Ak by si v hrách Call of Duty: Modern Warfare a Warzone chcel hráčov pozdraviť gestom OK, nemusíš sa príliš namáhať. Štúdio Infinity Ward ho totiž v obave pred kontroverzným významom z hry stiahlo. Ako informuje Metro, gesto OK bolo totiž nahradené alternatívou s názvom „crush“.

Infinity Ward, vývojárske štúdio stojace za Call of Duty: Modern Warfare a free-to-play odnože Warframe, v tichosti stiahlo gesto OK, ktoré už v zmienených hrách nenájdeš. Gesto patrilo k bohatej ponuke krátkych animácií, ktorými si hráči vyjadrovali rešpekt alebo sa naopak súperovi posmievali.

Štúdio sa ku stiahnutiu gesta nevyjadrilo, predpokladá sa však, že ku kroku pristúpilo po tom, ako niektorí členovia fóra 4chan v roku 2017 naznačili, že gesto je symbolom bielej rasy. Toho sa rýchlo chytili médiá aj užívatelia sociálnych sietí a aféra bola na svete.

Ku gestu sa rýchlo začali priznávať organizácie hlásajúce nadradenosť bielej rasy a spätne potvrdili, že príspevky na 4chan sú pravdivé a symbol „všetko v poriadku“ má skutočne skrytý význam.

Situáciu ďalej vyhrotila americká mimovládna náboženská organizácia ADL bojujúca proti antisemitizmu, ktorá minulý rok gesto zaradila do databáze symbolov bielej rasy, a to aj napriek tomu, že sa medzi ľuďmi bežne používalo už celé storočia.

Activision

Odstránenie kontroverzného gesta z ponuky hry je jedným z mnohých krokov Infinity Ward, ku ktorým sa vývojárska spoločnosť zaviazala v súvislosti s iniciatívou Black Lives Matter a masových protestoch v Spojených štátoch.

Infinity Ward sľúbilo sprísnenie postihov za nevhodné správanie hráčov a akýchkoľvek prejavov rasizmu vo svojich hrách. Okrem toho na hráčov pri spustení hry čaká aj informačný banner, v ktorom sa spoločnosť vyhradzuje voči rasizmu v akejkoľvek podobe.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom