Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vedci objavili nový extrémne efektívny spôsob ničenia rakovinových buniek. Stimulácia molekúl aminokyanínu s blízkym infračerveným svetlom spôsobila, že molekuly začali vibrovať synchronizovaným spôsobom, čo postačilo na rozbitie membrán rakovinových buniek. Na tému upozornil portál ScienceAlert.

Prevrat v medicíne

Molekuly aminokyanínu sa v súčasnosti využívajú v biozobrazovaní ako syntetické farbivá . Ich schopnosť zotrvať stabilné vo vode a účinne sa prichytávať na povrch bunkových membrán ich robí atraktívnymi nástrojmi pre rôzne biomedicínske aplikácie.

Zobrazenie toho, ako funguje nový nástroj na ničenie rakovinových buniek. Ciceron Ayala-Orozco et al., Nature Chemistry, 2023

Tieto molekuly sú často využívané v nízkych koncentráciách na detekciu rakoviny. Ich schopnosť selektívne sa viazať na povrch buniek, najmä na abnormálne bunky spojené s nádorovým rastom, umožňuje presnú lokalizáciu a vizualizáciu týchto buniek čo je dôležité pre rannú diagnostiku a monitorovanie liečby.

Vedci v novej štúdii publikovanej v žurnále Nature Chemistry tvrdia, že vyvinul nový prístup, ktorý je výrazným zlepšením v porovnaní s iným typom predtým vyvinutého molekulárneho stroja na ničenie rakoviny, známe ako motory typu Feringa.

„Je to úplne nová generácie molekulárnych strojov, ktoré nazývame molekulárni zabijaci,“ uvádza zainteresovaný chemik James Tour. „Sú viac než miliónkrát rýchlejšie vo svojom mechanickom pohybe ako bývalé motory typu Feringa a môžu byť aktivované infračerveným svetlom a nie viditeľným.“

Práve použitie blízkeho infračerveného svetla je v tomto výskume kriticky dôležité. Umožňuje totiž vedcom dostať sa hlbšie do tela, než viditeľné svetlo. To by potenciálne mohlo umožniť, aby rakovina kostí, prípadne orgánov mohla byť liečiteľná bez nutnosti chirurgického zákroku.

Testy vyzerajú sľubne

V rámci experimentu vedci nový nástroj otestovali na v laboratóriu pestovaných rakovinových bunkách, pričom dosiahli až 99 % mieru úspešnosti pri ich ničení. Mimo to bol nástroj testovaný aj na myšiach s melanómom. Polovica postihnutých zvierat po teste nevykazovala žiadne známky rakoviny.

Štruktúra a chemické vlastnosti molekúl aminokyanínu pri správnej stimulácii blízkym infračerveným svetlom zostávajú v synchronizácii. Keď sú elektróny vo vnútri molekúl v pohybe, vytvárajú kvázičastice známe ako plazmóny, synchronizovane vibrujúce „entity“, ktoré riadia pohyb v celej molekule.

Ako ďalej objasňujú vedci, ide vôbec o prvý výskum, kedy sa molekulárny plazmón podarilo využiť na roztrhnutie membrány rakovinových buniek.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú