Americký Boeing objavil podľa najnovších informácií ďalšiu softvérovú chybu na neslávne známom modeli 737 Max. Spoločnosť však neupúšťa od plánov návratu lietadla do prevádzky v polovici tohto roka, píše Engadget.

Boeing neočakáva zmeny v plánoch

Ako informoval portál Bloomberg, spoločnosť Boeing objavila ďalšiu chybu v softvéri modelu 737 Max, ktorý bol v marci minulého roka po dvoch smrteľných haváriách odstavený z prevádzky. Závada spočíva v kontrolnom svetle stabilizačného systému lietadla, ktoré zostáva svietiť dlhšie, než by malo. Americký výrobca však problém už údajne rieši, a stále očakáva, že model 737 Max sa bude môcť vrátiť na oblohu v polovici tohto roka.

Zobraziť celú galériu (0)
Boeing 737 Max pod správou aerolinky Air Canada / Zdroj: Flickr / Liam Allport

Tento nový problém síce úsilie Boeingu vrátiť lietadlo čo najskôr do prevádzky komplikuje, avšak šéf Federálnej leteckej správy USA (FAA) Steve Dickson uviedol, že FAA novú chybu v softvéri vyhodnocuje a v najbližších týždňoch by vyradené lietadlo mohlo byť dokonca pripustené ku kľúčovému certifikačnému letu.

Ide však už o tretiu softvérovú chybu, ktorú od odstavenia lietadla technici objavili, pričom len nedávno sa Boeing stretol s ďalším problémom, ktorý bránil zapnutiu počítačov zodpovedných za riadenie letu a overeniu, či je lietadlo pripravené vzlietnuť.

Podľa Dicksona je na špekulácie o pravdepodobnom dátume návratu lietadla do prevádzky ešte priskoro, a Boeing sa musí plne sústrediť na kompletné a kvalitné predloženie svojich opráv pre 737 Max.

Ako bývalý pilot americkej aerolinky Delta Air Lines tiež už viackrát zopakoval, že sám plánuje s lietadlom letieť skôr, než sa vráti na oblohu.

Aj napriek súhlasom FAA a naplneniu časových plánov na opravy to však môže trvať ešte veľmi dlho, čo ešte viac prehĺbi už tak obrovské finančné straty spoločnosti kvôli vyradeniu modelu z prevádzky.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom