Šíriaci sa koronavírus vytvára nátlak na vedcov po celom svete, ktorí sa intenzívne snažia nájsť protilátku, ktorá by novú nákazu COVID-19 zastavila. V snahe priniesť vakcínu čo najskôr však môžu mnohé farmaceutické spoločnosti a biologické laboratória preskočiť aj niektoré fázy testovania, ktoré by trvali príliš dlho.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sú aktuálne vo vývoji vakcíny na koronavírus, na ktorých pracujú spoločnosti a laboratóriá po celom svete, informoval Bloomberg. Experti však varujú pred zrýchleným procesom testovania.

Koronavírus sa doteraz rozšíril po svete do stoviek krajín, kde si vyžiadal v čase písania článku vyše 1,9 milióna nakazených ľudí a už viac ako 100 000 obetí. Hoci sa mnohí z tohto nového vírusového ochorenia vyliečili, situácia ani zďaleka nie je zažehnaná.

V niektorých prípadoch sa dokonca objavili správy o tom, že sa vyliečení pacienti ochorením COVID-19 opätovne nakazili. Lekári momentálne ale nemajú k dispozícii očkovanie, ktoré by vírus v tele človeka zneškodnilo.

Na vakcíne pracujú desiatky firiem, veľké korporácie, farmaceutické firmy, ale aj menšie laboratóriá či neziskové organizácie, ktoré chcú pomôcť v boji proti tomuto koronavírusu. Napriek tomu, že ide už o tretie rozšírenie koronavírusu v modernej histórii, svet stále nemá účinnú vakcínu, ktorá by ho zastavila.

Prvým koronavírusom bol pred 18 rokmi v Číne SARS-CoV a neskôr sa na strednom východe objavil MERS-CoV. Nový koronavírus vedci označujú ako SARS-CoV-2 a svojimi vlastnosťami sa podobá na práve spomínané koronavírusy.

Vývoj vakcíny trvá aj 15 rokov, očkovanie môže byť dostupné za výrazne kratší čas

Svetová zdravotnícka organizácia pred pár dňami zverejnila zoznam spoločností, univerzít a ďalších inštitúcií, ktoré pracujú na vakcíne. Celkovo pritom ide až o desiatky organizácií, z ktorých sa však zatiaľ do fázy testovania očkovania dostali len 3 spoločnosti a v pokročilejšej fáze 2 (testovanie na stovkách dobrovoľníkoch) sa nachádza len CanSino Biological Inc. s Pekingským biotechnologickým inštitútom.

Z toho 2 firmy sú vo fáze 1, kedy testujú vakcínu na malej skupine ľudí. Sem patrí spoločnosť Inovio Pharmaceuticals a Moderna s ústavom NIAID (National Institute of Allergy and Infectious Diseases).

NIH

Tento priemysel sa pritom snaží výrazne skrátiť čas na vývoj vakcíny, ktorý by v bežnej praxi trval aj 15 rokov, stál milióny eur a zahŕňal zdĺhavý laboratórny vývoj, testovanie na zvieratách, následne testy na malej skupinke ľudí a potom veľké testovanie, aby sa potvrdila účinnosť a bezpečnosť očkovania, informoval Time.

Kvôli krízovej situácii sa však spoločnosti snažia tento čas výrazne skrátiť, a to len na obdobie niekoľkých mesiacov, aby čo najskôr priniesli účinnú vakcínu. Takýto postup ale môže mať aj svoje následky.

Pixabay

Nenechaj si ujsť
Vedci zrejme našli zviera, ktoré prenieslo koronavírus z netopiera až na človeka. Vyvracajú pôvodné zistenia

Niektorí odborníci hovorili o časovom okne, kedy by očkovanie malo byť dostupné o 12 až 18 mesiacov, o čom informoval aj Dr. Anthony Fauci, riaditeľ ústavu NIAID. Mnohé testy by mali začať na jeseň tohto roka.

Rýchly vývoj však môže podľa expertov priniesť aj negatívne účinky na ľudské telo. Dr. Paul Offit, spoluvynálezca vakcíny proti rotavírusu, totiž prezradil, že takéto časové okno, o ktorom hovoril Dr. Fauci, môže byť a príliš optimistické, informoval vo vyjadrení pre portál CNN.

kampan zadarmo od startitup
Jedna firma stavila na doteraz nevyužitú technológiu

Rýchly vývoj a skrátené testovanie na ľuďoch sa tak nakoniec nemusia vyplatiť a vo výsledku nemusí byť účinok vakcíny taký, ako vedci predpokladajú. Vakcína je pritom v jednej zo spoločností vyvíjaná pomocou novej technológie nazvanej ako mRNA.

Technológiu využíva firma Moderna a nikdy predtým nebola použitá. Pokiaľ by ukázal vývoj ako úspešný, išlo by o prvé nasadenie technológie v praxi. Táto metóda pritom nevyužíva žiadne časti živého vírus a miesto toho zakladá vývoj protilátky na jeho genetických informáciách, ktoré boli zhromaždené v Číne.

Peoplecreations / Freepik

Technológia nazvaná využíva ribonukleovú kyselinu na usmernenie buniek v tele človeka a vyvolanie imunitnej reakcie, ktorá by zabránila nákaze alebo by u nakazených pacientov s vírusom bojovala, informuje CNN Business.

Týmto spôsobom sa potvrdila účinnosť v 1. testovacej fáze pri 6 rôznych vakcínach a podľa hovorcu Moderny sa jedna z nich dostala do testovacej fázy 2. Stále však nejde o produkt pripravený pre globálne využitie a vývoj bude trvať ešte aspoň niekoľko mesiacov.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú