Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Najnovší úspech v oblasti výskumu magnetického poľa sa podaril vedcom z Číny, ktorí prelomili doterajší rekord pomocou nového hybridného magnetu.

Magnet dosahuje 10 000-násobne vyššie hodnoty, ako bežné permanentné magnety. Na tému upozornil portál ScienceAlert.

Najsilnejšie stabilné magnetické pole

Vedcom z čínskeho laboratória Steady High Magnetic Field Facility (SHMFF) sa 12. augusta podarilo vytvoriť hybridný magnet s intenzitou magnetického poľa 45,22 T (Tesla).

Vzhľadom na to, že doposiaľ najsilnejšie stabilné magnetické pole sa podarilo vytvoriť americkým vedcom z MagLab ešte v roku 1999, pričom dosahovalo rovných 45 T, ide o nový svetový rekord.

The SHMFF team

Podľa odborníkov ide nielen o rekord, ale tiež o dôležitý míľnik, ktorý „nastavuje nové limity na podmienky bežne používané na štúdium rôznych fyzikálnych javov a ponúka nové príležitosti vo výskume.“

Rekord sa podarilo dosiahnuť vďaka novému hybridnému magnetu zloženému z vnútorného odporového Bitter magnetu (typ elektromagnetu používaný vo vedeckom výskume na vytváranie extrémne silných magnetických polí) a vonkajšieho supravodivého prstenca s otvorom o veľkosti 32 mm, píše portál Phys.

Oba zmieňované typy magnetov majú svoje obmedzenia na príkon, ale aj hornú hranicu intenzity magnetického poľa. Ich kombináciou sa tieto obmedzenia zásadne znižujú, čo umožňuje vytvoriť a udržať extrémne silné magnetické pole.

Na rovnakom princípe bol založený aj ďalší magnet SHMFF, ktorý ešte v roku 2016 vytvoril magnetického pole s intenzitou 40 T. Nový rekord vedci v podstate dosiahli vďaka inováciám štruktúry magnetu a použitiu nových materiálov. Na vytvorenie magnetického poľa bol potrebný príkon 26,9 MW. Pre porovnanie, magnet z MaGLab mal príkon 30 MW.

Na najsilnejšie magnetické pole vo vesmíre to nestačí

Rekord pre doposiaľ najsilnejšie magnetické pole vytvorené na Zemi vôbec drží stále MagLab, ktorý v roku 2019 vytvoril magnetické pole s intenzitou 45,5 T.

Magnetické pole sa ale podarilo udržať iba veľmi krátky čas. Hoci sa môže zdať, že nejde o veľký skok vpred, takýto magnet predstavuje ďalší vývojový stupeň pre magnety založené na princípoch supravodivosti. Viac informácií nájdeš v samostatnom článku.

IHEP

Aj tieto rekordy sú, v porovnaní s najsilnejším objaveným magnetickým poľom vo vesmíre, doslova ničím. Len pred pár mesiacmi sa totiž odborníkom prostredníctvom čínskeho vesmírneho observatória Insight-HXMT detegovať v röntgenovej dvojhviezde Swift J0243.6+6124 cyklotrónovú rezonančnú čiaru s energiou 146 keV. To zodpovedá magnetickému poľu o sile viac ako 1,6 miliardy Tesla.

Samotnú röntgenovú dvojhviezdu, alebo röntgenový binárny systém, tvorí neutrónová hviezda s jej sprievodnou hviezdy. Vplyvom silnej gravitácie neutrónovej hviezdy je vyčerpávaný plyn z jej sprievodcu, ktorý padá smerom k neutrónovej hviezde a vytvára akrečny disk.

Horúca plazma víriaca v akrečnom disku padá na neutrónovú hviezdu pozdĺž jej magnetických siločiar, vďaka čomu sa z jej povrchu uvoľňuje extrémne silné röntgenové žiarenie. V dôsledku rotácie pulzaru potom dochádza k pravidelným röntgenovým pulzom, ktoré dokážeme pozorovať, respektíve detegovať aj zo Zeme.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú