Po desaťročiach od prvého pristátia na Mesiaci sa na tento prirodzený satelit Zeme chcú vrátiť mnohé vesmírne agentúry po celom svete, vrátane NASA. Spoločnosť pred časom prehlásila, že v budúcnosti plánuje misiu, pri ktorej tam astronauti zotrvajú aj niekoľko týždňov.
K dlhodobej prítomnosti človeka na povrchu tohto vesmírneho telesa je potrebné zabezpečiť základné prvky potrebné pre život, spolu s kyslíkom. Práve kyslík sa darí vyrábať vedcom v Holandsku, ktorí dokážu z mesačného prachu extrahovať tento prvok potrebný pre budúce misie, informovala ESA.
Kyslík je jedným zo základných stavebných kameňov potrebných pre život a jeho prítomnosť na Mesiaci môže astronautom otvoriť možnosť, aby sa pri misii na jeho povrchu mohli usadiť. Holandskí vedci totiž spustili prvú testovaciu výrobu kyslíka z lunárneho prachu. Samotný kyslík nie je možné získať priamo, ale extrahovaním mesačného regolitu, ktorý je zo 40 – 45 % tvorený kyslíkom. Ten je pritom viazaný ako oxidy na minerály.
Metóda, ktorá otvára mnohé možnosti pre misie na Mesiac
Hoci kyslík na Mesiaci nie je k dispozícii pre okamžité využitie, v budúcnosti môže byť postavená malá továreň, výrobňa, ktorá by sa postarala o získavanie tohto prvku z lunárneho prachu priamo vo vesmíre.
Vedci pri tomto procese využívajú elektrolýzu roztavenou soľou, pri ktorej sa regolit z Mesiaca vloží do roztaveného chloridu vápenatého a zahreje na 950 °C. Regolit v tomto prípade ostáva naďalej pevnou látkou, no pridaním elektrického prúdu je možné extrahovať kyslík a zhromažďovať ho na anóde.

Pri tomto procese je možné z regolitu získať aj kovové zliatiny použiteľné pre ďalšie účely. Za týmto nápadom pritom stojí anglická spoločnosť Metalysis, ktorá však pri výrobe zliatin vníma kyslík ako prebytočný produkt.
Upravená verzia tejto metódy ale vedcom pomohla pri získavaní kyslíka z mesačného prachu. Ďalším cieľom je vylepšiť túto malú továreň a vytvoriť jej ekvivalent, ktorý by bol prevádzkyschopný aj na povrchu Mesiaca.

Výsledné kovové zliatiny získané z regolitu by však na Mesiaci záviseli od materiálu z konkrétnych oblastí. V rôznych častiach sa totiž nachádzajú odlišné prvky.
Vedci majú v pláne vybudovať prvú demonštračnú verziu tohto zariadenia už do polovice tohto roka, informuje Engadget. Rozhodne však potrvá ešte nejaký čas, pokým bude mať NASA k dispozícii plne funkčnú verziu pre výrobu kyslíka priamo na Mesiaci.
NASA sa chce na Mesiaci „zabývať“
Pokiaľ však budú mať astronauti na Mesiaci k dispozícii takúto technológiu, budú môcť nielen vyrábať kyslík, ale tiež kovové zliatiny, ktoré môžu využiť na výrobu alebo opravu iných zariadení.
Po desaťročiach od zanechania poslednej stopy človeka na povrchu Mesiaca sa tam NASA plánuje čo najskôr vrátiť. Spočiatku by naň mala vyslať potrebné technológie, vrátane rovera a následne aj astronautov, informuje Arstechnica.

Podľa nedávnych informácií môže takáto misia prísť už v priebehu tohto roka a počas nej by sa mala 2-členná posádka astronautov zdržať na jeho povrchu 6,5 dňa.
Do roku 2030 však chce agentúra vyslať väčším tím 4 astronautov, ktorí by na Mesiaci pobudli celé 2 týždne. Vyhliadky na realizáciu prvej misie však nie sú príliš sľubné a aktuálne nie je jasné, či NASA splní svoje plány včas.
Teraz čítajú

Čína buduje vesmírne zbrane a je najväčšou hrozbou sveta, varujú špióni USA

Vylepšili historicky prvú snímku čiernej diery. Lepšiu si ešte určite nevidel, teraz vrhá von prúd plazmy

VIDEO Do SpaceX tečú ďalšie stovky miliónov a pošle Falcon Heavy na Mesiac. Pristane tam, kde žiaden človek ani sonda neboli

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ SpaceX končí s doterajším spôsobom zachraňovania častí Falconu 9. Staví na efektívnejšie riešenie

Muskov Neuralink desí aj uznávaných odborníkov. Je tu riziko, že bude predávať myšlienky ľudí
Články, ktoré hýbu svetom

Pôvodne vtip, dnes má prvého milionára. Dogecoin búra rekordy a za posledných 7 dní narástol o stovky percent

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Totálne komiksové šialenstvo. Toto sú všetky DC novinky, ktorých sa v najbližších rokoch dočkáme

Vedci vyvíjajú „roborastliny“, ktoré ti nahlásia, že sú choré. Špenátový list dokáže poslať e-mail

Vlastné aerolinky malo aj Slovensko, ich osudy sú však tragikomické. Príbeh Slovakian Airlines vyniká najviac
