Doterajšie čakanie vedcov sa vyplatilo. Po dlhých mesiacoch bola sonda InSight od NASA schopná zachytiť slabé, no významné signály, ktoré majú pochádzať z vnútra Červenej planéty. Prvý signál „marsotrasenia“ je príliš slabý, no na Marse môže predstavovať seizmickú aktivitu, ktorá bola detekovaná ešte 6. apríla.

Seizmometer sondy InSight zachytil na povrchu Marsu takýto signál poprvýkrát. Doteraz bola známa seizmická aktivita Zeme a Mesiaca. Signál je však tak slabý, že by ho na Zemi nebolo možné kvôli okolitým rušivým vplyvom zachytiť, informuje Science. Mars je ale tichým miestom, kde mohli citlivé senzory sondy zachytiť aj najmenšiu seizmickú aktivitu, ktorá zdá sa pochádza z vnútra planéty.

Prvé trasenie na Marse

Celkovo boli zachytené tri rôzne signály, ktoré seizmometer rozoznal ako vibrácie zeme na Marse. Jedným z nich je však marťanský vietor a signál, ktorý vznikol kvôli robotickej ruke. Tretí bol signál slabého „marsotrasenia“, ktoré otvorilo vedcom novú disciplínu o marťanskej seizmológii. Zachytený signál vedci nemohli príliš analyzovať a ani neurčili približnú vzdialenosť jeho vzniku. Predpokladá sa však, že išlo len o aktivitu s magnitúdou 1. alebo 2. stupňa vo vzdialenosti zhruba 100 km, informoval BBC profesor Tom Pike.

Nenechaj si ujsť
Našli sme konečne ten pravý dôkaz, že existuje život na Marse?

Sonda Insight mohla zachytiť trasenie vďaka francúzskym a britským senzorom s nízkou a vysokou frekvenciou. Táto výbava bola inštalovaná na povrchu ešte 19. decembra v minulom roku, prezradil The Verge. Teraz tak sonda za 816 miliónov dolárov ukázala, že dokáže zachytiť aj tie najslabšie signály, ktoré môžu vedcom pomôcť odkrývať tajomstvá našej susednej planéty.

Výskumný tím však dúfa, že bude môcť zaznamenať aj seizmickú aktivitu zo stredu Marsu, aby bolo možné vytvoriť jej obraz spred miliónov rokov, informuje Phys. Marsotrasenie sa zrejme zásadne líši od zemetrasení na Zemi, ktoré vznikajú kvôli tektonickým doskám.

Na Marse môže táto aktivita vznikať menším pohybom pozdĺž trhlín v kôre planéty, ktorá je chladná a skaly na nej sa rozpadávajú a zmenšujú, čím môžu uvoľniť malé množstvo energie. Takáto aktivita bola zaznamenaná v 60. a 70. rokoch aj na Mesiaci astronautmi z NASA, informuje The Verge.

Hoci bolo „marsotrasenie“ príliš slabé, vedci dúfajú, že už čoskoro budú mať k dispozícii viac užitočných dát, s ktorými budú môcť pracovať. Zachytený signál môžeš počuť aj na priloženom videu, no odporúčame použiť slúchadlá.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú