Vedci z Kalifornskej univerzity v Berkeley a University of Washington uskutočnili unikátny experiment, počas ktorého sa im podarilo navodiť farebný vnem, ktorý ľudský zrak za normálnych okolností nedokáže zaznamenať. Tento vnem pomenovali „olo“, pričom podľa dobrovoľníkov ide o vysoko sýty modrozelený odtieň, ktorý je výsledkom špecifickej stimulácie čapíkov v sietnici ľudského oka.

Výsledky výskumu boli publikované v prestížnom žurnále Science Advances a otvárajú nové možnosti nielen v chápaní farebného videnia, ale aj v jeho aplikácii v oblasti porúch zraku. Na tému upozornil portál BBC.

Nový farebný vnem vďaka presnej stimulácii čapíkov

Ľudské oko dokáže vnímať farby vďaka čapíkom, ktoré sa nachádzajú v sietnici. Existujú tri typy čapíkov, ktoré označujeme písmenami S, M a L, pričom jednotlivé čapíky sú citlivé na rôzne rozsahy vlnových dĺžok svetla.

Čapíky typu S reagujú na modré svetlo (krátke vlnové dĺžky), M čapíky na zelené svetlo (stredné vlnové dĺžky) a L čapíky na červené svetlo (dlhé vlnové dĺžky). Farebné vnímanie vzniká práve kombináciou ich aktivácie. Nesmierne dôležité je však vedieť, že svetlo z bežného zdroja takmer vždy stimuluje viacero typov čapíkov súčasne a mozog tieto signály interpretuje ako konkrétnu farbu.

Graf ukazuje, ako v prirodzenom prostredí aktivácia čapíkov M prichádza aj s aktiváciou čapíkov S a L .Wikimedia

Experiment, ktorý uskutočnil výskumný tím, bol výnimočný tým, že sa im podarilo laserovým lúčom izolovane stimulovať výlučne M čapíky bez toho, aby boli aktivované aj čapíky typu S alebo L. Tento typ selektívnej stimulácie je za bežných podmienok prakticky nemožný, pretože svetelné vlny prirodzene dopadajú na viaceré receptory súčasne. Výskumníci však použili špeciálne zariadenie s názvom Oz, ktoré pomocou zrkadiel, optických prvkov a laserov presne zacielilo lúč do oblasti s vysokou koncentráciou M čapíkov, uvádza portál LiveScience.

Výsledkom bol signál, ktorý mozog nikdy predtým nespracoval, čo viedlo k jedinečnému farebnému zážitku, ktorý účastníci opísali ako mimoriadne sýty modrozelený odtieň, odlišný od všetkého, čo poznáme.

Jedným z účastníkov štúdie bol aj profesor Ren Ng, ktorý spolupracoval na výskume a zároveň patril medzi päticu dobrovoľníkov. Svoje vnímanie popísal ako extrémne sýtu verziu známej farby, ktorú prirovnal k tomu, akoby niekto celý život videl len jemnú pastelovú ružovú a zrazu sa stretol s intenzívnou červenou. V experimente účastníci upravovali nastaviteľné farebné spektrum, kým nedosiahli vizuálny záznam farby, ktorú videli počas laserovej stimulácie. Táto kalibrácia umožnila vedcom vytvoriť vizuálny model toho, ako by „olo“ približne vyzeralo, ak by ho bolo možné zobraziť.

Nový pohľad na biológiu zraku aj pomoc pre farboslepých

Nie všetci odborníci však súhlasia s tým, že ide o objav úplne novej farby. Niektorí, ako napríklad profesor John Barbur z londýnskej univerzity St George’s, upozorňujú, že ide skôr o špecifickú interpretáciu známeho stimulu, ktorý bol navodený mimoriadne neobvyklým spôsobom. Napriek tomu však uznávajú technologickú precíznosť selektívnej stimulácie jednotlivých čapíkov, čo je samo o sebe významným vedeckým prielomom.

Screenshot/ABC News (Australia)/YouTube/Freepik

Význam tejto štúdie presahuje samotné vnímanie farieb. Autori výskumu uvádzajú, že podobné technológie by v budúcnosti mohli nájsť uplatnenie v oblasti výskumu a potenciálnej liečby farebnej slepoty. Cielenou stimuláciou čapíkov by mohlo byť možné čiastočne obnoviť alebo nahradiť schopnosť rozlíšiť farby u osôb s poruchou farebného videnia. Tento objav zároveň ukazuje, že hranice nášho vnímania nie sú pevne dané, ale môžu sa meniť vďaka technologickému pokroku a hlbšiemu porozumeniu biologickým mechanizmom ľudského zraku.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP