Vedci z Národného ústavu duševného zdravia (núdzi) vyvíjajú technológiu zvyšujúcu všímavosť a tým aj kvalitu ľudského života vrátane zlepšenia niektorých ochorení. Všímavosť je podľa štúdií meditačnou technikou. Výskumníci vymýšľajú spôsoby meditácie vo virtuálnom prostredí, oznámil dnes ČTK Milan Hulínský z Technologickej agentúry ČR.

Všímavosť má podľa odborníkov preukázateľne pozitívny vplyv na kvalitu ľudského života u chorých i zdravých ľudí, pomáha napríklad znižovať vysoký krvný tlak, pocity úzkosti či depresie. Zlepšuje pamäť a fyzickú i mentálnu odolnosť. Vedci z núdze sa spojili s kolumbijským softvérovým inžinierom, aby vytvorili aplikáciu využiteľnú nielen v klinickom prostredí, ale aj v domácom. Projekt podporila Technologická agentúra Českej republiky (TA ČR) dvomi miliónmi korún.
Projekt má pomôcť zvýšiť efektivitu tréningu všímavosti.

„Základom tréningu je totiž schopnosť zamerať pozornosť na bod v danom okamihu. Tu a teraz. To môže byť pre mnohých z nás zložité, zvlášť potom pre pacientov, ktorí majú napríklad poruchu pozornosti. Vďaka použitiu virtuálnej reality, ktorá využíva 3D okuliare a špeciálnych slúchadiel , bude možné odblokovať rušivé podnety okolitého sveta, „uviedol predseda TA ČR, Petr Konvalinka.

„Teraz vieme, že aj kognitívne tréning pre nás nie je to najdôležitejšie, ide skôr o zvládanie nenechavých myšlienok a prácu so stresom,“ dodala Barbora Šouláková, ktorá ma projekt v núdzi na starosti.

Vyvíjaná technológia je unikátnou kombináciou techník. Používa respiračné pásy spoločne s virtuálnou realitou. Pás umožní merať rozpínanie hrudnej a brušnej steny a zistiť, či je nastavená správna metóda dýchania. Prístroj bude možné využívať doma, v kancelárii aj v terapeutických alebo relaxačných centrách a koncom februára budúceho roka by mala byť aplikácia pripravená aj k prvému komerčnému využívaniu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú