Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Akoby nestačilio, že hlboké prepady kryptomien v posledných mesiacoch narobili okolo seba poriadny rozruch, najnovšie priliala olej do ohňa banková inštitúcia Air Bank, ktorá svojim klientom začala blokovať všetky transakcie mieriace na trh kryptomien.

Je blokovanie transakcií naozaj správny krok?

Portál Czechcrunch pozorňuje, že ako prvý s touto informáciou na verejnosť vyrukoval tento týždeň magazín Peníze.cz. K celej situácii sa v krátkosti vyjadrila pred dvoma dňami aj Air Bank patriaca do skupiny PPF, ktorá okrem iného uviedla, že transakcie na zahraničné burzy s virtuálnymi menami blokuje z dôvodu „prevencie prania špinavých peňazí“.

Air Bank údajne vzniknutá situácia mrzí, ale zatiaľ nemá žiadne riešenie a je ešte otázne, či k nejakému vôbec dospeje. Vlna kritiky na seba nenechala dlho čakať. Rozhorčení komentujúci na bankovej inštitúcii nenechali suchú ani poslednú nitku a v bezmála 500 komentároch Air Bank vysvetlili, že toto rozhodne nie je smer akým by sa banka mala uberať.

Tlačová hovorkyňa Jana Pokorná exkluzívne pre web Peníze.cz uviedla, že o spracovanie zahraničných platieb sa pre Air Bank stará Raiffeisen Bank International, ktorá sa jednoducho rozhodla neuskutočňovať žiadne platby súvisiace s kryptomenami. Ďalej už podľa hovorkyne ide o internú politiku korešpondentskej banky, takže Air Bank s tým nedokáže nič urobiť.

Najznámejšie kryptomenové burzy sveta ako Binance, Bitmex, či Coinbase podliehajú prísnym regulám, takže tento krok bankovej inštitúcie Air Bank je prinajmenšom veľmi otázny.

Po vlne rozruchu, ktorú vyvolala Čínska centrálna banka, ktorá len nedávno vyjadrila „veľké obavy“ z globálnych rizík vyplývajúcich z používania niektorých digitálnych mien (nepáči sa jej skupina tzv. stablecoinov, teda kryptomien s minimálnou volatilitou, spravidla naviazaných na štátne platidlá alebo aktíva), tak prichádzajú negatívne správy pre všetkých obchodníkov s kryptomenami aj zo susednej Českej republiky.

Trh s kryptomenami v súčasnosti zažíva turbulentné časy a po dlhom trende rastu prišla korekcia a strmý pád Bitcoinu. Ten ešte minulý týždeň na okamih podliezol dôležitú hranicu 30 000 dolárov a dostal sa na svoje 5-mesačné minimum, pričom aktuálne už jeho hodnota opätovne pomaly rastie.

FonTech.sk v súvislosti so zvýšenou volatilitou kryptomien oslovil štvoricu odborníkov zo Slovenska i Českej republiky, ktorých sme sa opýtali, čo za súčasným poklesom stojí, či je aktuálne dobrý čas na nákup kryptomien a kde vidia cenu Bitcoinu na konci roka.

Zdaňovanie kryptomien na Slovensku je v súčasnosti regulované podľa metodického usmernenia MF SR č.MF/10386/2018-721 k postupu zdaňovania virtuálnych mien, ktoré vstúpilo do platnosti ešte 1.10.2018.

Odhliadnuc fakt, že dosiahnuté príjmy z obchodovania s kryptomenami je možné znížiť o preukázateľne vynaložené výdavky na ich dosiahnutie, ktoré predstavujú nákupné ceny a spolu s nimi aj prípadné straty z predaja iných digitálnych mien či napríklad náklady na energiu pri ich ťažbe, sa sadzba konečnej dane spolu s odvodmi pohybuje na úrovni minimálne 33 % a maximálne 39 %, čo rozhodne nie je málo.

Priamo v programe Vlády SR sa totiž nachádza informácia, podľa ktorej regulátori v oblasti boja proti legalizácii príjmov z trestnej činnosti vytvoria aj legislatívny rámec upravujúci problematiku kryptomien.

To samozrejme o žiadnom konkrétnom znižovaní alebo veľkých zmenách v tejto sadzbe nič nehovorí, no tu prichádza do hry balíček opatrení Ministerstva hospodárstva (MH SR), ktorého pripravovaný balíček opatrení Kilečko 2 obsahuje aj konkrétne opatrenie s cieľom znížiť dane z kryptomien, ktoré má však z formálneho hľadiska „pod palcom“ Ministerstvo financií (MF SR).

Redakcia FonTech.sk preto v súvislosti s avizovanými zmenami kontaktovala MH SR aj MF SR a dožadovala sa odpovedí ohľadom zmien avizovaných priamo v programe Vlády SR.

Tlačový odbor MH SR návrhy spojené so znižovaním daní z kryptomien v balíčku opatrení Kilečko 2 potvrdil, pričom zároveň potvrdil aj existenciu väčšej iniciatívy zo strany EÚ, na ktorej má už údajne pracovať aj MF SR. Následne odkázalo redakciu s otázkami priamo na príslušné ministerstvo. MF SR totiž vo vyjadrení redakciu FonTech.sk vyvrátilo tvrdenia MH SR a uviedlo, že žiadne zmeny v princípoch zdaňovania kryptomien na Slovensku ani v EÚ nepredpokladá

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú