Čierne diery sú, zdá sa, oveľa bližšie, než sme si doteraz mysleli, informuje Phys.org. Podľa novej štúdie sa totiž v skutočnosti nachádzajú najbližšie čierne diery, najhustejšie objekty v celom vesmíre, vo hviezdokope známej ako Hyády, vzdialenej len pár svetelných rokov od našej slnečnej sústavy.

Nepredstavujú nebezpečie

Vedci sa snažia identifikovať najbližšie čierne diery už od objavu prvej z nich. Tou bol Cygnus X-1, vzdialený približne 7 300 svetelných rokov od nás. Vo hviezdokope Hyády sa však môže nachádza hneď niekoľko čiernych dier, avšak ich prítomnosť nie je úplne istá. Neboli totiž priamo pozorované a miesto toho sú výsledkom simulácií pohybu hviezd, podľa ktorých sa majú v tomto zhluku hviezd nachádzať dve alebo tri čierne diery.

Ich prítomnosť vo vzdialenosti len 150 svetelných rokov je tak vysoko pravdepodobná, vzhľadom na podstatu výskumu však naďalej nepotvrdená. Bohužiaľ výsledky doterajších simulácií sedeli s reálnymi pozorovaniami aj v prípade, že boli tieto čierne diery z hviezdokopy dávno vyvrhnuté a viac sa tam nenachádzajú.

Bronzwaer/Davelaar/Moscibrodzka/Falcke/Radboud University

Zásadným problémom pri pozorovaní týchto objektov je, že kým nepohlcujú žiadnu hmotu, prevažne vo forme hviezd, sú prakticky neviditeľné. V niektorých prípadoch a pomocou špičkových zariadení je možné čierne diery pozorovať aj v pokojnom stave, čo je však oveľa komplikovanejšie, zdĺhavejšie a náročnejšie. Je navyše nutné vedieť, kde hľadať.

Donedávna najbližšia

Ešte donedávna bola najbližšia čierna diera vzdialená až 1 550 svetelných rokov a jej jediným súperom bol objekt V Puppis (960 svetelných rokov), pri ktorom však nie je jasné, či je čiernou dierou. Čierne diery vo hviezdokope Hyády tak oboch týchto kandidátov mnohonásobne prekonávajú.

Stále sú tam

Podľa nových výpočtov sa však čierne diery vo hviezdokope Hyády nachádzajú aj naďalej alebo sú veľmi blízko k nej. Tieto čierne diery sú preto zatiaľ najbližšími kandidátmi, ktoré vedci identifikovali, i keď ich zatiaľ priamo nepozorovali.

„Toto pozorovanie nám pomáha pochopiť, ako ovplyvňuje prítomnosť čiernych dier vývoj hviezdokôp a ako následne hviezdokopy prispievajú k zdrojom gravitačných vĺn,“ vysvetľuje Mark Gieles, jeden z autorov novej štúdie. Dôležitou súčasťou objavu je aj to, že vedcom pomáha celkové mapovanie a výskum toho, aká je vlastne hustota rozptýlenia čiernych dier v galaxii.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú