Otázky o tom, či existuje život aj mimo našej planéty trápia vedcov už celé desaťročia. Niekedy sa síce objaví správa, ktorá prináša aspoň kúsok nádeje, no v konečnom prípade to väčšinou neznamená prevratné zistenie. Najnovšie informácie, ktoré prináša britský denník Dailymail znova hovoria o zaujímavom zistení.

Medzi najpravdepodobnejšie známky života na inej planéte vedci zaraďujú napríklad prítomnosť vody, meteoritov či metánu. Sonda Curosity z dielne NASA, ktorá je určená pre prieskum povrchu Marsu, už od roku 2011 skúma možnosť mikrobiálneho života v minulosti a prítomnosti Marsu a len pred pár dňami prišla s ďalšími zisteniami.

Prečítajte si tiež!
Vedci vytvorili v laboratóriu unikátny mozog. Samostatne funguje s kľúčovými elementami

Život na Marse?

Sonda na povrchu červenej planéty našla niekoľko rias, lišajníkov a húb, čo by mohlo znamenať, že Mars je domovom organických životných foriem. Zhotovené boli aj viaceré fotografie, ktorými sa zaoberali vedecké časopisy Journal of Astrobiology a Space Science a kontroverzná štúdia by tak mohla znamenať skvelý pokrok.

Na druhej strane sa však netreba tešiť predčasne, nakoľko NASA k celej situácii ešte neposkytla svoje oficiálne vyhlásenie a polemizovať začali aj viacerí vedci. Mikrobiologička Dr. Regina Dass vylúčila vedľajšie vplyvy, ktoré by mohli vytvoriť útvary podobné hubám a s rovnakým názorom prišiel aj Dr. Vincenzo Rizzo, podľa ktorého je prítomnosť metánu na Marse skvelým predpokladom pre život, no na druhej strane to stále nepredstavuje zaručený dôkaz pre existenciu života na inej planéte.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom