Nielen súkromné spoločnosti, ale už aj jednotlivé štáty uvažujú nad tým, že budú vykonávať suborbitálne lety pre ľudí. Ak by sa takéto cestovanie podarilo presadiť komerčne, znamenalo by to obrovskú úsporu času a taký let z Británie do Austrálie by trval len 90 minút, píše britský denník Daily Mail

Veľká Británia plánuje veľký vesmírny projekt. V grófstve Cornwall, konkrétnejšie blízko mesta Newquay, plánuje vybudovať letisko, ktoré bude umožňovať suborbitálne lety. Plánuje k tomu využívať kozmické lode súkromnej spoločnosti Virgin Galactic. Doteraz bolo sľúbených už viac ako 22 miliónov libier (24,52 miliónov eur).

Prebieha príprava legislatívy

Momentálne je situácia v štádiu, že sa vybavujú všetky potrebné zákony a pravidlá k tomu, aby niečo takéto mohlo byť vôbec reálne. Koniec koncov, ani samotná spoločnosť Virgin nie je na niečo také úplne pripravené a stále v USA prebiehajú potrebné testy. Tie by sa mohli ukončiť už v budúcom roku, pričom Británia predpokladá, že s vlastnými letmi začne v nasledujúcom desaťročí. Projekt je financovaný ako samotnou vesmírnou agentúrou Virgin, tak aj rôznymi podnikateľmi a v neposlednom rade aj Conrwallom. Pre potreby letov sa má vybudovať špeciálne letisko, ktoré ponesie názov Spaceport Cornwall.

Virgin Orbit

Spočiatku bude letisko využívané na prepravu satelitov na obežnú dráhu, avšak v budúcnosti je tu priestor aj pre platiacich zákazníkov, ktorí by si chceli vychutnať zážitok v podobe letu na suborbitálnej dráhe, z ktorej môžu sledovať zakrivenie Zeme. Slúžiť má tiež na prepravu medzi dvomi bodmi. Len pre porovnanie, let z Londýna do Sydney by trval len 90 minút (dnes takýto let trvá viac ako 21 hodín).

Vytvoriť sa má aj približne 150 nových pracovných miest. Krajine to okrem iného prinesie aj slušný zárobok, ktorý by sa v budúcnosti mal odhadom pohybovať okolo 3,9 miliardy libier.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom