Japonskí vedci môžu zmeniť svet medicíny a transplantácie krvi. Vyvinuli nový umelý druh krvi, ktorá môže prenášať v tele kyslík a navyše má byť vhodná pre všetky krvné skupiny. Umelá krv má však svoje limity a zatiaľ jej testovaná iba na potkanoch, no pokiaľ by boli úspešné aj testy na ľuďoch, môžu sa zachrániť milióny životov, informuje Daily Mail.

Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie je ročne po svete darovaných zhruba 117 miliárd jednotiek krvi, ktoré však  nestačia na to, aby pomohli úplne všetkým pacientom. Nedostatok krvi pre ľudí, najmä tých so vzácnou krvnou skupinou, môže vyriešiť umelá krv od japonských vedcov z univerzity v Tokorozawe, ktorí ju prispôsobili tak, aby ju mohol teoreticky prijať každý.

Ideálna náhrada ľudskej krvi? Vedci majú pred sebou ešte mnoho výskumu

Táto umelá náhrada krvi dokáže podľa štúdie plniť funkciu pôvodnej biologickej krvi v tele pacienta, rozvádzať kyslík do buniek v tele a ako náhradu za hemoglobín využili vedci hemoglobínové vezikuly s priemerom 250 nm. Tie sa následne zmiešali pri vývoji s hemostatickými nanočasticami na báze lipozómov a plazmou, aby mohla vzniknúť umelá krv. Vedci ju však zatiaľ aplikujú iba pri pokusoch na potkanoch, no realizácia testov na ľuďoch nemusí byť až tak vzdialená.

Nenechaj si ujsť
Geniálna metóda je na svete: Vedci prišli na spôsob, ako obnoviť zubnú sklovinu behom chvíľky

Zatiaľ sa im podarilo dosiahnuť istý úspech, keď s umelou krvou dokázalo po zranení a strate krvi preži 6 z 10 potkanov, informuje IFLScience. Žiaden z nich však neprejavoval nežiadúce účinky po aplikácii umelej krvnej náhrady.

Nateraz ale nebolo preskúmané či by mohla takáto krv výrazne pomôcť pri zachraňovaní ľudských životov po svete, ktoré by v niektorých prípadoch pri transfúzii krvi s vybranou skupinou ani nebolo možné zachrániť. Nájsť v danú chvíľu darcu alebo zásoby zriedkavo sa vyskytujúcej krvnej skupiny býva mnohokrát rozhodujúce.

Práve tento problém by jedného dňa mohla umelá krv vyriešiť. Predtým, ako začneme jasať, treba podotknúť, že podobné pokusy zo strany vedcov tu už boli aj v minulosti.

Zatiaľ sa však umelá krv do praxe nedostala a zrejme tomu tak skoro nebude. Ani najnovší výskum japonských vedcov totiž netvrdí, že ich počin má byť vhodný úplne pre každého. Zároveň nevedia nateraz ani potvrdiť či vyvrátiť bezpečnosť transfúzie tejto krvi do tela človeka.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú