami. Aj keď Vega vedie v 2K rozlíšení, rozdiel už nie je tak drastický. V 4K rozlíšení ale nastáva obrat pozícií a do vedenia sa dostáva NVIDIA. Ak si aj ty postrehol značný prepad karty R9 Fury X, dôvod je jednoduchý. Táto grafika totiž nemá tak veľkú pamäť, aby zvládla masívne rozlíšenie.

Kam zmizol výkon NVIDIE?

Odpoveď znie, že výkon je stále ten istý. Avšak Forza 7 podporuje DX 12 a je známe, že na ňom AMD karty podávajú oveľa lepšie výsledky. 30 % rozdiel v prospech ‚‚zelených’’ platil, pokiaľ programy bežali pod DX 11. No s postupným nárastom aplikácií, ktoré budú natívne podporovať DX 12, bude už len pribúdať a NVIDIA tak bude musieť zapracovať na ovládačoch, ak si chce pozíciu jednotky na trhu udržať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú