Už si sa niekedy zamyslel nad tým, ako vyzerá spodná strana obrovských antarktických ľadovcov? Ak áno, máme pre teba výbornú správu. V novej štúdii publikovanej v žurnále ScienceAdvances vedci prostredníctvom podvodného dronu zmapovali spodnú časť ľadovca Dotson v západnej časti Antarktídy. Na tému upozornil portál Futurism.

Spodná časť ľadového šelfu

Tím vedený oceánografkou Annou Wahlin zo Švédskej univerzity v Göteborgu odhalil fascinujúcu krajinu plnú hlbokých štrbín a ďalších útvarov „vytesaných“ na spodnej strane masívneho ľadového šelfu.

ANNA WÅHLIN et al./ ScienceAdvances

Obrázky zachytené dronom ukazujú zvláštny ľadový terén, ktorý akoby bol formovaný silnými oceánskymi vlnami, ktoré roztápajú a erodujú obrovské ľadové masívy. Na prieskum tohto terénu vedci využili 20-metrový podvodný dron s názvom Ran. Ten zaznamenal detailné snímky spodnej strany masívneho ľadového šelfu, ktoré spochybňujú doterajšie vedecké predpoklady. Podľa akceptovaných modelov mala byť spodná časť ľadovca hladká, dron však odhalil, že celá spodná časť má nerovných povrch.

ANNA WÅHLIN et al./ ScienceAdvances

Podľa zainteresovaných odborníkov ide o kľúčové zistenie, ktoré významným spôsobom zlepšuje naše chápanie toho, ako oceánske vlny ovplyvňujú topenie ľadovcov. Okrem toho by výsledky štúdie mohli viesť k presnejším predpovediam zvyšovania hladiny morí v dôsledku globálneho otepľovania spôsobeného človekom.

ANNA WÅHLIN et al./ ScienceAdvances

Pochopenie týchto procesov je nevyhnutné pre vývoj stratégií na ochranu pobrežných miest a nízko položených oblastí pred hrozbami spôsobenými stúpajúcou hladinou morí.

Hladina oceánov stúpa rýchlejšie

Hladina oceánov na celom svete stúpa oveľa rýchlejšie, ako sme si pôvodne mysleli. Dáta totiž naznačujú, že sa čoraz rýchlejšie blíži zdanlivo neodvratná katastrofa, ktorá skončí zničením množstva pobrežných oblastí a vysídlením miliónov ľudí zo svojich obydlí.

Čísla pritom naznačujú, že len Severovýchodný ľadový prúd Grónska, známy pod skratkou NEGIS, spôsobí do konca storočia zvýšenie hladiny oceánov až o 1,3 cm – to je porovnateľné so zvýšením hladiny morí, ktorú spôsobilo celé Grónsko za posledných 50 rokov.

K zrýchleniu roztápania NEGIS prispelo odlomenie ľadovca Zachariae Isstrøm v roku 2012. Teplejšia morská voda sa tak dokázala ľahšie dostať do vnútrozemia a intenzívne zrýchliť roztápanie, pričom ho odborníci dokázali zaznamenať až 300 km od pobrežia. Zrýchľovanie roztápania navyše neustále pokračuje – zastavenie tohto procesu je nesmierne náročné, z krátkodobého hľadiska prakticky nemožné. Viac informácií nájdeš v samostatnom článku.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú