O problémoch spoločnosti Boeing a jej modelu 737 Max, ktorý bol v marci 2019 po dvoch smrteľných haváriách odstavený z prevádzky, si už pravdepodobne aspoň počul. Nedávno vydané interné správy zamestnancov Boeingu tvrdia, že spoločnosť zavádzala regulačné úrady či dokonca odmietala testy, avšak ani samotné problémy s lietadlom ešte stále nie sú uzavreté.

Technici sa totiž zaoberajú ďalšou softvérovou chybou v lietadle 737 Max, ktorá by mohla jeho návrat do prevádzky ešte viac predĺžiť, informuje Engadget.

Ďalšia chyba v systéme lietadla

Boeing najnovšie objavil ďalšiu softvérovú chybu v lietadle 737 Max, avšak tentokrát sa prekvapivo nejedná o bezpečnostný problém. Ako informoval The Wall Street Journal, výrobca potvrdil, že opravuje chybu, ktorá bráni zapnutiu počítačov zodpovedných za riadenie letu, a overeniu, či je lietadlo pripravené vzlietnuť.

Spoločnosť údajne pracuje s Federálnou leteckou správou USA (FAA) na predložení opravy, avšak kedy bude aktualizovaný softvér pripravený zatiaľ nie je známe.

Podľa WSJ by mal Boeing a FAA vykonať dôležitý certifikačný let do konca januára, avšak po objavení tejto novej chyby je pravdepodobné, že bude tento let posunutý minimálne na február.

To samozrejme nie je jediným problémom, s ktorým sa Boeing musí vysporiadať, pokiaľ chce návrat lietadla 737 Max do prevádzky dosiahnuť čo najskôr.

Napriek tomu, že FAA schvaľuje softvér pomerne rýchlo, môže trvať dlho, kým sú lietadlá pripravené obnoviť prevádzku v USA, nehovoriac ešte o ostatných krajinách.

Je však pochopiteľné, že regulačné orgány nechcú nič riskovať. Bezpečnostné a systémové chyby lietadla stáli životy stoviek ľudí, a tak potvrdenia, že model Boeing 737 Max je schopný bezpečne lietať, sa v tak blízkej dobe ešte asi nedočkáme.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom