Umelá inteligencia sa stáva čoraz dôležitejšou súčasťou rôznych moderných technológií, avšak podľa mnohých je aj naďalej veľkou hrozbou, ktorú môže ľudstvo v budúcnosti ľutovať. Ako navyše informuje Business Insider, veľké obavy má z budúcnosti AI aj jeden z prvých inžinierov, ktorí pracovali na svetoznámej aplikácii Skype.

Ľudia sa budú báť vyjsť von

Jaan Tallinn, jeden z prvých ľudí, ktorí pracovali na Skype, varuje pred rizikami vývoja umelej inteligencie už roky a tentoraz vyhlásil svoje obavy, že sa ľudia v budúcnosti budú báť vyjsť zo svojich domovov kvôli vražedným robotom, ktoré by ich mohli vonku kvôli umelej inteligencii ohrozovať. I keď sú mnohé obavy z AI oprávnené, táto medzi ne nepatrí.

Potenciál umelej inteligencie je obrovský a armády sa snažia ju čoraz vo väčšej miery aplikovať aj do bojových strojov, avšak od toho, aby ľudí vonku bežne ohrozoval akýsi vražedný robot, ktorý používa AI na zotročenie ľudstva, sme ďaleko. Pravdou však je, že šanca na takúto budúcnosť nie je nulová a v tom najhoršom možnom prípade sa môže stať táto situácia skutočnosťou.

Vo svete totiž naďalej prebiehajú preteky v zbrojení, kvôli ktorým nemusí pri aplikovaní AI do armády ostať dostatok priestoru a času na to, aby boli dodržané aj potrebné bezpečnostné opatrenia. Podľa Tallinna je prirodzeným ďalším krokom vývoja týchto technológií v armáde vytvorenie kŕdľov malých a lacných dronov so zbraňami.

Žiadajú zastavenie

Po pozastavení vývoja umelej inteligencie volajú viaceré svetoznáme mená, vrátane rôznych expertov priamo z brandže. Pod nedávnu petíciu na takúto pauzu sa podpísal aj Elon Musk, ktorý na nebezpečenstvá AI taktiež upozorňuje už roky a nedávno založil vlastnú firmu, ktorá sa má touto problematikou zaoberať.

Dovolí si ich ktokoľvek

Výhodou a zároveň obrovskou nevýhodou takejto armády je jej nesmierne nízka cena a fakt, že si ju môže v budúcnosti zadovážiť takmer hocikto, vrátane teroristických skupín.

AI aplikujú do armády mnohé krajiny, pričom priekopníkom nie je nik iný, než armáda USA. Tej sa podarilo odovzdať umelej inteligencii do rúk celú stíhačku na niekoľko hodín, pričom sa jej podarilo riešiť aj strategickú situáciu, ktorá počas testovania nastala.

Unsplash / Guillaume Issaly, Twitter / UAWeapons

Už dnes je umelá inteligencia schopná reálnej prevádzky, ako dokazuje aj Izrael. Ten nasadil túto technológiu napríklad v podobe robotických obranných systémov, ktoré dokážu s vysokou presnosťou zasiahnuť správny cieľ.

Hlavnou úlohou je v tomto prípade obrana proti teroristom, ktorý sa môžu nachádzať v oblasti s množstvom civilistov a pre ľudí je extrémne ťažké ich spoľahlivo zamerať, píše portál EuroNews.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú