Štvorica absolventov z McMaster Univerzity v Kanade vyvinula zariadenie, ktoré môže znamenať veľký pokrok v oblasti detekcie melanómu – rakoviny kože. Ich prístroj má potenciál zachrániť množstvo ľudí trpiacich touto zákernou chorobou.

Tím vedcov zostavil zariadenie s názvom sKan, ktoré ponúka prenosnú a dostupnú formu detekcie melanómu. Využíva pri tom fakt, že rakovinové bunky spôsobujú zmeny v metabolickej aktivite buniek a po ochladení sa zohrievajú rýchlejšie než zdravé bunky. Vedci teda do prístroja sKan umiestnili 16 špeciálnych senzorov, ktoré dokážu zaznamenať zmeny teplôt na koži. Zariadenia v súčinnosti so špeciálnym softvérom výrazne uľahčuje proces diagnostiky. Doktor najskôr ochladí časť tela, ktorú chce preskúmať a následne využije sKan na meranie zmien v teplotách.

sKan zariadenia na detekciu melanómu kože
Zobraziť celú galériu (2)
James Dyson Foundation

V súčasnosti sa pri diagnostikovaní využívajú dve metódy. V prvom prípade ide o vizuálnu prehliadku kože, ktorú vykonáva doktor. Presnejšia, ale aj drahšia je analýza vzoriek biopsiou. sKan by tak v porovnaní s vizuálnou prehliadkou mohol zlepšiť presnosť detekcie, v prípade biopsie zas poskytnúť dostupnejšiu a rýchlejšiu metódu.

Získava medzinárodné ocenenia a nevyhnutné financie

Štvorica vedcov začala výskum detekcie melanómu ešte počas svojho posledného roka na univerzite, dnes už projekt získava medzinárodné uznanie. Tím nedávno so svojím zariadením vyhral prestížne ocenenie James Dyson Award, ktoré podporuje inovácie v rôznych oblastiach života.

„Použitím široko dostupných a lacných komponentov, sKan umožňuje prístup k detekcii rakoviny kože pre mnohých ľudí. Je to veľmi chytré zariadenie s potenciálom zachrániť životy po celom svete“ James Dyson, zakladateľ ocenenia James Dyson Award

sKan zariadenia na detekciu melanómu kože
Zobraziť celú galériu (2)
James Dyson Foundation

Projekt vďaka úspechom získava aj nevyhnutné finančné prostriedky, ktoré umožnia jeho ďalší rozvoj. Súčasťou nedávnej výhry bol grant vo výške takmer 34 000 €. Projekt zaznamenal úspech aj v marci na súťaži startupov a vďaka tomu získal ďalších viac ako 8000 €.

Obrovská nádej pre tisíce

Rakovina kože je veľkým problémom po celom svete a jej výskyt sa podľa informácií Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO) neustále zvyšuje. Ochorenie je zodpovedné za tretinu všetkých prípadov diagnostikovania rakoviny. Ročne rakovina kože postihne 2 až 3 milióny ľudí, melanómové ochorenie kože zodpovedá za 132 tisíc prípadov. Kľúčovým faktorom úspešnej liečby je pritom včasná diagnostika. Ak teda sKan uspeje, pomôže tisícom ľudí po celom svete. Vývoj ešte bude pokračovať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom