Odborníci z CERNu, ktorí nás zvyčajne informujú o nových prelomových zisteniach z oblasti časticovej fyzikyspochybňujú naše chápanie vesmíru, teraz prišli s riešením, ako znížiť nechcené vedľajšie poškodenie spôsobené aplikovanou radiačnou terapiou. Na tému upozornil portál Science Alert.

Liečba rakoviny robí krok vpred

Okrem chirurgickej liečby a chemoterapie predstavuje rádioterapia základný liečebný prístup v boji proti onkologickým ochoreniam. Problém je, že pri radiačnej terapii dochádza k rôznym vedľajším účinkom, ktoré poškodzujú i zdravé bunky a okolité tkanivo.

science.dodlive.mil

Aj z tohto dôvodu sa vedci z CERNu, ktorí pracujú s urýchľovačom častíc, snažia rozšíriť dosah radiačnej terapie, čo by mohlo pomôcť odstrániť ťažko dostupné nádory a zároveň minimalizovať škody na okolitom zdravom tkanive. Pomôcť by v tomto prípade mali lúče elektrónov s vysokou energiou.

„Skúmame technológiu na urýchlenie elektrónov na energie, ktoré sú potrebné na liečbu hlboko uložených nádorov v tele. To je viac ako 100 MeV,“ objasňuje vedec Roberto Corsini pracujúci v laboratóriu CLEAR v CERNe.

Nová metóda môže úplne zmeniť liečebné postupy

Ako sa uvádza v správe, hlboko ležiace rakovinové nádory, ktoré sa nedajú odstrániť pomocou chirurgického zákroku, chemoterapie, prípadne rádioterapie, sa často považujú za rozsudok smrti. Vedci sa preto snažia prísť so spôsobom, ktorý by pomohol s liečením týchto onkologických ochorení.

„Pre tieto konkrétne druhy rakoviny, ktoré predstavujú zhruba jednu tretinu prípadov, môže ísť o game-changer.“

Spomínaným game-changerom by mala byť metóda FLASH, ktorá pomôže s odstránením hlboko uložených nádorov a zároveň minimalizuje poškodenie okolitého zdravého tkaniva. Metóda by sa mohla uplatniť najmä pri liečení nádorov vyskytujúcich sa v mozgu, prípade v blízkosti iných životne dôležitých orgánov.

Prototyp CLIC pre aplikovanie FLASH metódy. CERN

FLASH metóda

Ide o metódu intenzívnej liečby, ktorej cieľom je, podľa výskumníkov, poškodzovať rakovinové bunky a zároveň znížiť toxicitu pre zdravé tkanivo. Prvýkrát bola na liečbu táto metóda použitá ešte v roku 2018. Zakladala sa na medicínskom lineárnom urýchľovači (CLIC), ktorý poskytoval nízkoenergetické elektrónové lúče s intenzitou 6 – 10 MeV.

Metóda však zaznamenala značný posun vpred vďaka fyzikom z CERNu a ich spolupráci s Univerzitnou nemocnicou v Lausanne, čo viedlo k vybudovaniu nového stroja na aplikáciu FLASH metódy. Tá ale teraz nie je založená na nízkoenergetických elektrónových lúčoch, ale vysokoenergetických prúdoch elektrónov urýchlených na 100 až 200 MeV, čo dovoľuje použitie aj pri liečení rakoviny, ktorá sa nachádza na ťažko dostupných miestach v tele.

Aktuálne vedci pracujú na minimalizácii tohto inak 40 metrov veľkého urýchľovača. Cieľom je dosiahnuť rovnaké výsledky s 10 metrov veľkým prototypom. Prvé práce na budovaní prototypu sú stanovené na začiatok budúceho roka, pričom, ak všetko pôjde podľa plánov, v roku 2025 by sme sa mali dočkať prvých klinických štúdií.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú