Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Najnovší úspech v oblasti výskumu magnetického poľa sa podaril vedcom z Floridy, ktorí prelomili doterajší rekord pomocou malého magnetu o veľkosti toaletného papiera, informuje Futurism. Elektromagnet vytvorený v laboratórnych podmienkach dosahuje niekoľkonásobne vyššiu hodnotu ako MRI v nemocniciach. Supervodivý magnet z laboratória MagLab dokázal prekonať s indukciou 45,5 T aj doteraz najsilnejšie vytvorené magnetické pole.

Magnetické pole môže byť vytvárané permanentným magnetom, alebo elektrickým prúdom, ktorý vytvára elektromagnet. Ten teraz dokázali vedci z National High Magnetic Field Laboratory dostať na ešte vyššie maximum ako tomu bolo doteraz. Svoju prácu publikovali aj v časopise Nature. Z toho laboratória pochádza aj doteraz najsilnejší magnet s intenzitou magnetického poľa 45 T (Tesla), ktorý je až 10-násobne silnejší ako MRI a 70-násobne silnejší ako najsilnejšie permanentné magnety, ktoré zvyknú mať magnetické pole približne 0,6 Tesla.

Najsilnejší magnet sveta s ohromnou intenzitou magnetického poľa

Vedci však teraz potvrdili, že sa im podarilo vytvoriť ešte silnejší magnet, ktorý vytvoril doteraz najsilnejšie magnetické pole s intenzitou 45,5 T. Hoci sa môže zdať, že nejde o veľký skok vpred, takýto magnet predstavuje ďalší vývojový stupeň pre magnety založené na princípoch supravodivosti, informuje Gizmodo. Pre dosiahnutie takto vysokej intenzity poľa je potrebná aj poriadna výbava, ktorá v tomto prípade zahŕňa celú budovu rôzneho vybavenia, vrátane niekoľko ton ťažkých strojov.

Zobraziť celú galériu (2)
FloridaState/YouTube

Nenechaj si ujsť
Astronómovia ostali prekvapení najnovším objavom na Mesiaci. Najväčší kráter tam skrýva nevšedné tajomstvo

Ani táto nová verzia magnetu nepracuje pri bežných podmienkach a vedci museli teplotu pre vytvorenie najsilnejšieho magnetického poľa znížiť len na pár stupňov nad absolútnu nulu. Základom nového objavu je však to, že je o čosi kompaktnejší ako ten predošlý. Magnet je totiž dostatočne malý, aby sa vmestil do väčšieho pohára a váži iba približne 390 gramov, pričom je obalený aj tenkými kovovými pásikmi, ktoré sú vyrobené zo vzácneho oxidu bárnatého.

Tento materiál nahrádza zliatinu na báze nióbu využitom v predošlom magnete s intenzitou poľa 45 T, informuje Science Alert. Oba magnety však dokážu pomocou elektrického prúdu vybudiť magnetické pole, a to takmer bez akéhokoľvek odporu, za čo vďačia práve supravodivosti. S týmto významným objavom môžu v budúcnosti nahradiť malé magnety tie veľké, pričom budú pri menších rozmeroch rovnako silné alebo dokonca ešte silnejšie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú