Elektrické autá nie sú lacnejšie na prevádzku iba z dôvodu nižšej ceny elektriny v porovnaní s benzínom a naftou.

Elektromobil má totiž podstatne menej mechanických častí a vďaka tomu je aj lacnejší na údržbu a servis. Teraz to potvrdia aj spoločnosť Hertz, ktorá zákazníkom prenajíma už tisíce elektromobilov značky Tesla, píše portál The Driven.

To, že za servis elektrického auta zaplatíš menej, nie je žiadnym tajomstvom. Už v minulosti sme informovali o štúdii, ktorá porovnáva servisné náklady elektromobilu a spaľováku.

Podľa dát amerického úradu na webe energy.gov sú servisné náklady spaľováku v prepočte 0,085 € na jednu míľu (1,6 km). V prípade hybridných vozidiel je táto suma o niečo nižšia, presnejšie 0,079 € na míľu.

Servisné náklady v prípade plug-in hybridov predstavujú 0,075 € na míľu. Rozdiely medzi týmito typmi áut nie sú až tak priepastné, čo je zapríčinené tým, že aj hybrid a plug-in hybrid stále používa spaľovací motor, kde jednoducho určité úkony (napríklad výmenu oleja, filtra a rozvodov) treba aj tak vykonať.

Potom sú tu ale čisto batériové elektromobily, ktorých servisné náklady predstavujú len 0,051 € na jednu míľu, čo je v porovnaní s bežným spaľovákom až o 40 % menej. Na čom elektromobil (BEV) tak výrazne pri servise ušetrí, si môžeš pozrieť v priloženej infografike.

energy.gov

Ako môžeš vidieť, pri elektromobile v podstate odpadajú všetky servisné úkony spojené so spaľovacím motorom a klasickou prevodovkou, ktorá pri drvivej väčšine elektromobilov chýba.

Navyše, interval niektorých úkonov, ktoré treba vykonať pri spaľováku, aj pri elektromobile, sa môže líšiť. Vypichnúť môžeme napríklad výmenu brzdových kotúčov a platničiek. Vzhľadom na to, že elektromobily v značnej miere pri brzdení využívajú rekuperáciu, hydraulické brzdy neopotrebujú tak rýchlo.

S elektromobilom ušetríš až 50 %

Aj keď vyššie spomenuté čísla jasne dokazujú, že elektromobil je lacnejší na prevádzku aj z pohľadu servisu, spoločnosť Hertz odhalila, koľko s flotilou elektromobilov už dokázala reálne ušetriť.

Na nedávnom stretnutí akcionárov prezradila, že s novými Teslami, ktoré prenajíma svojim zákazníkom, dokázala znížiť servisné náklady až o 50-60 %. Pri tak veľkej flotile vozidiel, akou Hertz disponuje, je to naozaj slušná úspora peňazí.

Tesla Model Y 2
Tesla

Hertz uviedol, že úspora by mohla byť ešte vyššia, no Tesla obúva svoje vozidlá do prémiovejších a drahších pneumatík, takže náklady na ich výmenu sú v porovnaní s obyčajnými pneumatikami vyššie. Drahšie obutie navyše nijak drasticky nezvyšuje životnosť pneumatík, prispieva iba k vyššiemu komfortu v kabíne a lepšiemu dojazdu.

Ak by teda spoločnosť nemenila pneumatiky za originálne, ale za nejakú lacnejšiu alternatívu, úspora by mohla byť ešte vyššia.

Aktuálne spoločnosť prevádzkuje zhruba 20 000 Tesiel, čo predstavuje 20 % z celkovej objednávky 100 000 elektromobilov. Akonáhle bude Hertz disponovať kompletnou flotilou elektromobilov značky Tesla, firma bude značne profitovať aj vďaka nižším servisným nákladom.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP