Vesmír je nekonečným zdrojom záhad pre nás všetkých. O to viac pre vedcov, ktorý dennodenne objavujú nové fenomény týkajúce sa planét, hviezd a galaxií. Ich cieľ je pritom jednoznačný: porozumieť tomu, ako vesmír funguje a ako vznikol, čím by sme raz a navždy mohli porozumieť nášmu miestu vo vesmíre.

O najnovšom objave, ktorý udivil erudovaných odborníkov a ktorý im môže pomôcť zodpovedať otázky závažnejšieho charakteru, informoval portál Interesting Engineering.

Dva protichodné systémy

V rozsiahlej štúdií sa vedci zamerali na skúmanie fungovania galaxií. Tie sú nepochopiteľne obrovské a nepochopiteľné je tiež pre samotných odborníkov, ako je možné, že hviezdy niektorých galaxií sa otáčajú usporiadaným spôsobom, zatiaľ čo hviezdy iných galaxií sa pohybujú viac náhodne ako systematicky.

Medzinárodný tím vedcov využil zozbierané údaje prístroja SAMI Galaxy, ktorý preskúmal 3000 galaxií a prišiel na zaujímavú vec. Čím je galaxia staršia, tým je väčšia pravdepodobnosť, že sa hviezdy v nej budú pohybovať náhodne.

Úroveň tohto chaosu v rámci galaxie tak priamo súvisí s jej vekom. Ako sa tento obrovský zhluk hviezd, hmlovín a medzihviezdneho materiálu vyvíja, postupne sa znižuje usporiadanosť pohybov v galaxii a celá táto sústava postupne upadá do čoraz náhodnejšieho a nepredvídateľnejšieho zmätku.

Táto transformácia podčiarkuje dynamickú povahu galaxií a tiež poukazuje na zložité procesy, ktoré formujú ich vývoj v priebehu niekoľkých miliárd rokov.

Čím staršia, tým bližšia vlastnej deštrukcii

Vek tak nie je kľúčovým existenčným faktorom pre nás ľudí, ale aj pre galaxie. „Keď sme vykonali túto analýzu, zistili sme, že vek je vždy tým najdôležitejším parametrom, a to bez ohľadu na to, akým spôsobom ho uchopíme,“ vyjadril sa profesor Scott Croom.

Predchádzajúce štúdie naznačili, že dôležitejšími faktormi pri náhodnom pohybe hviezd sú prostredie a hmotnosť. Najnovší výskum však naznačuje, že hoci sú tieto faktory relevantné, najkľúčovejším faktorom je vek galaxie, ktorý riadi túto rotáciu.

Objav galaxií, ktoré sa s pribúdajúcim vekom stávajú chaotickejšími, má hlboké dôsledky pre naše chápanie vývoja týchto sústav. Pochopením tohto vývoja môžu vedci nadobudnúť cenné poznatky o základných mechanizmoch, ktoré spôsobujú túto premenu usporiadaného systému na neriadený chaos.

V neposlednom rade môže táto štúdia pomôcť vedeckej komunite lepšie pochopiť, ako sa vesmír vyvíjal a v konečnom dôsledku aj to, ako vznikla naša slnečná sústava.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú